Ako zistiť vek psa? (2. časť)

#Psy
 
V minulej časti sme si povedali niečo o šedivej srsti a ferabných zmenách v oku a trocha z okraja sme načali aj problematiku zubov. V tejto časti zubom psa venujeme omnoho viac priestoru
Andrej Jakubík | 25. mája 2017 o 21:02

V minulej časti sme si povedali niečo o šedivej srsti a farebných zmenách oka a z okraja sme načali aj problematiku zubov. V tejto časti zubom psa venujeme omnoho viac priestoru. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Zuby a zúbky

Pohľad do ústnej dutiny by nám mal určite pomôcť pri úspešnom určovaní veku nášho psa. Rovnako ako človek, má aj pes dve sady zubov a síce mliečne a trvalé, pričom tie trvalé sa začínajú dostávať na svetlo niekde v období 6 mesiacov života psa. Pri staršom psovi vidíme okrem iného aj rôzne defekty a príznaky používania zubov, ako sú zlomeniny, odreniny, či zubný kameň. To by malo signalizovať vyšší vek, ale samozrejme to môže znamenať aj niečo celkom iné. Napríklad to môžu byť následky rozdielov v potrave. Pes, ktorý dostáva surové kosti, má zuby v inom stave ako pes, ktorý si v miske nájde iba granuly. Ak je o chrup psa postarané, tak pokojne môžu zuby 15 ročného psa vyzerať lepšie ako zuby 5 ročného.

Mení sa správanie

Niekedy na určenie veku postačí aj sledovanie správania psa, ktoré dokáže mnohé prezradiť nielen o veku. Energické a aktívne psy sú často považované za mladšie ročníky, ako psy, ktoré sú už pokojné a "ostrieľané" do takej miery, že ich iba máločo prekvapí, či vyvedie z miery. Na starších psoch si môžeme všímať napríklad problémy s chôdzou, prekonávaním schodov a podobne. Nemusí to však byť následkom vyššieho veku. Úplne postačí ak pes prekoná vážnejší úraz, či trpí na vážnejšie ochorenie a už v strednom veku môže vyzerať a vykazovať správanie psa - seniora.

Je váš pes fit?

Jedným z ukazovateľov veku psa je aj jeho kondícia. Rovnako ako v prípade človeka, aj pes sa so zvyšujúcim sa vekom stráni aktivitám, ktoré rád robieval v mladšom veku. Naberanie hmotnosti je typické pre psov stredného veku a naopak pes senior má sklony ku strate váhy. Pes senior je menej aktívny a má omnoho vyššiu tendenciu si počas dňa "zdriemnuť". Výsledkom toho je aj pomalší metabolizmus, čo sa niekedy odráža na náraste telesnej hmotnosti. Mnoho majiteľov totiž zabudne na to, že ich pes nie je už tak aktívny ako v mladosti, ale kŕmnu dávku nechávajú nezmenenú, čo vedie k obezite.

Znakom psa seniora je aj nástup ochorení ako je napríklad artritída, čo psom sťažuje pohyb a vyvoláva bolestivé stavy. Niektoré plemená psov sa však často rodia s genetickými poruchami, ktoré vedú k artritíde už v mladom veku.

O správnej strave pre psa seniora si niečo viac povieme už čoskoro v samostatnom článku.

Komentáre k článkuPridaj komentár: