Chameleón a základy jeho chovu

#Plazy
 
Chameleón je všeobecne považovaný za náročné zviera. Ak však dodržíte základné pravidlá pri jeho chove, tak je opatera jednoduchá.
Andrej Jakubík | 25. septembra 2015 o 15:52
Chameleón a základy jeho chovu

Mať doma zviera, ako je chameleón, je stále ešte pomerne rarita. Toto šupinaté stvorenie je zaujímavé ako svojím zjavom, tak aj spôsobom života, ktorý sa v mnohom odlišuje od bežne chovaných plazov. Viete na čo všetko musíte myslieť, ak sa rozhodnete pre jeho chov?

Teplo a vlhko

Tieto dva faktory sú pre spokojný život chameleóna veľmi dôležité. Zabudnite na výhrevné káble a kamene. Chameleón má totiž veľmi rád, ak sa môže slniť na priamom žiarení, ktoré mu poskytne iba kvalitná žiarovka. Ideálna teplota v strede terária by sa mala pohybovať okolo 30 stupňov Celzia. Zaobstarajte si naozaj kvalitnú žiarovku, ktorá bude svojím spektrom dokonale vyhovovať potrebám chameleóna. Nezabúdajte, že žiarovku treba v pravidelných intervaloch meniť, pretože, aj keď to ľudské oko nezaregistruje, jej spektrum sa po čase mení a prestáva byť pre chameleóna vhodné. Vlhkosť zabezpečíme napríklad rosením za pomoci postrekovača. Rosíme vždy iba na vegetáciu a nie na chameleóna, ktorý podobné "nútené" sprchy nemá v láske a spôsobujú mu stres. Aby sme si overili kvalitné prostredie, musíme mať minimálne dve zariadenia. Teplomer a vlhkomer.

Vegetácia

Tu stojí chovateľ pred voľbou, či umelú alebo živú vegetáciu. Samozrejme, vždy je lepšia tá živá, ktorá má svoj vplyv na vytvorenie istej formy biologickej rovnováhy. Živé rastliny zvyšujú vlhkosť vzduchu a dodávajú chameleónovi pocit domova. Vždy si overíme, či daná rastlina nie je pre chameleóna toxická. Ak nájdete v teráriu poškodené listy, tak to môže byť z dvoch dôvodov. Buď má poškodené listy na svedomí samotný chameleón alebo je to práca hmyzu, ktorý sa používa ako potrava. Najčastejšie je to cvrček, ktorému sa darí skrývať pred lepkavým jazykom chameleóna.

Chutia mu cvrčky, sarančatá, múčne červy, ale aj púpava

V prípade potravy robí mnoho začínajúcich chovateľov chyby, ktoré sa často končia pre chameleóna veľmi zle. Ideálna potrava sú samozrejme cvrčky, ktoré sú dostupné, a zároveň pre telo chameleóna aj vcelku výživné. Musíme však myslieť na to, že chameleón potrebuje pestrú stravu a nie jednostrannú výživu. Preto mu stravu spestrujeme napríklad o spomínané sarančatá, prípadne múčne červy. Chameleón často prejavuje záujem aj o zelenú potravu, ako je napríklad púpava alebo klasický hlávkový šalát.

Pozor na prekŕmenie

V prípade múčnych červov (larvy potemníka múčneho - Tenebrio molitor) volíme veľmi striedme skrmovanie a to približne raz za týždeň, pretože v tejto potrave sa nachádza množstvo tuku, ktorý je pre chameleóna škodlivý. Pri prekŕmení touto stravou sa dostavia tráviace problémy a zlyhanie pečene (tuková degenerácia pečene). Preto radšej volíme skrmovanie larvou potemníka brazílskeho (Zophobas morio), ktorá má vo svojom tele menší obsah tuku. Chameleón má totiž veľký apetít a pokiaľ bude mať prísun potravy, tak ju bude prijímať.

Mať doma chameleóna skutočne nie je jednoduchá vec. Existuje množstvo nepísaných zákonov, ktoré musíte dodržať, aby jeho krehké telo netrpelo pri nesprávnom osvetlení, zlej výžive a pod stresom. Nie každý má dostatok citu na to, aby ho mohol mal doma. V tomto článku sme ani zďaleka nerozobrali všetkých základy jeho chovu. Už čoskoro sa toho o chameleónovi na našich stránkach dozviete omnoho viac.

Komentáre k článkuPridaj komentár: