Chováme neónky

#Ryby
 
Neónky sú veľmi pekné, menšie rybky, ktoré dobre znášajú prostredie v akváriu, hlavne, ak im doprajete veľa rastliniek. Sú zaujímavé tým, že nie sú žiadne samotárky a rady plávajú v húfoch.
Matej Lauko | 26. septembra 2014 o 18:00
Chováme neónky

Neónky sú veľmi pekné, menšie rybky, ktoré dobre znášajú prostredie v akváriu, hlavne, ak im doprajete veľa rastliniek. Sú zaujímavé tým, že nie sú žiadne samotárky, rady plávajú v húfoch, preto sa odporúča kúpiť rovno viac týchto rybiek, minimálne šesť až desať.

Neónka, alebo odborne tetra neónová, sa voľne vyskytuje vo vodách Južnej Ameriky a v akváriu sa môže dožiť päť až osem rokov. Na povrchu tela má charakteristický modrý neónový pásik, od polovice tela po koniec zase červený. Rybka, o ktorú sa príkladne staráte, má žiarivé farby a v pološere pôsobí dojmom svetielkovania. Nepohrdne bežnou

potravou pre akváriové rybky, ako sú nitenky, vločky, dafnie alebo larvy pakomárov. Ako

pri väčšine rybiek, aj pri neónkach platí, že lepšie je kŕmiť ich menej a viackrát do dňa, ako zbytočne prekrmovať.

Neónka je nenáročná a tiež nekonfliktná rybka, ktorá sa dobre znáša s ďalšími z rodu tetier, alebo s obľúbenými gubkami. Nevhodné sú väčšie ryby, ktoré by ju mohli obťažovať alebo aj zjesť. Neónky sú neagresívne a najviac spokojné sú, keď môžu plávať v skupinách po celom akváriu, preto, aj napriek malému vzrastu (cca 3 – 5 centimetrov) potrebujú priestor na pokojné plávanie. Vďaka tomu, že sú pomerne lacné (okolo eura) a nenáročné na chov, sú vhodné aj pre začínajúcich akvaristov.

Pozor na veľké filtre! Neónka je zvedavá a malá a veľké filtre vťahujúce zvyšky potravy, by ju mohli pohltiť. Taktiež pozor na hynúce ryby a časti neskonzumovanej potravy v akváriu, sú zdrojom baktérií, ktoré spôsobujú chorobu neóniek. Tá sa nedá vyliečiť, neónky môžu stratiť svoju jasnú farbu, mať deformované telá, môžu prísť o schopnosť plávať až napokon zahynú.

Neónky, ktoré plávajú v húfoch po akváriu, sú zárukou krásneho a upokojujúceho prírodného divadla. Reagujú aj na pohyb rúk po stranách akvária, rady priplávajú s celou skupinou a predvedú sa vám v plnej kráse. Doprajte im veľa prirodzených zákutí, viac než priame ostré svetlo majú rady prítmie. Ak im doprajete nenáročnú starostlivosť, užijete si s nimi veľa pekných chvíľ.

Komentáre k článkuPridaj komentár: