Ako vám papagáj dokáže zmeniť život

#Vtáky
 
Prijať do rodiny papagája je veľká zodpovednosť a verte mi, že už to v rodine nikdy nebude také ako predtým
Andrej Jakubík | 19. júna 2017 o 10:00

Prijať do rodiny papagája je veľká zodpovednosť a verte mi, že už to v rodine nikdy nebude také ako predtým. Človek by si myslel, že tak malé zviera s ktorým netreba chodiť von na prechádzky predsa nemôže zmeniť zaužívaný stereotyp domácnosti, ale vedzte, že človek sa mýli. Veľmi sa mýli.

Zabudnite na vyspávanie

Papagáj vstáva s východom slnka a je mu jedno, či ste, alebo nie ste pripravený aj vy vstať z postele. Jeho prenikavý krik sa bude rozliehať vašim príbytkom a vás to prinúti vstať, či sa vám to páči, alebo nie. Papagáj je vydierač a preto sa veľmi rýchlo naučí, čo na vás platí a bude to uplatňovať každé ráno. Samozrejme mu to netreba mať za zlé, pretože vy ste jediný tvor v jeho živote a preto sa logicky dožaduje vašej spoločnosti. Ak si však myslíte, že ak sú papagáje dva, tak sa sami navzájom zabavia, tak vedzte, že to nie vždy platí. Často si tak nevedomky vytvoríme dokonalé vrieskavé duo.

Budete nakupovať zdravšie

Kto si myslí, že papagájovi postačia klasické kŕmne zmesi, kde prevláda slnečnica, tak sa hlboko mýli. Papagáj, ktorý je kŕmení podobnou stravou, sa dožíva ani nie polovice svojho priemerného veku. Základ jeho stravy tvoria orechy, semená (s čo najmenším obsahom tuku), ovocie, zelenina, tmavý chlieb a mnoho iných zdraviu prospešných potravín. Či si to uvedomíte, alebo nie, ak papagáj určite zmení vaše nákupné návyky.

Budete variť trocha inak

Pri varení budete viac myslieť aj na svojho papagája a teda nebudete jedlá dochucovať soľou, bez toho, aby ste papagájovi neodobrali jeho porciu bez soli a korenia (naopak čili papričky mu vôbec neprekážajú). Rovnako tak, prídete aj na to, čo vášmu papagájovi chutí a verte alebo nie, tak časom začnete variť aj podľa jeho chuti. A je tu ešte jedna drobnosť. Ten, kto má naozaj rád svojho papagája, určite nebude variť na teflónovej panvici. Teflón je totiž pre papagája extrémne toxická látka. A nielen pre papagája, ale pre všetky druhy vtákov.

Budete častejšie upratovať

Aj papagáj, ktorý je v klietke má svoje schopnosti na to, aby dokázal narobiť neporiadok vo svojom okolí a po čase aj v celom byte. Jeho pierka a jemný prach sa budú nachádzať na nábytku, odevoch, podlahe a vám neostane nič iné, iba ho pravidelne umývať. Záleží to samozrejme od veľkosti papagája, ale to čo ste ráno utreli, môžete večer utrieť znova. Ďalej nesmiete zabúdať ani na žmolky z novín, piliny či pelety a nespotrebované krmivo, ktoré papagáj dokáže veľmi efektívne vypudiť zo svojej klietky na práve umytú podlahu.

To ale nie je všetko. Pri papagájovi musíte brániť nábytok rovnako ako v prípade mačičky, či dokonca psa. Láka ho všetko, čo nemôže mať a čo má zakázané. Nevýhoda spočíva v tom, že papagájovi nemôžete dať príkaz. Jednoducho by na to kašlal a robil si naďalej čo chce. Či si to uvedomíte, alebo nie, tak papagáj po čase zmení vašu domácnosť na nepoznanie a to bez toho, aby si to jej členovia vôbec uvedomili.

Komentáre k článkuPridaj komentár: