Ako uľahčiť šteniatku príchod do nového domova?

#Psy
 
Prijať do rodiny psa je obrovský prejav zodpovednosti, ktorý si však mnoho rodín uvedomí až v čase keď ich prvé noci šteniatko nenechá v noci spať
Andrej Jakubík | 5. marca 2018 o 09:00
Ako uľahčiť šteniatku príchod do nového domova?

Príchod nového šteniatka, či aj dospelého psa je bez pochyby veľká udalosť. Často sa na jeho príchode zúčastňuje celá rodina, ktorá sa na to aj náležite pripravuje. Prijať do rodiny psa je obrovský prejav zodpovednosti, ktorý si však mnoho rodín uvedomí až neskoro. Viete ako uľahčíte šteniatku prechod do nového prostredia? Tu je niekoľko tipov, ktoré sa odporúča dodržať. Pre začiatok však začnete s inventúrou potrebných pomôcok, ktoré by ste mali mať doma ešte skôr, ako samotného psa.

Zoznam základných pomôcok nájdete v predchádzajúcom článku práve tu.

Ako prvé je dobré ujasniť si otázku jedla. Vždy si dopredu zistite akú značku a druh krmiva šteniatko prijímalo predtým ako ste mu dali nový domov. Tomuto jedlu bude dôverovať a nebude sa báť ho konzumovať. Toto je veľmi častá chyba, ktorá spôsobuje problémy s príjmom potravy v prvých dňoch. Šteniatko potrebuje jedlo na pravidelnej báze a ak ho nedostane, tak sa jeho žalúdok ocitne v tiesni.

Ak ste doteraz psa nemali, tak vedzte, že šteniatka sú energické, aktívne, zvedavé a hlavne deštruktívne voči svojmu okoliu. Nie že by niečo cielene ničili, ale ich správanie často zanechá stopy na nábytku, topánkach, knihách, či odevoch. Potrebujú teda dozor. Ak to je možné, tak si šteniatko prineste domov v piatok pred voľným víkendom. Prípadne využite predĺžený víkend, alebo pár dní voľna. Je dôležité, aby ste mali prvé dni psa pod kontrolou a predchádzali nepríjemnostiam.

Prvá noc je dôležitá a pre šteniatko často veľmi nepríjemná. Nie je to pravidlo, ale väčšina šteniat v prvú noc vo svojom novom domove toho veľa nenaspí. Budú im chýbať súrodenci, matka, pachy na ktoré boli zvyknutí a mnoho iného. Šteniatko bude kňučať a bude doslova plakať. V tomto prípade si pridajte jeho postieľku k tej vašej a pohladením a jemnými slovami mu dajte najavo, že sa nemá čoho obávať. Prvá noc býva často tá najkritickejšia. Ako náhle odvedieme pozornosť psa iným smerom, tak na svoje trápenie síce s ťažkosťami, ale predsa len zabudne.

Nikdy však neberte kňučiace šteniatko počas prvých noci na ruky a nemaznajte sa s ním. Nastavíte tak precedens a ukážete mu, že k zakňučí, tak bude braný na ruky a maznaný. A podobného rozmaznávania sa neskôr budete zbavovať iba veľmi ťažko. Ako vhodná pomôcka je napríklad plastová fľaša s teplou vodou, ktorá je zabalená do uteráka. Toto teplo je vhodným ekvivalentom tepla, ktorý by dostal v rodnom koterci. A ešte jedna možno pre niektorých šialená rada znie, dajte do izby ku šteniatku tikajúce hodiny. Podľa názorov odborníkov tikanie hodín napodobňuje tlkot srdca matky a to dokáže šteniatko celkom účinne upokojiť.

Ak pretrpíte prvé dni, tak výsledok určite stojí za to. Veľa šťastia...

Komentáre k článkuPridaj komentár: