CITES

#Iné zvieratá
 
Viete aká je legislatíva v chove ohrozených druhov živočíchov?
Andrej Jakubík | 22. decembra 2015 o 06:00
CITES

CITES alebo Washingtonský dohovor je zmluva, ktorá si dala za úlohu ochrániť voľne žijúce ohrozené druhy zvierat a rastlín. Viete aké máte povinnosti ak vlastníte zviera zo skupiny CITES?

Tisícky druhov

Dohovor v sebe zahrňuje približne päť tisíc druhov živočíchov, ktoré sú rozdelené do niekoľkých skupín v závislosti na stave ich ohrozenia. Slovensko sa pripojilo k tomuto dohovoru v roku 1992, ešte ako Československo. Momentálne je členom viac ako 160 krajín z celého sveta. Ich počet narastá a tak dostáva CITES čoraz väčšie zázemie. Dôležitý bol vstup exotických krajín, kde žije drvivá väčšina živočíchov, ktorí spadajú pod ochranné krídla. Existuje však aj zopár stoviek druhov, ktoré nesmú byť nikdy predmetom obchodu. Mimo svojej domoviny sa vyskytujú iba v zoologických záhradách a parkoch.

A, B, C, D

Všetky druhy zvierat, ktoré sú zahrnuté v dohovore CITES, sú rozdelené do štyroch skupín podľa stupňa ich ohrozenia. Najviac ohrozené a chránené sú živočíšne druhy v skupine A. Zákony hovoria o obmedzeniach v otázke importu, exportu a evidencie zvierat. Medzi najbežnejších zástupcov CITESových živočíchov patria papagáje, plazy, korytnačky, hmyz a drobné cicavce. V menšej miere sú to tvrdé koraly a ryby.

Ako dodržiavať zákon?

V drvivej väčšine sa v opatere človeka na Slovensku nachádzajú iba zvieratá, ktoré patria do menej prísnej skupiny CITES, ktorá dovoľuje vlastníctvo a obchodovanie s týmito druhmi. Príkladom môžu byť napríklad papagáje ara alebo žako, leguán a samozrejme väčšina druhov vodných aj suchozemských korytnačiek. Dodržiavať zákon je niekedy problém, pretože ľudia ho často nepoznajú. Obmedzeniam totiž nepodliehajú iba samotné zvieratá, ale aj výrobky z nich. To znamená, že ak si na dovolenke zakúpite koral, výrobky z hadej kože, kožušinové výrobky alebo slonovinu a iné výrobky, ktorých základom je ohrozený živočích, tak riskujete možné problémy.

Jeden ako druhý

Problémom pri identifikácií jednotlivých druhov je ich podobnosť. Ani ten najlepší pracovník, ktorý posudzuje dodržiavanie zákona si často nebude istý, či sa jedná o bežný druh alebo o kriticky ohrozený druh, pretože ich príbuznosť je veľmi blízka. Navyše v mladosti sa mnohé druhy veľmi výrazne podobajú, čo sťažuje ich identifikáciu. Rozoznať jednotlivé druhy, má niekedy problém aj skúsený chovateľ, pre ktorého by to mala byť bežná rutina.

Pomáha CITES?

Po desaťročiach praxe s programom CITES sa naskytuje otázka, či je možné merať výsledky tohto snaženia? Odpoveď je samozrejme áno, ale ťažko povedať, či za zvýšeným povedomím ľudí a ochranou zvierat a rastlín, stojí práve CITES. V minulosti bol dopyt po exotických druhoch veľmi vysoký, ale ten v niektorých prípadoch rapídne klesol. Bez dopytu nie je ani ponuka a ak ľudia prestanú vyhľadávať exotické zvieratká, ktorých vlastníctvo je spájané s prestížou a uznaním, tak ustane aj nelegálny obchod.

Nemo a ostatní

Po uvedení filmovej rozprávky Hľadá sa Nemo, kde hlavnú úlohu stvárnila rybička Nemo, sa okamžite strhol dopyt po klaunovi očkatom, ktorý sa z večera do rána stal najžiadanejšou akváriovou rybou sveta. Umelý chov nie je na vysokej úrovni a preto sa mnoho klaunov lovilo v divokej prírode, kde ich stavy prudko klesali. V tomto prípade však nebolo potrebné zaraďovať klauna do zoznamu ohrozených druhov, pretože bola uvoľnená presná receptúra jeho odchovu, čo dovolilo jeho chov v umelých podmienkach. Ostáva iba dúfať, že aj iné zvieratká, ktoré vystupujú vo filmových trhákoch ako hlavní hrdinovia, budú mať podobné šťastie. Presvedčiť sa o tom, budeme mať možnosť už čoskoro, pretože druhý film s názov Hľadá sa Dory, dorazí do našich kín už toto leto. Hlavnou predstaviteľkou bude popletená rybka Dory, ktorej vedecké pomenovanie je bodlok pestrý (Paracanthurus hepatus).

Komentáre k článkuPridaj komentár: