Blood parrot. Ryba mimo zákon

#Ryby
 
Vedecky tento druh neexistuje. Je to umelo vytvorená hračka v rukách človeka.
Andrej Jakubík | 18. januára 2016 o 06:00
Blood parrot. Ryba mimo zákon

Hračka v rukách človeka. Približne tak by sa dala jednou vetou podať základná informácia o tejto rybe, ktorá sa nenachádza v žiadnom taxonomickom zaradení a tak z pohľadu vedy ani neexistuje. Tento kríženec sa ale dokázal tak udomácniť v akváriách, že sa dnes považuje za úplne bežnú rybu, ktorá je v povinnom sortimente každej predajne. Jeho obchodné meno je „Blood parrot“. Slovenský názov je cichlida papagájová.

Odkiaľ pochádza?

Krajina stvorenia tejto ryby je Taiwan, kde bola po prvýkrát predstavená v roku 1986. Do Európy sa však dostala o mnoho rokov neskôr. Ako sme spomenuli, ide o kríženca. Rodičia sú minimálne dva rôzne druhy rýb. Všetky informácie o vzniku tejto rybky sú však iba dohady a presný postup jej vytvorenia je pre verejnosť málo dostupný priam až nedostupný. A to z jednoduchého dôvodu. Stvoritelia tejto ryby vlastnia niečo ako autorské práva a jej cena na trhu by veľmi klesla v prípade, ak by sa svet dozvedel presný postup. Je teda pravdepodobné, že do šľachtiteľského procesu vstupujú viac ako iba dva druhy rýb. Chovatelia z Ázie mysleli aj na zadné dvierka, ktoré sa v podstate nedajú otvoriť. Ryba je totiž neplodná a jej ďalšie množenie nie je možné. Kto nepozná presný postup kríženia, ten nedokáže vytvoriť ekonomicky rentabilné množstvo týchto rybiek.

Čo potrebuje k životu?

V podstate je to nenáročný druh ryby, ktorý toho veľmi nevyžaduje. Postačuje jej teplota okolo 24 stupňov Celzia, čo je bežná teplota v akváriu. Okrem toho musíme myslieť aj na veľkosť akvária, pretože "papagáj" rýchlo rastie a minimálny objem by mal byť okolo 100 litrov vody pre jedného jedinca a ďalších 20 litrov ku každému ďalšiemu jedincovi. Na potravu je rovnako nenáročná a postačuje jej granulovaná potrava, ale bez problémov príjme aj mrazenú či živú potravu. Predispozíciou cichlíd je určitá úroveň agresivity v krvi, na čo nemožno zabúdať aj pri spomínanom druhu rybky. Nie je to však pravidlom. V tomto prípade však ide skôr o pomerne mierny druh ryby, ktorý nemá agresivitu v povahe. Ale výnimky sa môžu pritrafiť.

Prečo proti nej bojujú ochranári?

Existuje mnoho dôvodov, pre ktoré leží táto cichlida v žalúdku mnohých ochranárskych skupín. Tie žiadajú likvidáciu ich chovu. Prvým dôvodom je samotné kríženie minimálne dvoch odlišných druhov, čo je považované za neetické. Svoju stopu to necháva aj na samotnej rybe. V prípade "papagája" sa viac ako bežne vyskytujú deformity, ktoré sú vedľajším produktom kríženia. Ryby sú často neprimerane zdeformované, čo postihuje predovšetkým ich ústa. Preto má mnoho rýb problémy s príjmom potravy a následne dochádza k ich uhynutiu v dôsledku hladu.

Starý zákon neviditeľnej ruky trhu hovorí, že tam kde je dopyt, automaticky sa vytvára aj ponuka. Ak sa budú cichlidy papagájové kupovať a žiadať zo strany zákazníkov, tak bude pokračovať aj ich chov. Našťastie pre ryby je tu záchrana v podobe ďalšieho ekonomického zákona. Každý výrobok má svoju krivku a po dosiahnutí vrcholu sa dopyt po ňom znižuje. Ochrancovia dúfajú, že tento vrchol príde čo najskôr.

Komentáre k článkuPridaj komentár: