Ako vybrať správneho psa

#Psy
 
Vyberáte si nového psíka do rodiny? Ako vybrať to správne plemeno? Prečítajte si ako vybrať správneho, veď to bude člen vašej rodiny najbližších 10-12 rokov.
kniha Plemená psov - kompletný sprievodca | 3. marca 2014 o 12:00
Ako vybrať správneho psa

Pes, ktorého si vyberiete, bude pravdepodobne váš spoločník nasledujúcich desať alebo dvanásť rokov, takže je dôležité vybrať si správne.

Vyberať si zo štyristo rôznych plemien, z ktorých každé má iné nároky na cvičenie, tréning a dennú starostlivosť, môže byť mätúce. Preto tento článok obsahuje rady a postupové diagramy, ktoré vám pomôžu zúžiť výber.

Niektoré plemená vás môžu uchvátiť svojím vzhľadom alebo si môžete obľúbiť očarujúce šteniatko, ale, skôr ako sa rozhodnete pre kúpu, zvážte, či je daný pes pre vás ten pravý, Aby ste sa v budúcnosti vyhli ťažkostiam a sklamaniu, zhodnoťte svoj životný štýl a odpovedzte si na nasledujúce otázky.

Bývate v byte či dome?

Aký je váš domov? Žijete na vidieku alebo v meste? Malý byt rozhodne nie je správne miesto pre veľkého psa, ale ani pre malé temperamentné plemená, ktoré majú veľa energie.

Prístup k priestrannému výbehu, kde sa bude môcť váš štvornohý spoločník vybehať a stretávať s inými psami, budete potrebovať bez ohľadu na to, či máte, alebo nemáte tolerovať vypadané chlpy, psie sliny a stopy po zablatených labách? Udržiavanie poriadku môže byť oveľa ťažšie, keď máte psa.

Dokážete psovi dopriať dostatok pohybu nevyhnutného na to, aby bol mentálne aj fyzicky v poriadku? Niektorí majitelia chcú nenáročného spoločníka, ktorý väčšinu dňa drieme a stačí mu aj krátka prechádzka. Ak však vediete aktívny život, určite by vám viac vyhovoval energický spoločník na beh alebo turistiku.

Pes môže byť váš najlepší priateľ

Množstvo pohybu, ktoré pes potrebuje, nezávisí od jeho veľkosti. Niektoré väčšie plemená sú veľmi pokojné a niektoré malé psy, ako sú teriéry, oplývajú nekonečnou energiou. Koľko námahy môžete vložiť do každodennej starostlivosti o svojho psa?

Dlhá srsť?

Dlhosrsté plemená vyzerajú krásne, ale ich srsť potrebuje každodenné česanie a rozmotávanie. Mali by ste zvážiť aj prípadné náklady na profesionálnu starostlivosť o srsť. Niektoré psy majú nenáročnú srsť, pokiaľ ide o každodennú starostlivosť, ale potrebujú pravidelné trimovanie.

Pozrite si aj Obľúbené krížence psov

a ďalšie články o psíkoch

Bude váš pes členom domácnosti s deťmi alebo s inými domácimi miláčikmi? V tom prípade nie je vhodný veľký a energický pes, ktorý bez ťažkostí prevráti dieťa alebo staršieho človeka, ani zanietený lovec, ktorý môže ohroziť obľúbenú mačku alebo morča.

Koľko máte času na psíka?

Máte pri svojom spôsobe života dostatok priestoru pre psa? Každodenné cvičenie zaberie veľa času, ale okrem výbehu potrebuje pes spoločnosť, pretože ak zostáva príliš dlho sám, podlieha nude a je nevrlý a deštruktívny. Ak pracujete mimo domova a nedokážete svojmu psovi zabezpečiť adekvátnu starostlivosť, nie je pre vás ten správny spoločník.

Vlastniť psa je dlhodobý finančne a časovo náročný záväzok. Ak vám má priniesť potešenie, je potrebné, aby ste si vybrali takého, ktorý sa k vám bude najlepšie hodiť.

Kniha Plemena psov Tento článok je prevzatý z knihy Plemená psov - kompletný sprievodca s láskavým povolením vydavateľstva IKAR. Kúpiť knihu

Komentáre k článkuPridaj komentár: