Bylinky pre papagáje

#Vtáky
 
Pre operenca ide o spojenie potravy a hračky a často tomuto spojeniu dokonca dáva prednosť pred klasickým komerčne vyrábaným krmivom
Andrej Jakubík | 16. mája 2018 o 16:00
Bylinky pre papagáje

Bylinky sú dnes neoddeliteľnou súčasťou kuchyne v akomkoľvek kúte sveta. Ich vlastnosti a benefity pre ľudské telo sú nepopierateľné. Preto ich obľuba stále rastie. Viete, že mnohé z nich sa dajú použiť ako doplnok stravy pre papagája? Pre operenca ide o spojenie potravy a hračky a často tomuto spojeniu dokonca dáva prednosť pred klasickým komerčne vyrábaným krmivom.

Zázvor a jeho vlastnosti sú známe už veľmi dlhú dobu a rovnako, ako účinkuje na človeka, sa jeho účinok dá nasmerovať aj na zviera. V tomto prípade papagája. Plátky zázvoru, ktoré sú namočené vo vode majú veľmi upokojujúci vplyv na papagája pri preprave. Možno ste o tom nevedeli, ale papagáje trpia na kinetózu, rovnako ako ľudia a iné zvieratá a práve zázvor im pomáha nevoľnosť pri preprave prekonať. Okrem toho sa cení aj užitočná vlastnosť zázvoru, ktorou je likvidácia mnohých ochorení už v ich zárodku.

Kôpor je menej typická rastlina, ktorá sa vyskytuje v záhradkách skôr ako burina. Jeho typická vôňa a účinky sú však vysoko cenené aj v ríši operených zvierat. Podávame ho čerstvý, či sušený a to predovšetkým pre jeho upokojujúce účinky na trávenie.

Mäta je dnes už povinná výbava každej správnej záhrady a papagáje jej chuť často doslova zbožňujú. Upokojujúce účinky na trávenie sú potvrdené aj vedecky a preto je mäta bezpečná bylina, ktorá sa dá podávať aj dlhodobejšie vo forme čaju.

A nasledujú kamilky, ktoré dokážu skvelo potlačiť stres a agresivitu u papagája. Ich upokojujúce vlastnosti poznajú ľudia už stovky rokov. Tento doplnok je ideálne podávať pred spánkom v prípade, že má papagáj počas noci „zlé sny“.

Ak má papagáj poruchy trávenia, tak je ideálna voľba aj šalvia. Dá sa skrmovať samostatne, alebo s iným krmivom a jej účinky sú vskutku na vysokej úrovni. Okrem toho sa dá použiť ako skvelý doplnok aj bazalka, ktorá je hlavne medzi Austrálskymi druhmi veľmi žiadaná.

Samozrejme, všetko treba podávať s mierou a nikdy nezabudnite, že bylinky sú iba doplnok a nie základná strava. A samozrejme pozor aj na jedovaté druhy, ktoré si predstavíme na našich stránkach už čoskoro.

Komentáre k článkuPridaj komentár: