Čo hrozí papagájom v letných mesiacoch?

#Vtáky
 
Papagájovi v letných mesiacoch často prekážajú rovnaké veci ako človeku
Andrej Jakubík | 28. augusta 2017 o 09:00
Čo hrozí papagájom v letných mesiacoch?

Leto je veľmi špecifické obdobie roka, kedy sú papagáje vystavené okrem zdravého slniečka aj mnohým iných faktorom, ktoré im viac či menej škodia. Pripravili sme pre vás prehľad toho najpodstatnejšieho, čo papagájom počas leta prekáža. A čuduj sa svete, ale prekážajú im rovnaké veci ako človeku.

Klimatizácia a prievan

Jej pozitívne vlastnosti sú určite veľké, ale rovnako tak sú veľké aj riziká spojené s jej používaním. Papagáj je na teplotu a vlhkosť ovzdušia veľmi citlivý a preto sa samozrejme neodporúča používanie klimatizácie v priestore, kde sa operenec zdržuje. Vysoké zmeny teploty, ktorému je papagáj často vystavený sa podpisujú pod problémami so správnym operením, vysušením pokožky, či dráždením sliznice očí. Dostaviť sa môže aj chronické nachladnutie, ktoré je pre organizmus papagája veľkou skúškou.

Úpal

Letné slnko poskytuje papagájovi obrovský zdroj cenných vitamínov, bez ktorých by jeho telo veľmi trpelo. Preto sa mnoho papagájov ocitne počas leta na balkóne, či záhrade, kde sú pod priamym slnečným žiarením aj niekoľko hodín. Papagáj musí mať vždy možnosť tieňa a chladnejšieho miesta, kde sa môže schovať pred slnkom. Neodmysliteľnou súčasťou tohto "letnenia" by malo byť aj dostatok vody na pitie aj kúpanie.

Otrava

V časoch letných grilovaní a stolovania, kde sa podáva nepreberné množstvo jedla sa pred očami papagája servírujú pochúťky, ktoré však pre jeho telo znamenajú problémy, či dokonca smrť. Nevystavujte papagája splodinám z grilovania, varenia, či inej prípravy jedla. A samozrejme platí aj zdravý rozum, ktorý hovorí, že pečená klobása nepatrí do jedálneho lístka papagája. Zamedzte teda papagájovi prístup k ľudskej strave, pretože sa mu jeho dobrodružstvo môže stať osudným.

Plesne

Vždy platí, že krmivo pre papagáje skladujeme v hermeticky uzatvorenom obale, ktorý zabezpečí jeho nezávadnosť. Plesne sa často vyskytujú práve v obilninách a postačuje im teplo a vlhko. Otrava plesňou Aspergilus je pre papagája veľmi často fatálna. V časoch kedy sa nevedelo o jej vplyve na zvieratá, sa táto pleseň podpisovala pod smrť stoviek tisícov chovanej hydiny na celom svete. Aj pri výbere krmiva si všímajte známku kvality, ktorá deklaruje testovanie na prítomnosť plesní v krmive.

Napadnutie iným zvieraťom

Ani túto možnosť nesmieme podceňovať, pretože riziko je tu vždy. Napadnutie od psa. mačky, či dravého vtáka je počas leta veľmi bežné. Papagáj je však chránený klietkou, ktorá ho do určitej miery chráni. Ale netreba sa na ňu spoliehať. Ak pes dokáže prevrhnúť klietku, ktorú sme umiestnili na záhradu, tak sa môže stať, že papagáj sa z nej dostane von a dostane sa na slobodu. V noci je časté aj napadnutie od kunovitých šeliem, ktoré dokážu cez pletivo poškodiť nohu papagájovi, ktorý je práve na pletive. Odporúča sa preto dvojité pletivo, ktoré dokáže chrániť nohy papagája veľmi účinne.

Komentáre k článkuPridaj komentár: