Čo robiť, ak nájdete opustenú mačku?

#Mačky
 
Mám ju odchytiť? Môžem sa jej vôbec dotknúť? Môžem jej dať jedlo? A čo je najdôležitejšie, môžem si ju vziať domov?
Andrej Jakubík | 10. decembra 2018 o 09:09
Čo robiť, ak nájdete opustenú mačku?

Už ste niekedy videli mačku, ktorá sa zdala byť opustená? Pravdepodobne ste sa sami seba pýtali, čo by som mal urobiť, ak by mačka bola skutočne opustená? Mám ju odchytiť? Môžem sa jej vôbec dotknúť? Môžem jej dať jedlo? A čo je najdôležitejšie, môžem si ju vziať domov?

Ide o pomerne častú vec a opustenie psov a mačiek je čoraz bežnejším problémom. Mnohí ľudia nevedia, čo je to zodpovednosť voči domácim zvieratám a preto sa rozhodnú ich ponechať osudu na ulici, namiesto toho, aby im zabezpečili nový domov.

Zaujíma vás, čo robiť, ak nájdete opustenú mačku? V tomto článku vám poskytneme niekoľko pokynov, ktoré vám pri tomto probléme pomôžu a váš mačací príbeh bude mať šťastný koniec.

Je mačka skutočne opustená?

Mačky sú tak trocha prirodzene túlavé zvieratá a prieskumníci. Napriek tomu, že sú to domestikované domáce zvieratá, väčšina z nich si stále zachováva niektoré črty divokých zvierat, vrátane túžby po slobode a objavovania sveta. Môže sa stať, že na ulici nájdete mačku a máte dojem, že je opustená, ale v skutočnosti má bezpečný domov, do ktorého sa vráti na konci dňa.

Prvá vec, ktorú treba urobiť, je zistiť, či je mačka skutočne opustená, alebo či je práve na prechádzke. Sledujte mačku detailnejšie a posúďte jej fyzický stav a správanie :

• Ak vidíte, že mačka má na sebe obojok, nejaví prioritne záujem o jedlo, nedrží si od vás odstup, má zdravú hmotnosť a hlavne má zdravú srsť, tak pravdepodobne má svoj vlastný dom.

• Ak je mačka v zlom stave, zdá sa, že je podvyživená, má isté príznaky choroby, alebo je veľmi opatrná a dokonca sa bojí, tak ste pravdepodobne našli opustenú mačku.

Našli ste opustenú mačku

Predtým ako čokoľvek urobíte, by ste sa mali ubezpečiť, že miesto, kde ste našli opustenú mačku, jej poskytuje istú bezpečnosť. Skontrolujte, či sa môže ukryť, či nie je blízko k diaľnici, alebo železničnej trati.

Ak máte situáciu pod kontrolou a viete, že mačka môže prežiť niekoľko hodín bez vašej pomoci, tak konajte. Ako prvé je tu telefonát na číslo 159, kde udáte svoju polohu a vysvetlíte situáciu. Buďte pripravený, že do príchodu hliadky si na mieste postojíte aj niekoľko desiatok minút, či dokonca hodín. Odchyt túlavých zvierat nepatrí práve medzi priority mestskej polície. Po príchode hliadky, ktorá zhodnotí situáciu je privolaná odchytová služba, ktorá vykoná odchyt. Mačka je umiestnená v útulku, kde okrem veterinárnej starostlivosti dostane jedlo, vodu a v prípade potreby aj lieky a samozrejme aj hlavne v zime tak potrebné teplo. Potom nastáva známy kolotoč inzercie a adopcie, ktorý je základným poslaním každého útulku. Nájsť zvieraťu nový domov. To je jedna možnosť. Je tu však aj možnosť číslo dva.

Môžem si ju nechať?

Pokiaľ mačka nemá majiteľa, alebo sa majiteľ nedá zistiť, tak si opustenú mačku môžete ponechať vo svojej opatere. Musíte však splniť niekoľko podmienok, o ktorých si povieme niečo viac nižšie. Teraz je dôležité, aby ste mačku chytili a dokázali ju prepraviť k veterinárovi.

Čo robiť, keď si vezmete opustenú mačku domov?

Ak nájdete opustenú mačku, musíte ju odniesť k veterinárovi a skontrolovať jej fyzickú kondíciu, zistiť či má čip a prípadne ak je to potrebné hneď nasadiť lieky a očkovania. Ak mačka nemá čip, môžete si ju vziať domov. Ak uplynie niekoľko dní a nikto nereaguje na vaše prosby a oznamy na stĺpoch, či stenách sociálnych sietí, tak môžete začať premýšľať o ďalšom kroku. Ponechám si ju, alebo jej musím nájsť nového majiteľa?

Urobte si nejaký čas na rozmýšľanie. Máte dostatok miesta, aby ste mali mačku? Máte čas a finančné zdroje na to, aby ste sa o ňu postarali? Ak áno, tak Vám gratulujeme, pretože ste sa práve stali majiteľom/kou mačky. V opačnom prípade je najlepšie sa o ňu postarať niekoľko dní a zamerať sa na nájdenie novej rodiny, ktorá ju príjme. Je síce pravda, že mačky sú viac nezávislé bytosti na rozdiel od psov, ale sú to stále živé a veľmi citlivé osobnosti, ktoré si zaslúžia náš rešpekt a starostlivosť.

Čo robiť, ak nájdete opustené mačiatko?

Mačiatka sú krehkejšie, takže musíte konať čo najskôr. Keď nájdete opustené mačiatko, musíte ako prvú vec skontrolovať, či sa jeho matka nenachádza v jeho blízkosti a čakať až tri hodiny na jej návrat. V prípade, že je mačiatko osamote, bude možno reagovať krikom, či plačom, ale nikdy nie agresívne - je to predsa len mačiatko.

Ak sa jeho matka nevráti, mali by ste mačiatko vziať a hľadať čo najrýchlejší spôsob, ako ho nakŕmiť. Bez matky a jedla je totiž vysoká šanca, že neprežije. Potom nasleduje už klasicky cesta k veterinárovi a všetky úkony, ktoré sa týkajú aj dospelých mačiek.

Musíte však byť veľmi opatrný a trpezlivý, ak ste našli viac ako jednu opustenú mačku. Celý proces bude exponenciálne komplikovanejší. V takejto situácii je pomoc od veterinára a kontakt s najbližšími združeniami a prístreškami zvierat, vždy tou najlepšou cestou. Mnoho šťastia a nikdy nezabudnite na to, že mačka, ktorá vstúpi do vášho života so sebou vždy prinesie šťastie a radosť.

Komentáre k článkuPridaj komentár: