Akvárium počas dovolenky

#Ryby
 
Idete na dovolenku a bojíte sa nechať akvárium bez opatery?
Andrej Jakubík | 21. júla 2015 o 13:00
Akvárium počas dovolenky

Počas dovolenky dostane zabrať nejedno akvárium. Chovatelia toto obdobie riešia všemožne, ale často im po návrate ostanú iba oči pre plač.

Ryba nepotrebuje jesť každý deň

Je to tak. Ryba je zviera mimoriadne odolné. Bez jedla vydrží dlhé mesiace, ale samozrejme to neprospieva jej zdraviu. Ak ideme preč na víkend, tak to ryby bez problémov zvládnu. Mnohé druhy majú dostatok podkožného tuku a ten počas "hladovky" spotrebujú. Aj keď tomu možno nebudete veriť, tak krátka hladovka rybe skôr prospeje ako uškodí. Hlavná výhoda je v prečistení tráviaceho ústrojenstva.

Ryba si vždy niečo nájde

V akváriu je stále v obmedzenom množstve dostupná potrava. Sú to napríklad riasy, vegetácia, nánosy na dne, premnožené slimáky alebo aj nespotrebované živé krmivo. Ryba tak dokáže spásť mnoho z toho, čím pohŕdala počas toho, ako sme ju kŕmili umelým krmivom.

Víkend nie je problém, alebo čo týždeň a viac?

Ak plánujeme akvárium nechať bez opatery na viacero dní, tak sa to nemusí skončiť dobre. Hlavne ak chováte dravé druhy rýb (čeľaď cichlidae a im podobné). V tomto prípade máme na výber medzi tabletovým týždňovým krmivom, alebo automatickým kŕmidlom. Tabletové krmivo vhodíme do vody a ako čas postupuje, tak sa postupne uvoľňuje do vody. Ryby si tak okusujú svoju dennú dávku. Kŕmidlo zasa funguje zväčša na baterky. Presne nastavené množstvo sa v pravidelných intervaloch nasype na hladinu akvária a ryba tak dostáva svoju porciu potravy.

Ak teda plánujete opustiť svoje akvárium, tak to nie je také riskantné, ako v časoch, kedy podobné pomôcky neexistovali. Ešte jedna dobrá rada na záver. Ak máte na akváriu spínacie hodiny na osvetlenie, tak skráťte dobu osvetlenie na polovicu. Svetlo podporuje chuť do jedla a ak bude osvetlenie iba minimálne, tak ryby nebudú vyžadovať kŕmenie tak často. Aby ste predišli prípadným problémom, tak by malo byť samozrejmosťou aj kompletné vyčistenie filtra. Ak je totiž zanesený, tak prestáva plniť svoju funkciu. A práve podobné "nehody" sa stávajú osudnými.

Komentáre k článkuPridaj komentár: