Ako vybrať predmet uviaznutý v hrdle psa?

#Psy
 
Aj keď pes nevyzerá byť chorý, dostať von z jeho hrdla uviaznutý predmet môže byť problémom aj pre skúseného veterinára
Andrej Jakubík | 13. júna 2019 o 09:32
Ako vybrať predmet uviaznutý v hrdle psa?

Týmto článkom zakončíme trilógiu venovanú problémom, ktorý je veľmi nebezpečný a je ním uviaznutie cudzieho predmetu v krku psa. Príznaky, možné príčiny a prvú pomoc sme si už povedali v minulých článkoch. Aj keď pes nevyzerá byť chorý, dostať von z jeho hrdla uviaznutý predmet môže byť problémom aj pre skúseného veterinára. Ak ste už vyskúšali všetky možné spôsoby a bez úspechu, musíte psa zveriť do rúk veterinárovi. Neotáľajte s návštevou veterinára, pretože čím skôr, tým lepšie. Čím viac času uplynie od prehltnutia predmetu, tým horšie sa bude predmet odstraňovať. Veterinár sa dokonca musí často uchýliť k operatívnemu zákroku, aby tento predmet dostal von.

Ako prvé sa veterinár bude snažiť nájsť cudzie teleso v tele psa. Nález sa potvrdí za pomoci röntgenu a následne sa môže pristúpiť k jeho vybratiu.

Ak uplynulo menej ako 48 hodín od prehltnutia, môže sa veterinár pokúsiť o vybratie za pomoci endoskopie. Do tela psa je cez papuľu zavedená trubica s kamerou a pinzetou. Často krát sa tento spôsob osvedčuje, ale všetko závisí od umiestnenia a veľkosti predmetu. Veterinár môže vyskúšať aj orálne aplikovať tekutú vazelínu, ak má pocit, že to pomôže.

Ak už uplynulo 48 hodín, veterinár už musí zvažovať operatívny zákrok na odstránenie cudzieho predmetu. Súčasťou problému je, že už určite dôjde k zrastom a iným zmenám tráviaceho traktu.

Je veľmi dôležité, aby ste sa poradili s veterinárnym lekárom. A samozrejme, sa vyhnite tomu, aby ste do svojho domáceho maznáčika hnali protihnačkové lieky a lieky proti bolesti. Tieto lieky mu nijakým spôsobom nepomôžu, ale práve naopak iba skryjú príznaky do okamihu než je situácia neúnosná aj za pomoci liekov.

Nakoniec je dôležité zdôrazniť prevenciu. Nenechávajte ležať na zemi predmety, ku ktorým by mohol mať váš pes prístup a to najmä na miestach, kde je pes ponechaný bez dozoru. Tiež buďte opatrní, čím kŕmite svojho psa. Varené kosti sú síce skvelý doplnok stravy, ale môžu byť veľmi nebezpečné pre zdravie psa, pretože sú trieštivé a ľahko môžu uviaznuť v hrdle.

Nie sme náhrada veterinára!

Snažíme sa informovať, vzdelávať, robiť osvetu a prinášať vám novinky z ríše zvierat. Naše články však nie sú náhrada veterinárneho lekára. Každé jedno zviera je osobnosť a zasluhuje si veterinárnu opateru v prípade ochorenia, úrazu alebo bolesti na tele aj duši. V prípade akéhokoľvek problému sa vždy s dôverou obracajte na svojho veterinárneho lekára, ktorý ako jediný s čistým svedomím dokáže stanoviť diagnózu a liečbu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: