Ako správne filtrovať akvárium so zlatou rybkou?

#Ryby
 
...nespotrebované zvyšky potravy dokážu vo vode vyvolať rozklad, ktorého vedľajším produktom sú nebezpečné plyny...
Andrej Jakubík | 12. októbra 2018 o 08:00
Ako správne filtrovať akvárium so zlatou rybkou?

Jedným z dôvodom, prečo sa pri chove karasa treba vyhnúť malým akváriám, je fakt, že tieto nádrže často nie sú vybavené kvalitným filtrovaním, ale iba čistením na úrovni mini filtra, ktorý rozhodne nestihne odfiltrovať z vody odpad, ktorý po sebe zanechá zlatá rybka.

Problémom je predovšetkým strava, ktorou sa karas (zlatá rybka) živý. Práve nespotrebované zvyšky potravy dokážu vo vode vyvolať rozklad, ktorého vedľajším produktom sú nebezpečné plyny. Ak by ste dlhšiu dobu držali svoju zlatú rybku v nedostatočne filtrovanom akváriu, dôjde najčastejšie k jej uhynutiu kvôli otrave amoniakom. Žiabre, plutvy aj koža sa spália amoniakom, čo vedie k čiernym spáleným oblastiam a nakoniec až k smrti.

To je dôvod, prečo by zlaté rybky mali byť vždy umiestnené iba v dobre filtrovanej nádrži a niekedy je dokonca vhodné zapojiť do filtrovania aj dva samostatné filtre. Vo vode kde narastá obsah amoniaku sa zároveň aj znižuje obsah kyslíka. A buďte si istý, že zlatá rybka potrebuje pre svoj život veľa kyslíka.

Ryby v takomto prípade doslova okupujú vrchné partie vody a lapajú po dychu. Snažia sa totiž dýchať atmosférický kyslík, pretože vo vode je ho nedostatok. Neskúsení majitelia si často naivne myslia, že ryba si iba pýta jesť a preto začnú s kŕmením, čím celú situáciu iba zhoršia.

Komentáre k článkuPridaj komentár: