Chováme rybičky

#Ryby
 
Túžite po zvieratku, ktoré by nerobilo hluk a neporiadok? Možno by ste mohli pouvažovať nad chovom rybičiek. Pohľad na vodný svet v akváriu pôsobí upokojujúco. Na druhú stranu si však treba uvedomiť, že akvaristika je pomerne časovo náročný koníček.
Michaela Brunovská | 9. mája 2014 o 09:00
Chováme rybičky

V tomto článku si povieme ako začať s akvaristikou – čo si zaobstarať, a čoho sa naopak vyvarovať.

Výber akvária

Akvárium by malo byť jednoduché a priestranné, rovnako široké hore aj dolu. Malo by čo najviac pripomínať prirodzené prostredie rýb. Preto zabudnite na rôzne hrady a pod. Akvárium by nemalo byť vystavené prudkým slnečným lúčom. V prípade, že akvárium nemá dostatok svetla, osvieťte ho výkonným umelým osvetlením. Rybičky potrebujú primerané množstvo svetla a tepla. Objem akvária voľte podľa súčtu dĺžky rybičiek – na zhruba 1cm dĺžky rybky pripadá jeden liter vody.

Ryby

Pre chov sú vhodnejšie menšie rybky. Vyberajte také, ktoré sa budú vzájomne znášať. Rybičky nikdy nevpúšťajte do čerstvo založeného akvária! Učiňte tak až po asi 3 – 4 týždňoch podľa testov vody NO2 a NO3. Sú to testy, ktoré indikujú kvalitu vody na základe obsahu jedovatého nitritu vo vode. Nitrit vzniká ako medziprodukt pri rozklade výkalov rýb a nečistôt. Jeho príliš vysoký obsah (nad 0,3 mg/l) v akváriu a jazierkach ohrozuje ryby. Nitrit sa rozloží v akváriovom biologicky fungujúcom filtri, ktoré môžete dostať kúpiť v špecializovaných akvaristických predajniach. Okrem obsahu nitritu sa odporúča pravidelne kontrolovať aj obsah amoniaku vo vode. Ryby, ktoré si chcete kúpiť, by mali mať podobné nároky na teplotu, tvrdosť vody a kŕmenie.

Rastliny

Tak ako pri výbere rybičiek, aj pri výbere rastlín je treba byť obozretný. Na začiatok sa odporúčajú niektoré z druhov Echinodorusov, Hygrophila siamensis, Vallinesneria asiatova či Tiger lotus green. Kúpiť ich možno vo zverimexoch alebo akvaristických obchodoch. V akváriu sa tvoria riasy, ktoré sú nežiadúce. Najčastejšie typy rias zelené riasy, hnedé riasy, sinice a ruduchy. Príčinou ich vzniku môže byť veľké množstvo živín vo vode, prehnané hnojenie či zanedbaná údržba akvária. Ak sa riasy objavia, prestaňte ich hnojiť, rybky menej kŕmte, častejšie vymieňajte vodu a pravidelne ju zbavujte kalu.

Osvetlenie akvária

Žiarivkové osvetlenie by malo mať príkon 50 W na 100 litrov. Niektorým rastlinám stačí menej svetla, iné potrebujú viac. Bežné žiarivky môžeme kúpiť v elektropredajniach alebo vo zverimexoch.

Starostlivosť o akvárium

V akváriu nesmie nič hniť ani plesnivieť. Vodu nevymieňajte celú naraz, ale vymeňte raz za dva týždne asi štvrtinu objemu. Menšie akvária vymieňajte každý týždeň. Pre vytvorenie biologickej rovnováhy v akváriu nasaďte vhodný filter. Môžete si vybrať z vonkajších alebo vnútorných filtrov. Pri výbere filtru záleží na objeme filtračných hmôt a prietoku litra za hodinu. Ako dekorácia do akvária sa hodia kamene či korene. Korene zvyknú niekoľko mesiacov púšťať farbu. Nie je to nič škodlivé, naopak do vody sa dostávajú prospešné živiny. Pozadie akvária si vyrobte z polystyrénu, peny, bridlice, alebo naň môžete nalepiť rôzne tapety. Vytvorte prostredie tak, aby bolo čo najprirodzenejšie.

Odstránenie slimákov

Slimáky sú spolu s riasami škodcami v akváriu. Mali by ste ich pravidelne zbierať. Dajú sa nalákať napr. na varenú mrkvu. V zverimexoch dostať kúpiť aj špeciálne pasty na slimákov. Ďalším riešením je výber rybičiek, ktoré sa slimákmi živia. Takou rybkou je napr. mrenka trpasličia.

Kŕmenie rýb

Potravu pre ryby dostanete vo zverimexe. Rybičky kŕmte opatrne, radšej častejšie a v menších dávkach, ako naraz veľa potravy. Odporúča sa kŕmiť ich niekoľkokrát denne. Prekrmovanie im škodí. Zvyšky potravy nesmú plávať vo vode.

Poraďte sa s odborníkmi

Starostlivosť o rybičky sa môže zdať chovateľovi začiatočníkovi zložitá. Nebojte sa opýtať odborníkov v špecializovaných obchodoch, či skúsených chovateľov. Určite vám radi pomôžu.

Komentáre k článku


  • Matko123, 12. júna 2014 o 16:15
    Dobrý deň Michaela, obávam sa, že takto napísaný článok (nezmyselné teórie, nepresné definície a z kontextu vytrhnuté rady) len málokoho priťiahnu k akvaristike. Už samotný nadpis obsahuje konštatovanie, ktoré odrádza: "...že akvaristika je pomerne časovo náročný koníček". Každý koníček, ak mu človek podľahne sa stáva časovo a finančne náročným. Avšak, rozumne postavené akvárium nie je vôbec časovo náročné čo sa týka údržby a hlavne je zdrojom relaxu a príjemne stráveného času. Ale aby som nebol len kritický, jedna časť ma vo vašom článku fakt potešila. Áno, akvárium by malo čo najvernejšie napodobňovať prírodné prostredie živočíchov a rastlín v ňom chovaných (pestovaných). Rôzne hrady a potápači sú skutočne odpudzujúcimi dekoráciami, ktoré navyše po krátkom čase súžia ako podklad pre spomínané riasy či sinice.
    Skôr by sa zišlo povedať, že na akváriu si človek môže overiť svoju empatiu k chovancom a znalosti z biológie a chémie. Pokiaľ tieto nemá, je naozaj vhodné spojiť sa so skúsenejšími priateľmi, alebo profesionálmi. To, že človek nemá doktorát z biológie neznamená, že sa správne postupy nemôže naučiť. A vrodená empatia zasa častokrát predčí naštudované vedecké informácie.

    Pokiaľ budete pokračovať v publikovaní na tému akvaristika a tento môj komentár nebudete považovať za osobný útok, rád sa s vami podelím o svoje 30 ročné skúsenosti.


  • Icask, 9. júla 2014 o 08:45
    Článok nič moc - nepresný (vypustenie rybiek ide to aj po cca 24 hodinach), ako ako sa pise hore strasne vytrhnuty z kontextu. To naozaj oslovte niekoho kto sa akvaristike venuje dlhsie. Ja ososbne som taky jednoduchy akvarista. Mam akvarko kde sa snazim pri minimálnej udrzbe (menej nez 30 min za mesiac) udrzat vsetko v rovnovahe. Podla mna som uspesny za 10 rokov co sa tomu venujem nemam vyraznejsie ubytky rybiek ci rastlin. A mam aj par druhov odchovanych. Slimaky su velmi vytane v akvarku nie su to skodce. Je pravda, ze sa vedia premnozit, ale pozieraju zvysky potravy a prebytky rastlin. Ani si neviete predstavit aky je dnes problem zohnat kotulky do akvarka. Pre cloveka ktory chce rybky ale nema zaujem/ cas sa venovat tomu na plny uvazok (asi ako Matko 123 smekam klobuk), tak pri jemnom kompromise to ide. Ak chcete pisat pre uplnych zaciatocnikov, tak napiste vecne, ze akvarko pod 100 l je problem, cim vacsie tym je stabylita vody lepsia. Preto pre zaciatocnika je cca 100 - 180 ideal. Rybiek tak polovicu co pisete a zabudli ste dodat, ze sa pocita dlska dospelej rybky. Biologycka filtracia nie je specialny filter, ale vo filtracnom mediu rozmnozene bakterie, ktore rozkladaju neziaduce chem. prvky. Zlozitejsie nez vyber rybiek je vyber správnych rastlin, lebo akvarko ma jednu hlbku, ale rastliny potrebuju roznu intenzitu svetla. Preto je to zo zaciatku experiment co mi vydrzi. Dobre je mat nejaku male, vyssie a aj vysoke, rozne druhy rybiek ich vyuzivaju ako ukryty. Zaciatocnik by sa mal vyvarovat rastlinam cervenym (narocne na zelezo) jemnolustym (zvycajne narocne na CO2). Ziadne vzduchovace do akvarka nepatria. Rybky ich nepotrebuju (ak funguju rastliny), rastlinam ubera CO2. Akvarko nema byt sterilne ciste ako si niektory ludia myslia. Cistia vsetko a casto, potom nemaju uzitocne bakterie iba chemycky odpad. A na koniec asi najlahsie akvarko je tropicke akvarko s rybkami amazonka alebo rio negro.Pridaj komentár: