Ako skracujete život rybičkám v akváriu?

#Ryby
 
Akvarista často ani len netuší, že ryba trpí na niektorú zo základných chýb a nevedomky jej tak skracuje život
Andrej Jakubík | 29. januára 2018 o 09:00
Ako skracujete život rybičkám v akváriu?

Mnoho rýb, ktoré sú chované pre okrasné účely sa nedožije svojho prirodzeného veku, ktorého by sa dožili v prípade, že majú splnené všetky ideálne podmienky svojho prostredia. Akvarista často ani len netuší, že ryba trpí na niektorú zo základných chýb a nevedomky jej tak skracuje život.

- Častým problémom býva nevhodná strava. mnoho rýb dostáva jednostrannú stravu, bez potrebných vitamínov, stopových prvkov, minerálov a samozrejme s nevhodným zložením a pomerom sacharidov, bielkovín, tukov a vlákniny. Tento problém do istej miery brzdí kvalitná komerčne vyrábaná strava v granuliach, či vločkách, ale aj napriek tomu ide o jednostrannú stravu, ktorá zanecháva svoje trvalé následky. Ryba môže mať napríklad neprimerane mnoho vnútorného tuku, čoho následkom môže trpieť napríklad na tukovú degeneráciu pečene. U rýb s nevhodnou stravu nie je výnimočné ani nakazenie vnútornou bakteriálnou infekciou, poruchy imunity, či dokonca rakovina.

- Druhý najbežnejší problém spočíva v akváriu samotnom. Mnoho rýb žije v akváriu, ktoré im priestorovo nevyhovuje. Napríklad skalár by sa nemal chovať v akváriu o menšej výške ako 50 cm a na jedného dospelého terčovca si pripravte 200 a viac litrov vody. Toto všetko vplýva na rybu, ktorá sa s nedostatkom priestoru musí vyrovnať. A vyrovnáva sa často za pomoci stresu, ktorý je spojený aj s predčasným úhynom.

- Kvalitný filter je často položka na ktorej sa mnoho majiteľov akvária snaží ušetriť. Neuvedomujú si pritom, že filter je vec, ktorá je priamo zodpovedná za kvalitu vody v akváriu a na jeho spoľahlivosti v podstate stojí a padá celé akvárium. Zakalená voda, zápach, slabý ťah filtra, či nevhodné umiestnenie. Toto všetko vplýva na kvalitu vody, ktorá je životným prostredím pre rybu, ktorá sa vplyvom nadmerného množstva toxických látok vo svojom okolí, dožíva omnoho menej rokov ako ryba, ktorá žije v zdravom prostredí.

- Choroby sú kapitola sama o sebe. Všetky chyby, ktoré akvarista urobí sa v konečnom dôsledku môžu skončiť prepuknutím ochorenia v akváriu. Zmetený akvarista namiesto chladnej hlavy začne do akvária liať chemické prípravky na potlačenie ochorenia, ale tým často situáciu ešte zhorší, pretože často ani sám netuší, proti akému ochoreniu bojuje a aký druh medikamentov má nasadiť. Prítomnosť týchto látok (aj keď z istého pohľadu liečivých) v okolí ryby zanecháva odkaz na jej vnútorných orgánoch. Ak sa to opakuje častejšie, tak orgány môžu vypovedať funkciu.

Vstúpte si preto do svedomia a používajte chemické prostriedky v akváriu iba v nutnom prípade. Často totiž omnoho viac rybám pomôže rutinná výmena vody, ako ten najkvalitnejší chemický prípravok.

Komentáre k článkuPridaj komentár: