Akú pamäť má akváriová ryba?

#Ryby
 
Ktorá ryba má v sebe viac inteligencie a lepšiu pamäť? Ryba z akvária, alebo tá z divokej prírody?
Andrej Jakubík | 14. apríla 2019 o 18:17
Akú pamäť má akváriová ryba?

Určite ste už počuli mnohé teórie o tom, že pamäťová kapacita ryby je na tom mimoriadne biedne. Niektorý vedci hovoria o tom, že ich pamäť siaha iba niekoľko sekúnd do minulosti (konkrétne 30 sekúnd). Avšak je tu množstvo príkladov ako z voľnej prírody, tak aj z riadených podmienok chovu, ktoré hovoria opak. Na základe pozorovaní by sa v prípade ryby malo jednať o pamäťovú kapacitu minimálne v dĺžke 12 dní a možno aj viac.

Pri pokusoch sa vedci bližšie pozreli na ryby rodu Labidochromis, ktoré sú pôvodom z Afrického jazera Malawi. Pokusy sa odohrávali v akváriu, kde boli ryby snímané pomocou systému motion-tracking, ktorý sa vo veľkom používa hlavne pri tvorbe filmových trhákov za veľkou mlákou. Tento systém dokáže snímať pohyby a vyhodnocovať oblasti, kde sa ryby zdržujú väčšinu času počas aktívneho dňa. Ryby boli kŕmené na jednom mieste niekoľko krát denne a po dobu troch dní. Ryby si navykli na svoje kŕmne miesto a spájali si ho s dostatkom potravy. Logicky sa na tomto mieste zdržovali omnoho viac ako na iných miestach v akváriu. Potom však prišlo obdobie, kedy boli kŕmené občasne a na rôznych miestach. Toto obdobie trvalo presne 12 dní. Po tejto skúške sa opakovane za pomoci systému motion-tracking odpozorovalo, že ryby sa opakovane viac zdržiavali na mieste, kde dostávali potravu predchádzajúce tri dni. Kŕmenie, ktoré sa realizovalo prvé tri dni sa vykonávalo približne 20 minút. Zámerne bolo zvolené takto dlhé obdobie, aby si ryby dokázali tento proces zapamätať.

.

Inteligencia, ktorá v sebe nesie aj schopnosť pamäťovej kapacity je rozdielna a spočíva v druhu ryby, veľkosti, ale aj na tom, či sa jedná o rybu chovanú v zajatí, alebo divoko žijúcu rybu. Ryba, ktorá je dlhšiu dobu chovaná v zajatí sa vyznačuje jedným špecifikom, ktorému sa hovorí syndróm zlatej rybky. Ryba, ktorá žije v divokej prírode sa musí denne stretávať s nutnosťou obstarania si potravy, čo z nej robí rybu inteligentnejšiu ako z jedinca dochovaného v zajatí. Môže sa jednať o rovnaký druh, rovnakej veľkosti a veku a predsa je tu markantný rozdiel medzi jedincom divokým a domácim.

Na základe tohto sa vykonalo veľa rôznych testov, ktoré potvrdili fakt, že ryby, ktoré sú v umelom chove dravé a bojujú o potravu, sú zároveň aj inteligenčne najvyššie. Naopak jedinci, ktorý iba krúžia okolo a hľadajú dôvod, prečo ostatné ryby skáču ku hladine, sú mierne povedané zaostalé. Nemusí to ale platiť vždy. Výskumy rovnako dokázali, že ak ryba vyrastá v skupine, tak je jej čuchové centrum zaostalé. Ale na druhej strane má nadpriemerne vyvinuté vizuálne centrum mozgu. Naopak pri rybách, ktoré vyrastajú samostatne je to opačne. Je to logické, pretože ak ste v skupine, tak sa predsa vidíte a orientujete sa hlavne zrakom. Ak ste však osamote, tak ste odkázaný sám na seba a preto musíte vycítiť každé nebezpečenstvo.

Obrovské rozdiely sú napríklad aj v motorike rýb. Ryba z voľnej prírody má lepšie vyvinutú motoriku ako ryba z umelého chovu. Za všetkým je potrava. Ako už vieme, tak u ryby sa všetko rozhodne už v rannom štádiu vývoja, ktorému zvykneme hovoriť poter. Ak sa zanedbá výživa v tomto období, tak je ryba zasiahnutá na celý život. A tu je ten rozdiel. Poter rýb z voľnej prírody má väčší objem mozgu ako rovnaký druh ryby z umelého chovu. Dokonca aj bočná čiara je na tom lepšie ako u divoko žijúcich jedincov. Sú za tým enzýmy a aminokyseliny obsiahnuté v prirodzenej potrave. Ryba je teda múdrejšia práve preto, lebo konzumuje to čo jej pripravila matka príroda. V umelom chove sa často namiesto prirodzenej potravy ponúka umelá prachová, ktorá aj keď je kvalitná a ryba krásne rastie, tak jednoducho povedané, ostane hlúpa.

Podobné experimenty zamerané na chovanie a návyky rýb sa vykonávajú bežne za účelom lepšieho pochopenia ich inteligencie. Podnetov na podobné aktivity je mnoho. Niektorý chovatelia totiž prisahali, že niektoré ryby v akváriu s nimi dokonca pozerajú televízor. Možno sa teda v budúcnosti dočkáme marketingového prieskumu, kde sa dozvieme ktorá televízna stanica má medzi rybami najväčšiu sledovanosť.

Komentáre k článkuPridaj komentár: