Akvárium Južnej Ameriky

Jednou z najrozmanitejších oblastí planéty je práve vodstvo Južnej Ameriky

Andrej Jakubík | 17. októbra 2016 o 13:00

Vody Južnej Ameriky sú ešte stále v mnohých ohľadoch neprebádanou oblasťou a neustále sa objavujú nové a nové druhy rýb, bezstavovcov, či dokonca rastlín, ktoré obývajú iba isté presne ohraničené oblasti a nevyskytujú sa nikde inde na planéte. Hovoríme im endemyty. Ryby z tejto oblasti sa vyznačujú farebnosťou, tvarovou rozmanitosťou aj farebnými formami, pričom úplne postačí iný typ potravy, či dĺžka svetelného dňa, alebo farba vody a ryba získa úplne nové sfarbenie. Niekedy máme pocit, že sa pozeráme na dva rozdielne druhy, ale v skutočnosti môže ísť o jeden a ten istý druh.

Citlivé stvorenia

Ryby z tejto oblasti vyžadujú veľmi striktne svoje životné podmienky, inak v akváriu iba živoria a neprosperujú. Sú citlivé na pH, tvrdosť vody, potravu, svetlo, vegetáciu, prúdenie vody a dokonca aj na spoločnosť rýb, v ktorej sa bežne nachádzajú. Ryby Južnej Ameriky sa totiž neznesú s hociktorým druhom a naopak, nie každý druh je vhodný do ich spoločnosti. Sú totiž veľmi citlivé na svoje prostredie, a preto je nutné vedieť, aké podmienky im musíme pripraviť, aby sa cítili ako doma.

Prales vegetácie? Ani náhodou!

Častý omyl chovateľov spočíva v tom, že mnoho z nich má dojem, že Južná Amerika je posiata pralesom, a to by malo platiť aj o prostredí pod vodnou hladinou. Nie je to však pravda, pretože podmienky, ktoré tam panujú, nie sú znesiteľné pre množstvo druhov rastlín. Preto sa najčastejšie stretávame s rodom Echinodorus, ktorý sa doposiaľ dokázateľne vyskytuje iba v Južnej Amerike. Prirodzená vegetácia je na hony vzdialená od predstáv, ktoré máme o tomto svete. Totiž, akvárium, ktoré sa vyskytuje na fotografiách katalógov, nie je pravé akvárium. V skutočnosti ide skôr o fotomontáž, ktorej priorita je v tom, aby vyzerala fotografia krásne. So skutočnou prírodou to však nemá nič spoločné.

Krištáľová voda? Zabudnite!

Ďalším častým omylom je aj čistota vody. Začínajúci akvaristi majú často dojem, že voda, ktorá je krištáľovo čistá, je prirodzená. Nie je to však pravda, pretože veľtoky ako je zmieňovaná Amazonka, majú svoje vody plné sedimentu a zvírených čiastočiek, ktoré tvoria jej hnedé až čierne zafarbenie.

Ryby vám samé prezradia, aká je kvalita vody. Voda môže byť z vášho pohľadu kalná, ale ak ryby nevykazujú známky kyslíkového deficitu, tak je všetko v poriadku. K príznakom patrí predovšetkým zrýchlené dýchanie a zdržovanie sa v horných partiách pri hladine, kde je viac kyslíka. Príznaky sa spočiatku prejavujú na väčších rybách, ktoré majú logicky vyššiu spotrebu kyslíka a skôr pocítia jeho nedostatok.

Zdroj: Youtube

Ak si chcete doma vytvoriť biotopové akvárium z Južnej Ameriky, tak si dôkladne preštudujte druhovú rozmanitosť rýb, ale nezabúdajte aj na vegetáciu a presné chemické a fyzikálne podmienky, ktoré musia panovať vo vode. Dôležité je predovšetkým pH, vodivosť vody, teplota a jej tvrdosť. Ako vidíte na videu, tak ideálna dekorácia do akvária tohto typu je koreň, ktorý v sebe nesie aj mnoho látok, ktoré sa uvoľňujú do vody. Typické hnedé zafarbenie je prirodzené a netreba to brať tragicky. Napríklad, niekoľko stoviek neóniek vyzerá na tmavom podklade oveľa lepšie ako na svetlom povrchu.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaRyby - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Koľko narastie ryba v akváriu?
Zabudnite na to, že sa vám ryba bude prispôsobovať. Vy sa musíte prispôsobiť rybe

3 otázky o KOI kaproch
Cena za vzácnu farebnú mutáciu KOI kapra sa môže vyšplhať na niekoľko miliónov dolárov

4 prekvapivé fakty o akvaristike
Akvaristika je jedno z najstarších hobby na planéte a aj napriek tomu existuje množstvo faktov, ktoré pozná iba máloktorý majiteľ sklenenej nádrže

Prevárate vodu do akvária? Je to nezmysel!
Preváranie vody do akvária je skutočne činnosť, bez ktorej sa akvárium nielen zaobíde, ale vám aj poďakuje ak na ňu zabudnete

Viete čo je to kryptokorýnová choroba v akváriu?
Kryptokorýnová choroba je sprievodný jav zanedbaného akvária s ktorým sa najhoršie vyrovnávajú práve rastliny rodu Cryptocoryna.

Cichlidy
Rodina, ktorá má viac ako 1600 druhov. A každý z nich je unikát.

GloFish. Geneticky Modifikovaný domáci maznáčik
Geneticky upravený domáci miláčik je dnes už realitou

Aulonocara. Klenot z jazera Malawi
Prekrásne sfarbené modré, červené až žlté ryby si právom vyslúžili pomenovanie pávie cichlidy

Čo s akváriom počas dovolenky?
Kŕmenie, čistenie filtra, kontrola techniky a podobné veci každodennej rutiny sa predsa musia vykonávať každý deň. Alebo nie?

Môže ísť do akvária vodovodná voda?
Výmena vody v akváriu je potrebná vec, bez ktorej sa nezaobíde žiadne správne akvárium

Syndróm nového akvária
Syndróm nového akvária je vec, ktorá sa radí medzi tie najčastejšie chyby v modernej akvaristike

Pravda ničí mýty: Je potrebné kompletné čistenie akvária?
Dobre zabehnuté akvárium si generálne čistenie nevyžaduje nikdy

Tieto chyby robia akvaristi začiatočníci najčastejšie
Ak sa pritrafí začiatočnícka chyba, tak stabilné akvárium, ktoré sa budovalo roky, skolabuje v priebehu niekoľkých hodín

Dánio
Pod týmto pomenovaním nájdeme celú skupinu veľmi aktívnych a pomerne nenáročných druhov sladkovodných rýb, ktoré vždy prinesú do akvária život a pohyb

Nádherná Koliza krpatá je ozdobou každého akvária
Akváriová ryba z Ázie, ktorá nepotrebuje veľký priestor, ale skúsenú ruku akvaristu

Rozozná zviera tvár svojho majiteľa?
Pre majiteľov psov, mačiek, koní, či papagájov je to samozrejmá vec, ale zamysleli ste sa niekedy, či dokáže vašu tvár rozoznať napríklad akváriová rybka, škrečok, prípadne iné drobné zviera?

Tetra čierna je ideálna ryba na začiatok
Čierna tetra patrí k základným rybám, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníka. Akvárium však nesmie patriť k tým najmenším a na kvalitu vody sa rovnako neoplatí zabúdať

Motýlkovec. Bizarná ryba z Afriky
Je iba málo rýb, ako motýlkovec. Potrebuje špecifickú potravu, prispôsobené akvárium a vybranú spoločnosť

Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Zvieratko ako vianočný darček
Zvieratko sa môže stať krásnym vianočným darčekom, ktoré získa v domácnosti svoje miesto a bude sa z neho tešiť celá rodina. Môže sa však stať aj príťažou, ktorej sa budú chcieť rodinní príslušníci čím skôr zbaviť. Na čo všetko treba myslieť?


«1 2 ...5 »

Naše rybky a akvárka...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: