Ako správne kúpať mačiatko

#Mačky
 
Často je kúpeľ takmer jedinou možnosťou, ako udržať mačiatko v čistote a vyhnúť sa nepríjemným kožným ochoreniam
Andrej Jakubík | 13. mája 2017 o 19:58

Možno máme predstavu o tom, že mačka sa dokáže sama udržať v čistote a preto nepotrebuje náš zásah, ale v prípade mačiatok to nie je vždy pravidlom. Často je kúpeľ takmer jedinou možnosťou, ako udržať mačiatko v čistote a vyhnúť sa nepríjemným kožným ochoreniam. Musíme však byť opatrný, pretože mačiatko nemá dostatočnú tukovú zásobu, ktorá by ho chránila pred teplotným šokom, ktorý mu môžeme bez problémov v príliš chladnej vode privodiť.

Zvykajte mačiatko na prostredie vody postupne a nie nárazovo, čo by mohlo vyvolať stres. V prvom rade musíte zvládať manipuláciu s mačiatkom na suchu a až keď si budete obaja istý, že to zvládnete, tak môžete skúsiť zoznámenie s vodou. Postupujte pomaly a v prvom okamihu namočte mačiatku do vody iba labky. Samozrejme majte pripravené uteráky, do ktorých po kúpeli mačiatko zabalíte. Niekedy pomáha ak na dno nádobky rovnako položíme uterák, aby sa mačička nešmýkala a rozhodne sa potom bude cítiť viac bezpečne.

Určite nepoužívajte agresívne šampóny, ktoré by mohli pokožku mačiatka podráždiť. Zamerajte sa na svoje osvedčené značky, ktorým dôverujete a pre istotu dávkujeme striedmo. V žiadnom prípade nepoužívame šampón určený pre psov, či dokonca pre ľudí!

Pokiaľ to nie je nutné, tak nepoužívame ani gumové rukavice, pretože potom strácame cit v prstoch a môže sa stať, že mačiatku nechtiac ublížime.

Samozrejme sa pri kúpaní musíte vyhnúť kontaktu šampóna s očami, rovnako ako pri kúpaní detí. A nesmieme zabúdať ani na kvalitné spláchnutie šampóna, pretože jeho zbytky by mohli spôsobiť podráždenie pokožky mačiatka. A rovnako dráždivo pôsobí aj použitie sušiča vlasov po kúpaní. Pokiaľ je to možné, tak ho rozhodne nepoužívajte, pretože môže pôsobiť veľmi nepríjemne na pokožku. Úplne si vystačíte s uterákom, ktorý dokonale splní všetko čo mačiatko potrebuje.

Komentáre k článkuPridaj komentár: