Čím sa živí ježko?

#Iné zvieratá
 
Pripravte si muchy, cvrčky, chrobáky, motýle, ale aj dážďovky, malé druhy hadov, žaby a niektorí dokonca aj slimáky
Andrej Jakubík | 26. februára 2018 o 12:00
Čím sa živí ježko?

Ježko je gurmán so sklonmi k obezite a preto je jeho jedálny lístok tak veľmi diskutovaný. Samozrejme zabudnite na jablká a hrušky. Tie si ježko skoro ani nevšimne. Skôr ho bude zaujímať chrobák, ktorý sa po jablku prechádza.

Muchy, cvrčky, chrobáky, motýle, ale aj dážďovky, malé druhy hadov, žaby a niektorí dokonca aj slimáky. Iba v krajnom prípade sa ježko podvolí a príjme rastlinnú potravu ako je napríklad orech, drobné ovocie, či semená. Okrem iného sa medzi ich prirodzenú stravu zaraďuje aj bodavý a hryzavý hmyz, ako sú napríklad včely a osy.

Dnes je možné zakúpiť v obchode komerčne vyrábanú stravu pre ježkov, ktorá by mala obsahovať množstvo kvalitných bielkovín a minimum tuku. v krajnom prípade sa dá použiť aj nízkotučné krmivo pre mačky. Určite sa však vyhnite podávaniu potravín priamo od stola, ako je jedlo vyprážané, pečené, či dusené. Samozrejme potrava by nemala obsahovať soľ a koreniny. Pozor aj pri tvrdých potravinách ako sú orechy, pretože ježko sa môže pokojne pri prijímaní podobnej stravy aj zadusiť.

Z drobného ovocia môžete vyskúšať v podstate čokoľvek. Najväčšej obľube sa tešia jahody a čučoriedky, ale aj napríklad taká obyčajná mrkva. Ovocie a zeleninu nakrájajte na malé kúsky a v prípade napríklad papriky ju môžete slabo povariť, aby zmäkla.

Zamerajte sa však predovšetkým na hmyz, ktorý je prirodzenou potravou každého ježka a ktorý je dnes bežne k odberu vo všetkých klasických obchodoch. Pri love živej potravy vo voľnej prírode si môžete vyrobiť viac problémov ako úžitku a to predovšetkým v prípade otravy pesticídom, ktorým môže byť hmyz zasiahnutý. A nikdy nezabudnite na čerstvú vodu, ktorá u ježka zmierňuje stres. Pozor však na chlór, na ktorý sú ježkovia veľmi citliví a dokonca až tak veľmi, že misku s vodou budú úplne ignorovať.

Komentáre k článku


  • Jarik2, 27. februára 2018 o 14:10
    Tak hádam: Čím sa živí ježko? Tak by malo byť mäkké -í v slove živí...


  • Zvieratka, 27. februára 2018 o 14:15
    Ďakujeme za upozornenie Jarik2.
    Chyba je napravená.Pridaj komentár: