Aký je význam vitamínov v strave psa a mačky?

#Mačky
 
Bez vitamínov telo psa a mačky (a samozrejme ani človeka) nedokáže využiť potenciál predkladanej potravy a komplikácie, ktoré následne prichádzajú sa radia medzi tie vysoko nebezpečné, či dokonca fatálne
Andrej Jakubík | 28. decembra 2017 o 10:00
Aký je význam vitamínov v strave psa a mačky?

Poviete si, že vitamíny predsa nie sú až tak potrebné látky, keď bez ich prísunu dokáže zviera bez problémov fungovať pomerne dlhú dobu. Podstatné sú predsa bielkoviny, tuky, či cukry, ktoré vplývajú na celkovú stavbu tela a rast. Ale potom prídeme k poznaniu, že všetky cenné zložky potravy, ktoré zviera príjme v potrave sa nedostanú na miesto, kde sú potrebné, ale opúšťajú organizmus v nezmenenej podobe. Bez vitamínov totiž telo psa a mačky (a samozrejme ani človeka) nedokáže využiť potenciál predkladanej potravy a komplikácie, ktoré následne prichádzajú sa radia medzi tie vysoko nebezpečné, či dokonca fatálne.

Viete, na aký účel slúžia jednotlivé vitamíny? Tu je ich jednoduchý prehľad:

Vitamín A a E patria medzi tie najdôležitejšie vitamíny vôbec. Bez nich nastávajú problémy v raste aj v reprodukcií a plodnosti.

Vitamín B (B komplex) má na starosti správne fungovanie nervovej sústavy, zdravie srsti, pokožky a všetkých derivátov, teda napríklad pazúrov. Okrem toho sa na derivátoch kože a ich správnom fungovaní podieľa aj vitamín H.

Vitamín C, má obrovský vplyv na obranyschopnosť a bez jeho prítomnosti v strave je oslabený celý imunitný systém (rovnako ako v prípade človeka).

Vitamín D má vplyv na celkovú stavbu a kondíciu kosti v tele. Správny kolobeh vápnika a fosforu zabezpečuje práve tento vitamín, bez ktorého nastávajú práve problémy so správnou stavbou kostry.

Veľmi dôležitý je vitamín K, bez ktorého by bol život psa, či mačky veľmi riskantný, pretože tento vitamín sa podpisuje pod zrážanlivosť krvi. Bez tohto vitamínu hrozí vykrvácanie pri každom zranení väčšieho rozsahu.

Ako sami vidíte, tak vitamíny sú pre život domáceho zvieraťa veľmi dôležité prvky v potrave a bez ich pomoci by celkom určite skôr, alebo neskôr došlo ku kolapsu celého organizmu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: