Aulonocara. Klenot z jazera Malawi

#Ryby
 
Prekrásne sfarbené modré, červené až žlté ryby si právom vyslúžili pomenovanie pávie cichlidy
Andrej Jakubík | 9. augusta 2017 o 11:00

Rod rýb, ktorý si predstavíme v tomto článku sa teší vysokej popularite už dlhé roky a vďaka kráse a charakteru jeho zástupcov sa záujem o ich chov určite nechystá upadnúť do zabudnutia. Krásne sfarbené modré, červené až žlté ryby si právom vyslúžili pomenovanie pávie cichlidy. Ich domovom je africké jazero Malawi, ktoré je známe predovšetkým druhmi rýb, ktoré nenájdete nikde inde na svete. A aulonocara nie je výnimkou.

Lepšia ako televízor

Pozorovať auloncaru v akváiu, ktoré pripomína ich domovinu je skutočný zážitok a je to určite zaujímavejšie, ako sedovať televíziu. O rodičovských povinnostiach, ktoré cichlidy priviedli do extrému sme si už hovorili v mnohých článkoch, ale v prípade tohto rodu rýb išla príroda ešte ďalej. V jednom akváriu totiž bez problémov v jednej skupine rýb žijú dve až tri generácie rýb, pričom si ryby navzájom vytvoria svoju obdobu komunity, ktorá drží pri sebe a je tak efektívnejšie chránená pred hrozbami vonkajšieho prostredia.

Komunita ako nástroj prežitia

To, že si aulonocara a aj mnoho iných druhov akváriových rýb dokázalo vytvoriť návyky, pri ktorých sa jednotlivci a páry spojili do skupín, ktoré poskytovali viac ochrany. Okrem toho, že tým ryby zvyšujú percento prežitia svojho potomstva, tak je tu aj iná a omnoho podstatnejšia vlastnosť, ktorú ryby získavajú. Je to socializácia. Skrátka sú ryby viac spoločenské a sú pripravené žiť v komunite. V obmedzenom prostredí jazera je to neoceniteľná pozitívna vlastnosť. Ideálny pomer pohlavia je 1 samec na dve až tri samičky. Takého háremové rozdelenie je pre ryby rodu aulonocara priam ideálne.

Pávie cichlidy však nevynikajú krásov iba v jazere Malawi, ale sú to jedni z najkrajších sladkovodných rýb vôbec. Konkurovať im v sladkovodnom svete môže iba máloktorý druh ryby.

Stále je to cichlida

Aj napriek kráse a pozitívnym vlastnostiam, ktoré sme spomenuli, je to stále cichlida a svojej agresívnej povesti neostáva nič dlžná. Agresivita v rámci skupiny sa však prejavuje iba málokedy a má to jeden pádny dôvod. Málo priestoru. Ryby su predovšetkým u začínajúcich chovateľov držané v malých podmienkach, kde si ryby nemôžu vytýčiť svoje územia a preto dochádza ku šarvátkam. Majte na pamäti, že ryby rodu aulonocara sú polygamné a teda nevytvárajú stále páry. Dokonca sa môže pokojne stať, že ak chováme v akváriu viacero druhov, či farebných foriem, tak často dochádza aj ku kríženiu, čo znižuje hodnotu ryby veľmi podstatným spôsobom. Pri nekontrolovateľnom krížení sa totiž môžu časom prejaviť rôzne telesné defekty spojené s medzidruhovým krížením.

A takto vyzerá aulonocara v pohybe:

Zdroj: Youtube

Komentáre k článkuPridaj komentár: