Chováme žaka 1

#Vtáky
 
Klietka a základné príslušenstvo
Andrej Jakubík | 28. marca 2018 o 08:00
Chováme žaka 1

Ešte predtým ako si niektorého z nich prinesiete domov, by ste si mali logicky a úprimne odpovedať na otázku, či ste vôbec schopný sa postarať o tak sofistikovaného tvora akým je papagáj sivý, žako. Človek, ktorý doma nikdy toto zviera nemal, má veľmi obmedzenú predstavu o tom, do čoho vôbec ide a čo všetko ho to bude stáť časovo aj finančne.

Samotná cena papagája je pre mnohých záujemcov o jeho chov nezanedbateľná položka. K tomu si prirátajte cenu za klietku, ktorá tiež nepatrí medzi tie najmenšie a najlacnejšie. Dĺžka by mala mať minimálne 3 metre a hĺbka a výška okolo 2 metrov, čo rozhodne nie je málo. To, že ste videli v obchode, alebo u známych žaka v klietke o ¾ menšej neznamená, že sa tam žako cítil dobre a že je vhodné ho v tak malom priestore držať dlhodobo.

Rozmery klietky (či skôr voliéry) sú stavané na pár žakov a nie na jednotlivca. Zámerne bude celý náš seriál o chove žaka stavaný na pár, pretože sa v spoločnosti svojho druhu cíti tento papagáj spokojne, bezpečne a prirodzene. Život v pároch a skupinách prináša iba pozitíva ako pre papagáje samotné, tak aj pre ich majiteľa. Papagáje sú totiž menej závislé na človeku a vyžadujú tým pádom menej starostlivosti.

Ale späť ku príslušenstvu. Viete čo všetko ešte potrebujete? Nie je toho málo. To je menší orientačný zoznam:

- Kŕmidlá (minimálne štyri)

- Betónové bidlá

- Výhrevnú lampu s UVB žiarovkou

- Hračky

- Substrát na dno voliéry

- Krmivo (semená, ovocie, zelenina a pod.)

- Prenosku (vždy by mala byť pripravená na okamžité použitie)

A v neposlednom rade aj odhodlanie mať doma tvora, ktorého inteligencia je na vyššej úrovni, ako je úroveň bežného domáceho miláčika. A tomu treba prispôsobiť aj náš prístup. Pripravte si vysokú dávku trpezlivosti a tolerancie voči hluku. Žako, skutočne nie je papagáj do každých rúk. Už čoskoro prinesieme ďalší diel nášho mini seriálu, ktorý bude zameraný na jeho správne kŕmenie.

Údaje uvedené v tomto článku sa môžu zdať mnohým na Slovensku prehnané, ale vedzte, že rovnaké podmienky vyžaduje v susednom Rakúsku zákon. Niekedy je dobré dať zvieratám to čo potrebujú skutočne a nie iba nevyhnutne.

Komentáre k článku


  • Laco123, 27. marca 2018 o 09:55
    Betonove bidla asi nie je najlepsi napad , lebo su studene , neprirodzene , vtakom praska a vysusuje sa na nich koza ked na tom cely den sedia a este k tomu ani poriadne nebrusia , lebo sa rychlo zanesu spinou. A to nehovorim o tom ak nahodou padnu na zem, tak sa hned zlomia. Na to sluzia ovela lepsie drevene bidla na ktorych je natlceny brusny piesok (samozrejme bez lepidla).
    Najprv si treba nastudovat co sa o nich pise.Pridaj komentár: