Čím kŕmiť mláďa leguána?

#Plazy
 
Starostlivosť o leguána by mala zahŕňať aj množstvo trpezlivosti, pretože čo jedinec, to unikát
Andrej Jakubík | 20. augusta 2018 o 14:00
Čím kŕmiť mláďa leguána?

Toto sofistikované zviera toho vyžaduje mnoho po časovej aj finančnej stránke a správna strava je základom spokojného života tohto plaza, ktorý sa dožíva až niečo vyše 13 – 15 rokov. Starostlivosť o leguána by mala zahŕňať aj množstvo trpezlivosti, pretože čo jedinec, to unikát a preto sa môže stať, že potravu, ktorú jeden leguán miluje, ten druhý odmieta.

Možno sa to bude zdať nemožné, ale väčšina mladých leguánov sa nedožije veku vyššieho ako jeden rok a to práve vďaka strave, ktorá nevyhovuje ich nárokom. Leguán je bylinožravec, ale niektoré druhy zeleniny mu musia ostať zakázané. Niektoré naopak vyžaduje doslova denne. Viete, ktoré to sú? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Zabudnite na kuracie mäso, či varené slepačie vajíčko. Toto všetko patrí k mýtom, ktoré sprevádzajú mladých leguánov už desiatky rokov. Zelenina je základom stravy a ako doplnok sa výborne hodí ovocie. Leguán má síce zuby, ale neslúžia mu na to, aby potravu hrýzol. Skôr ich používa n trhanie zeleniny. tu je niekoľko dobrých rád ku kŕmeniu leguána:

- Zelenina, ktorú dáme leguánovi do misky by mala mať izbovú teplotu. Zabudnite preto na potravu čerstvo vytiahnutú z chladničky.

- Ideálne je kŕmenie ráno po tom, čo sa leguán niekoľko hodín slnil pod žiarivkou. Leguán totiž potrebuje tento ranný rituál, inak nie je schopný potravu stráviť a vziať si z nej potrebnú výživu. Trpieť bude predovšetkým na nedostatok vápnika.

- Misku pravidelne čistite, pretože v prípade vysokej teploty a vlhkosti, teda podmienok, ktoré panujú v teráriu sa plesne dokážu objaviť v priebehu niekoľkých hodín.

- Potrava by mala obsahovať 95% listovej zelenej zeleniny a iba 5% ovocia a iných doplnkov výživy.

Zoznam zložiek ideálnej stravy pre leguána je nasledovný:

- Klasická lúčna ďatelina

- Kvety dyne a ibišteku

- Tekvica

- Cuketa

- Zeler

- Koriander

- Zelené fazuľové struky

Tieto potraviny by sme mali dať leguánovi iba v obmedzenom množstve:

- Jablko

- Hruška

- Paradajka

- Figy

- Ananás

- Papája

Okrem iného by sme mali vynechať, prípadne obmedziť citrusové ovocie, ktoré pre leguána predstavujú riziko. Problémom je hlavne ich kyslosť.

Viete ktoré zložky potravy sú pre leguána zakázané? Už v nasledujúcom článku si podrobne rozoberieme aj túto skupinu. Ako myslíte, že dopadnú potraviny ako špenát, hrozno, karfiol, či brokolica?

Komentáre k článkuPridaj komentár: