Čo robiť, ak mačka krváca z nosa?

#Mačky
 
Ak zbadáte na tele svojho zvieraťa krv, tak návštevu veterinára neodkladajte na neskôr
Andrej Jakubík | 25. marca 2019 o 23:36
Čo robiť, ak mačka krváca z nosa?

Povedzme si ako prvé jednu základnú vec a to je návšteva veterinára. Ak zbadáte na tele svojho zvieraťa krv, tak návštevu veterinára neodkladajte na neskôr. A tu je niekoľko pravidiel, podľa ktorých sa oplatí postupovať v prípade, že má vaša mačka krvavý nos.

• Je dôležité, aby ste zostali v pokoji a nespanikárili. Je to veľmi dôležité aj pre upokojenie vašej mačky.

• Obmedzte mačku na osobnej slobode a dajte jej k dispozícií iba malý priestor na pohyb, ako je napríklad kúpeľňa, pretože sa môže v panike pokúsiť o útek. V krajnom prípade môžeme použiť aj prepravku, čo nám vlastne ušetrí čas v prípade, že sa rozhodneme pre návštevu veterinára.

• Alžbetínskej golier je niekedy nevyhnutný, pretože môže zabrániť ďalšiemu poškriabaniu nosa a zhoršeniu situácie.

• Musíte hľadať zdroj krvácania a čo možno najrýchlejšie zistiť, či sa na tele mačky nevyskytujú aj iné rany alebo zranenia .

• Hoci môže byť ťažké udržať rozrušenú mačku v pokoji, najmä ak už nastupuje panika, môžete sa pokúsiť priložiť jej na postihnuté miesto ľad. Je totiž známe, že chlad obmedzuje krvácanie.

• Ak bezpečne vieme, odkiaľ prichádza krvácanie, potom sa pomocou gázy môžeme pokúsiť vyvinúť tlak na ranu a spomaliť tak stratu krvi.

• Ak je poranenie nosa iba povrchové, môžeme ho dezinfikovať vhodným dezinfekčným prostriedkom. Nie alkoholom, či peroxidom vodíka!

Ak je už zrejmé, že zranenie vašej mačky je povrchné, potom je iba na vás, či sa rozhodnete pre návštevu veterinára. V záujem svojej mačky by ste to však mali urobiť.

Tento článok je čisto informatívny. Stránka zvieratka.pravda nemá žiadnu právomoc nastavovať akékoľvek veterinárne ošetrenie alebo stanoviť diagnózu. Vyzývame vás, aby ste vzali svojho domáceho maznáčika veterinárovi vždy, ak trpí akýmkoľvek ochorením, alebo bolesťou.

Komentáre k článkuPridaj komentár: