Akú osobnosť má váš potkan?

#Hlodavce
 
Je možné, že potkan má podobne vlastnú osobnosť, rovnako ako je to v prípade ľudí?
Andrej Jakubík | 23. júna 2018 o 09:00
Akú osobnosť má váš potkan?

Je možné, že potkan má podobne vlastnú osobnosť, rovnako ako je to v prípade ľudí? Samozrejme je to možné a v ríši zvierat nič výnimočné. Poznáme celkovo tri osobnostné skupiny potkanov, ktoré sa od seba celkom podstatne odlišujú.

Ako prvý je tu potkan jemný. Tieto potkany sú už podľa ich pomenovania, veľmi jemné. Nie sú agresívne a vyhýbajú sa konfliktom za každú cenu. Tento potkan vás uhryzne iba v naozaj krajnom prípade. Podobné tvorenie je doslova chlpatý poklad.

Druhá skupina je potkan hravý, ktorý sa vyznačuje svojou aktívnom povahou, ktorá mu prikazuje byť neustále v pohybe. Potkany s touto osobnosťou sú vynikajúci spoločníci na výlety a pre všetkých, ktorí neznášajú nudu. Okrem toho sú tieto potkany aj veľmi zvedavé a nepoznajú strach. Mierna nevýhoda je v tom, že v hravom nadšení dokáže mierne pohrýzť, čo si ale rozhodne netreba vykladať ako útok.

A tretia skupina je potkan hryzavý. Nie je nič výnimočné, že existujú jedinci, ktorí sú odjakživa mierne agresívni oproti iným jedincom. Agresivita môže mať množstvo príčin, od ochorenia, cez stres až po bolesť. Ich agresivita však môže mať aj iný dôvod. Skúste vypozorovať, či potkan útočí na všetkých potkanov, alebo iba na jedného konkrétneho jedinca. Je totiž celkom možné, že sa potkan snaží preskočiť pozíciu v hierarchickom usporiadaní. Aj keď to síce tak nevyzerá, tak medzi potkanmi panuje silná hierarchia a z času na čas sa objaví jedinec, ktorý chce byť na čele skupiny. A bez hryzenia to nejde.

Podeľte sa s nami o skúsenosti s chovom tohto krásneho zvieratka. Do ktorej povahovej skupiny patrí to vaše?

Komentáre k článkuPridaj komentár: