Aký pes je vhodný ku autistickému dieťaťu?

#Psy
 
Ktoré plemená majú trpezlivosť a slabosť na deti? Ako už možno tušíte, tak je to predovšetkým zlatý retríver a labradorský retríver.
Andrej Jakubík | 20. februára 2018 o 10:00
Aký pes je vhodný ku autistickému dieťaťu?

Existuje niekoľko plemien, ktoré vynikajú predovšetkým svojou mimoriadnou dávkou empatie voči ľuďom. Tieto plemená sa vyznačujú aj vysokou slabosťou pre deti. A práve tieto plemená sú tie, ktoré sa radia medzi tie najvhodnejšie do spoločnosti detí, ktoré sú zasiahnuté autizmom. Prípadne aj krížence oboch plemien, ktoré si získavajú čoraz väčšiu priazeň chovateľov.

Prečo práve tieto dve plemená? Ide o psov, ktorí sú priateľskí, trpezliví a navyše aj vysoko vnímaví a naklonení spolupráci s človekom. Dieťa, ktoré trpí autizmom, sa za pomoci psa dokáže stať človekom viac komunikatívnym, sebavedomým a sociálnejším. Preto mnoho rodičov siaha po tejto forme terapie, ktorá skutočne funguje.

Ideálna voľba je šteniatko. Má tú výhodu, že dokáže s dieťaťom plne splynúť a naučiť sa rozpoznávať jeho náladu. Spoločne tak pomáhajú jeden druhému na ceste životom. Tieto dve plemená, ktoré sme spomenuli sa navyše radia k tým s vyššou inteligenciou, preto je ich výchova celkom jednoduchá. Intuitívne dokážu vycítiť, čo od nich požadujete a držia sa toho.

Napríklad v USA je bežnou súčasťou výcviku asistenčného psa aj ochranárska starostlivosť, keď sa napríklad dieťa stratí z dohľadu rodičov a jediný prítomný je práve pes. Štekaním dokáže dieťa priviesť späť k rodičom a upozorniť na to, že je bez potrebného dozoru. Chce to však hodiny tréningu.

Blahodarný vplyv, ktorý má už iba prítomnosť psa v blízkosti dieťaťa je vedecky dokázaná. Deti, ktoré majú vo svojej priamej, či nepriamej opatere psa, zaspávajú omnoho pokojnejšie, ako deti, ktoré psa nemajú. Navyše pri výskumoch sa zistilo, že prítomnosť psa do vysokej miery potláča príznaky autizmu u detí a to predovšetkým v oblasti ich komunikácie s okolím. Dieťa sa stáva omnoho viac prístupnejšie okoliu. Tento pokrok, ktorý by človeku trval týždne, mesiace, či roky, zvládne pes za niekoľko dní. Pes nedokáže dieťa vyliečiť. Dokáže z neho však na niekoľko vzácnych chvíľ urobiť normálne dieťa. A pre tieto chvíle sa vždy oplatí priniesť do rodiny nového štvornohého člena.

Naopak je dobré spomenúť, že plemená ako je napríklad Bordérska kólia, či Nemecký ovčiak nie sú do spoločnosti autistických detí vhodné. Ich miera tolerancie voči chybám je nižšia a na druhej strane si musíme uvedomiť, že majú v sebe zakorenený silný ochranársky inštinkt. Tento inštinkt však môžu použiť v tej najmenej vhodnej chvíli a ich zuby okúsia napríklad záchranári privolaní ku stratenému dieťaťu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: