Ako si získať dôveru mačky?

#Mačky
 
Mačka, ktorá s nami nevyrastá sa nemôže okamžite správať ako by bola členom rodiny odjakživa a preto istý čas trvá, kým si zvykne a začne dôverovať ľuďom a zvieratám okolo seba
Andrej Jakubík | 25. októbra 2017 o 09:00
Ako si získať dôveru mačky?

Niekedy nemáme na výber, pretože sa mačka dostane do rodiny doslova náhodou a nevyrastá s jej členmi od mačiatka. To napríklad platí pri adopcií mačky, či jednoducho v prípade, že k nám mačka príde a už neodíde. Mačka, ktorá s nami nevyrastá sa nemôže okamžite správať ako by bola členom rodiny odjakživa a preto istý čas trvá, kým si zvykne a začne dôverovať ľuďom a zvieratám okolo seba. Ako na to?

- Rozhodne nerobte nič, čím by ste mačku vydesili a stresovali. Nekričte, nerobte prudké pohyby, nenaháňajte mačku po byte, dome, či záhrade a určite nerobte nič, čo jej je evidentne nepríjemné. Je to jednoduché, pretože mačka vám dá okamžite najavo, že sa jej niečo nepáči a ak to nebudete rešpektovať, tak si jej dôveru získate iba veľmi ťažko.

- Dajte mačke pokoj ak to vyžaduje. Mačka má rada svoje miesta, kde má pocit, že jej nič nehrozí a kde si pokojne môže zdriemnuť, bez obavy z útoku predátora. Miesto, ktoré si mačka vyberie, rešpektujte a ak sa uchýli na svoje miesto poslednej záchrany, tak je lepšie jej dať pokoj.

- Neberte si mačku na ruky v prípade, že si to nepraje. Samozrejme, každý si chce mačičku chytiť, vziať na ruky a hladkať ako bábätko, ale vedzte, že mnohým mačkám sú podobné procedúry proti srsti.

- Nenúťte mačku robiť veci, ktoré robiť nechce. Nedávajte ju na miesta, kde evidentne byť nechce a samozrejme ju nenúťte obliekať si šaty pre mačky, aj keby to mal byť iba klobúk.

Mačky sú individualisti a preto sa nedá presne povedať, ako bude mačka reagovať na konkrétne veci a situácie. Ale ak spozorujete, že mačke sa niečo nepáči a snaží sa utiecť, tak jej v tom nebráňte. Je to častokrát jej jediná zbraň. A samozrejme nikdy nezabudnite na jedlo a vodu, pretože cez žalúdok sa buduje dôvera najlepšie.

Komentáre k článkuPridaj komentár: