Čo robiť, ak psovi uviazne predmet v krku?

#Psy
 
...čo sa stane, keď spadne na zem kosť? Alebo detská hračka? Požitie takýchto predmetov môže byť veľmi nebezpečné a môže vyžadovať aj veterinárne ošetrenie
Andrej Jakubík | 11. júna 2019 o 09:11
Čo robiť, ak psovi uviazne predmet v krku?

Určite to zažil každý majiteľ psa. Oči štvornohého miláčika pevne uprené na jedlo na stole a bez pohnutia stále v strehu. Vie, že raz príde jeho šanca a niečo spadne na zem. V tom momente pes po spadnutom predmete okamžite vyštartuje. Nemusí to byť problém, ak je to malý kúsok jedla alebo omrvinky z pečiva. Ale čo sa stane, keď spadne na zem kosť? Alebo detská hračka? Požitie takýchto predmetov môže byť veľmi nebezpečné a môže vyžadovať aj veterinárne ošetrenie. Existuje však niekoľko krokov prvej pomoci, ktoré môžete urobiť predtým ako vyštartujete na najbližšiu veterinárnu kliniku.

Týmto článkom vám chceme pomôcť a povedať vám, čo robiť, ak má váš pes v hrdle uviaznutý cudzí predmet.

obsah

1. Ako zistiť, či má pes niečo v krku?

2. Čo robiť, keď vidím svojho psa prehltnúť niečo nebezpečné?

3. Odstránenie predmetov uviaznutých v hrdle

Ako zistiť, či má pes niečo v krku?

Je nemožné neustále očami striehnuť na našom chlpatom kamarátovi a sledovať ho v každom okamihu. Niektoré plemená psov sú energickejšie, zatiaľ čo niektoré sú jednoducho povedané pohodlnejšie. Môžeme si však všímať určité náznaky, ktoré v nás tvoria podozrenie, že s našim psom sa deje niečo neobvyklé. Jedným z najzreteľnejších príznakov že je niečo zlé, sú zvuky. Normálne zvuky psa sa približujú úplnému tichu. Samozrejme existujú vokálne nadaný psi, ktorí prejavujú svoje zvukové nadanie častejšie ako je normálne, ale ak zrazu počujeme zvuky, ktoré sa podobajú na dusenie, kašľanie alebo šklbanie, bude to v nás pochopiteľne živiť obavy.

Psy môžu kašľať z mnohých dôvodov, ale jeden z tých najbežnejších je že majú niečo uviaznuté v krku. Môže to byť kúsok hračky, potraviny, kosti, rastliny alebo čokoľvek, čo je pre neho ťažké prehltnúť. Aj keď sa snažíme akokoľvek kontrolovať príjem potravín našich psov, tí sú dobre známi svojou schopnosťou požierať veľa okolitých predmetov, ktoré by sme určite nezaradili do ich jedálneho lístka. Dom, či byť plný detí ponúka mnoho rôznych nebezpečenstiev udusenia, ale tento problém dokáže priniesť aj obyčajná prechádzka po každodennej trase.

Ako prvé je treba si uvedomiť že niektoré plemená majú dokonca vrodenú predispozíciu ku prehĺtaniu všemožných predmetov. Existujú teda prirodzene „nenásytné“ plemená, ako napríklad Labrador, Zlatý retriever alebo Beagle. Existujú však aj niektoré plemená, ktoré sú obzvlášť náchylné na udusenie. Tieto sú známe ako brachycefalické psy a patria sem plemená ako buldog, alebo mopslík.

Kvôli šľachteniu pre ich určité estetické znaky, majú tieto zvieratá predĺžené mäkké podnebie, zúžené nozdry a zníženú veľkosť priedušnice. To znamená, že majú často ťažkosti s dýchaním aj za bežných okolností. Tieto plemená majú kratšie hrdlo, takže to, čo nám môže znieť ako kašeľ sú vlastne ich normálne zvuky dýchania. Aj keď môžeme tieto plemená psov milovať, tak mnohí veterinárni odborníci odporúčajú bojkotovať ich chov a zastavenie podporovania týchto typických znakov plemena, pretože ohrozujú zdravie psa.

Čo robiť, keď vidím svojho psa prehltnúť niečo nebezpečné?

Predtým ako sa rozhodneme k ceste ku veterinárovi s predmetom uviaznutým v krku psa, môžete vyskúšať tieto možnosti:

Okamžite otvorte ústa, aby ste videli na celú dutinu. Pozrite sa, či môžete predmet vybrať ručne aj keď to často závisí od toho, aký typ predmetu bol prehltnutý. Niekedy si môžete pomôcť manévrami sami, zatiaľ čo inokedy to bude vyžadovať veterinárnu pozornosť. Neodporúča sa svojpomocne vyberať predmety s ostrými bodmi alebo hranami, ako sú napríklad trieštivé kosti, ihly, nožnice atď. Ak pocítite odpor, musíte sa zastaviť, pretože môžete situáciu ešte zhoršiť.

• Ak je váš štvornohý kamarát vzrastovo malý pes, môžete ho na zopár sekúnd postaviť hore nohami. Tento trik často pomáha, ale úspech nie je zaručený. V prípade veľkých psov je podobná vec často nemožná.

Heimlichov manéver: Postavte sa za psa, buď stojaceho alebo kľačiaceho. Obtočte si ruky okolo ich hrude a podopierajte si nohy vlastnými nohami. Zatlačte na rebrá, smerom dovnútra a nahor, aby sa vyvolalo kašľanie, alebo zvracanie. Čím viac slín pes v týchto okamihoch tvorí, tým lepšie, pretože to uľahčuje vypudenie predmetu.

• Dokonca aj keď sa vám podarilo odstrániť predmet pomocou niektorej z techník, mali by ste navštíviť svojho veterinára, aby skontroloval či neprišlo ku poraneniam.

Heimlichov manéver je spôsob, ktorý môže byť použitý, ak má váš pes predmet uviaznutý v krku, ale môže byť nebezpečný v prípade, ak má kašeľ inú príčinu. Dávajte pozor, aby ste nevyvíjali prílišný tlak alebo nespôsobili psíkovi traumu.

Požitie akéhokoľvek predmetu môže spôsobiť, že vaše zviera bude mať vážne zažívacie problémy. Preto si treba uvedomiť možné následky, ktoré z tohto problému môžu vzísť. Okrem už spomínaného kašľa existujú ešte 4 príznaky toho, že je niečo uviaznuté na mieste, kde je to najmenej vhodné:

• Nadmerná tvorba slín. Telo sa snaží za pomoci tvorby slín predmet vypudiť.

• Zvracanie alebo hnačka .

• Apatia.

• Nedostatok chuti do jedla alebo absencia smädu.

Nie sme náhrada veterinára!

Snažíme sa informovať, vzdelávať, robiť osvetu a prinášať vám novinky z ríše zvierat. Naše články však nie sú náhrada veterinárneho lekára. Každé jedno zviera je osobnosť a zasluhuje si veterinárnu opateru v prípade ochorenia, úrazu alebo bolesti na tele aj duši. V prípade akéhokoľvek problému sa vždy s dôverou obracajte na svojho veterinárneho lekára, ktorý ako jediný s čistým svedomím dokáže stanoviť diagnózu a liečbu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: