Cichlida pávia

#Ryby
 
Táto ryba nie je pre každého...
Andrej Jakubík | 24. marca 2018 o 09:00
Cichlida pávia

Väčší druh akváriovej ryby, pôvodom z Južnej Ameriky, ktorej veľkosť je niekedy až 35 – 40 centimetrov. V tých správnych rukách dokáže táto ryba bez problémov prežiť aj viac ako 15 rokov. V tých nesprávnych je to iba niekoľko mesiacov. Tu je niekoľko tipov k chovu Cichlidy pávej (astronotus ocellatus).

- Ak chcete mať doma tento druh ryby, tak tomu prispôsobte aj veľkosť akvária. Na jedného dospelého jedinca potrebujete 150 až 200 litrov vody. A na každého ďalšieho si prirátajte ďalších 50 litrov.

- Ryba rastie veľmi rýchlo a preto sa nenechajte zaskočiť tým, že si domov prinesiete krásnu exotickú cichlidu menšieho vzrastu a o niekoľko mesiacov sa jej veľkosť znásobí.

- Nie je to žiadny vegetarián. Cichlida pávia skonzumuje doslova čokoľvek. Granule, mrazené krmivo, svalovinu kuraciu aj rybiu, živé ryby, dážďovky, hmyz a dospelé jedince nepohrdnú ani holátkom myši.

- Myslite na kvalitnú filtráciu. Ak sa pozriete na jej jedálny lístok, tak logicky prídete k záveru, že táto ryba pomerne dosť zaťažuje svoje okolie odpadom. Prispôsobte tomu aj techniku.

- Je to cichlida a ako taká v sebe nosí určitú dávku agresivity. Ryby sú teritoriálne aj medzi sebou navzájom. V menšej nádrži sú preto šarvátky na dennom poriadku.

- Zabudnite aj na husto osadené akvárium. Táto ryba má rastliny rada, ale iba ako doplnok stravy a pretože aj rada pretvára prostredie okolo seba, tak má väčšina rastlín v akváriu iba obmedzenú trvanlivosť.

A takto vyzerá jedna z mnohých farebných variácií tejto krásnej ryby:

Zdroj: Youtube

A navyše ide aj o rybu, ktorá je veľmi inteligentná. Traduje sa o nej, že dokáže bez problémov rozoznať svojho majiteľa. Mýtus, či pravda?

Komentáre k článkuPridaj komentár: