Ako vysvetliť škrečkovi, aby vás nehrýzol? 5 jednoduchých rád na nezaplatenie

#Hlodavce
 
Temná stránka každého škrečka sa občas dostane na povrch v tú najmenej očakávanú chvíľu
Andrej Jakubík | 20. augusta 2018 o 11:21
Ako vysvetliť škrečkovi, aby vás nehrýzol? 5 jednoduchých rád na nezaplatenie

Temná stránka každého škrečka sa občas dostane na povrch v tú najmenej očakávanú chvíľu. Hryzenie je pre škrečka prirodzená vlastnosť. Čokoľvek sa potrebuje dozvedieť, tak cesta vedie cez nos, fúziky a zuby. Aj ten najkrajší a najmilší škrečok sa v niektorých okamihoch mení na krvilačné zviera a dokáže hrýzť. Je to ale chyba škrečka? A dá sa podobnému správaniu zabrániť? Odpovede hľadajte na nasledujúcich riadkoch.

Hryzú, lebo sa boja

Škrečok je nezávislé a samostatné zviera, ktoré sa dokáže o seba postarať. V jeho očiach je človek obrovské zviera, ktoré mu často zabraňuje v jeho rozhodovaní a samostatnom živote. Preto tak často dochádza k útoku zubami. Škrečok sa skrátka bojí a svoj strach sa snaží zakrývať útokom. A je mu jedno, že ste omnoho väčší. Skrátka vás uhryzne.

Ako si získať dôveru vášho škrečka? Tento zaujímavý hlodavec nie je hlúpy a dokonca vykazuje známky vyššej inteligencie, čo nám dovoľuje istú voľnosť v jeho výcviku. V prvom kole si musíte získať dôveru toho malého stvorenia. Tu je niekoľko tipov:

- Prvé dni pobytu škrečka v novom prostredí by sme ho mali nechať v úplnom pokoji. Nové zvieratko v rodine láka predovšetkým deti, ktoré ho vyberajú z klietky a snažia sa s ním hrať. Toto by sme však nemali dovoliť a škrečok by sa mal prvé dni v novom prostredí cítiť bezpečne. Ako náhle pochopí, že mu nič nehrozí, tak začne človeku viac dôverovať.

- Ak škrečok spí, tak ho nebuďte. Pre tak malé stvorenie je to veľmi nepríjemné a musíte si uvedomiť, že škrečok je predovšetkým zviera, ktoré sa aktivuje za súmraku či v noci. V priebehu dňa potom logicky škrečok dospáva svoju nočnú aktivitu.

- Ako prvé do klietky iba položte ruku. Škrečka sa nedotýkajte a ani ho nevyberajte. Je veľmi dôležité, aby si toto malé stvorenie na vašu ruku zvyklo a považovalo ju za niečo normálne a bežné, čoho sa netreba obávať.

- Ako náhle bude škrečok na vašu ruku zvyknutý, tak nastupuje ďalšia fáza a to kŕmenie z ruky. Ničím iným si nezískate dôveru škrečka tak ako práve jedlom. Použite napríklad oriešky (samozrejme nesolené a nepražené). Jedlo dokáže zázraky a škrečok si na jeho prísun veľmi rýchlo zvykne.

Ako viete, že vám škrečok dôveruje?

Je to jednoduché. Ak vložíte ruku do škrečkovej klietky, tak škrečok nebude útočiť a hrýzť a utekať. Jeho dôveru si však musíte zachovávať a preto ju nesmiete nikdy zneužiť, pretože to čo ste budovali mesiace, dokážete zničiť v priebehu niekoľkých dní. A ešte jedna poznámka na záver. Už sme spomenuli, že škrečok je samostatný tvor a tak aj vystupuje. Nikdy by ste ho preto nemali brať do ruky proti jeho vôli. Vždy mu položte ruku do klietky a nechajte ho, aby si na ňu sám vyliezol. Rozhodnutie je vždy na ňom.

Komentáre k článkuPridaj komentár: