Avitaminóza vitamínu A v strave papagája

#Vtáky
 
Všetko sa začína nevinnými príznakmi, ktoré však veľmi rýchlo prerastú do vážnych problémov
Andrej Jakubík | 3. decembra 2017 o 10:00
Avitaminóza vitamínu A v strave papagája

V prípade jednostrannej stravy, dokonca neznalosti základných potrieb papagája sa stáva, že v strave chýbajú základné elementy a zložky, bez ktorých je dlhodobo prosperujúci papagáj iba ilúzia. Všetko sa začína nevinnými príznakmi, ktoré však veľmi rýchlo prerastú do vážnych problémov.

Vitamín A a jeho nedostatok sa prejavuje rôzne a často si prvotné príznaky nevšimneme. Ak ale papagájovi venujeme dostatok času, tak si tieto drobné zmeny jeho správania určite všimneme. Patrí sem napríklad zníženie citlivosti zraku, vysychanie očnej rohovky, rôzne poruchy kože ako sú napríklad rôzne defekty a drobné rany, ktoré sa odmietajú zahojiť. Samozrejme klesá aj imunita a papagáj (aj iný druh vtáka) sa stáva viac vnímavý na rôzne ochorenia, ktoré by sa mu za normálnych okolností vyhýbali.

Veľmi výrazné príznaky si môžeme všimnúť hlavne na mladých vtákoch, ktoré začínajú mať aj problémy s rastom a vnútornými orgánmi, ktoré postupne prestávajú plniť svoju funkciu.

Kde sa v prirodzenej strave papagája nachádza vitamín A?

Tak napríklad v zrnovinách, obilných klíčkoch, ktoré necháme naklíčiť, aby sme zvýšili ich nutričnú hodnotu, vo vaječnom žĺtku, mrkve, petržlene, či dokonca v rybom tuku, ktorý síce nie je tradičný doplnok stravy papagája, ale jeho dosah na zdravie papagája je obrovský. O jeho účinkoch si povieme niečo viac už onedlho.

Komentáre k článkuPridaj komentár: