Ako si vybrať škrečka či morča?

#Hlodavce
 
Nevieš si vybrať svojho hlodavca? Najznámejšie druhy a pár tipov, ako si vybrať toho správneho.
Alexandra Gažovská | 3. marca 2014 o 10:00
Ako si vybrať škrečka či morča?

Malé hlodavce ako škrečky alebo morčatá dnes bežne nájdete v každom obchode so zvieratami. Zaujmú nás svojou pestrou paletou farieb a rôznymi veľkosťami. Získať zvieratko však môžete aj z chovateľskej stanice alebo od domácich chovateľov.

Nekupujte však mačku vo vreci. Pred kúpou sa uistite, že je zviera zdravé. Skontrolujte srsť zvieratka. Nemali by sa prejaviť problémy so srsťou ako napríklad jej vypadávaním, matnosťou či nejakými šupinami. Oči malého zvieratka musia byť lesklé. Hlodavce sú od prírody zvedavé zvieratká, preto môže byť znakom choroby aj apatické ležanie v kúte.

Morčatá sú viac spoločenské zvieratá a samotu môžu znášať zle. Naopak niektoré škrečky sú dobrovoľne samotárske a prítomnosť ďalšieho škrečka v klietke by mohli vnímať negatívne a útočiť na seba, až sa na to nebudeš môcť pozerať.

Vek zvieratka

Pri výbere zohľadnite aj vek zvieratka. Väčšina hlodavcov žije pomerne krátko a preto si vyberajte mladé jedince, ktoré si na nové prostredie a ľudí zvyknú vo všeobecnosti rýchlejšie, rovnako je to aj v prípade, ak sa rozhodnete chovať dvoch alebo viacerých škrečkov spolu, zvyknú si na seba len, ak sú od začiatku spolu.

Škrečky sa dožívajú dvoch rokov, morčatá aj 5 rokov.

morské prasiatko
Foto: Shutterstock

Morské prasiatká (morčatá) patria k najväčším hlodavcom.


Najznámejšie druhy hlodavcov

Medzi hlodavce patrí napríklad veverička, sysel, myši, potkany, bobry či dikobraz. Do domácností si najradšej zaobstarávame škrečky alebo morčatá (morské prasiatká).

Škrečok džungarský

škrečok džungarský

Škrečok džungarský (Phodopus sungorus) začína byť v poslednom čase čoraz populárnejší. S jeho veľkosťou 9 centimetrov ho zaraďujeme medzi trpasličie typy, takže je veľmi nenáročný na priestor. Napriek tomu potrebuje dostatočné množstvo pohybu, takže pri ňom nezabudnite na koleso na behanie alebo preliezačky.

Škrečok sa dožíva sa v priemere 2 roky. Je známy úhorým pásom, ktorý sa mu tiahne cez chrbát, boky, bruško a chvost. Najčastejšie sú biele. Ak má v potrave dostatočné množstvo ovocia a zeleniny, tak vodu vôbec nepotrebuje.

škrečok roborovského

Škrečok Roborovského

Škrečok Roborovského (Phodopus roborovskii) je z týchto druhov asi najchúlostivejší, zle znáša vysokú vlhkosť a prievan. Je nezávislý, energický, neposedný a na ľudský dotyk si zvyká dlho. Nevadí mu žiť v páre alebo s inými škrečkami v jednej klietke. Jeho veľkosť je len okolo 5 centimetrov, preto je nevhodný pre veľmi malé deti. Žije v priemere 2 roky.

Morča domáce

morské prasiatko

Morča domáce Cavia aperea porcellus je nenáročné, typické svojou krátkou, rovnou, lesklou srsťou, ktorá si vyžaduje len minimálnu starostlivosť. Nájdeme ho vo viacerých farebných variantách a dožíva sa aj viac ako 5 rokov.

Morča Rozeta je plemeno morčiat, ktoré sa vyznačuje rozetami – vírmi srsti rovnomerne rozmiestnenými po celom tele. Mali by ich byť minimálne osem. Hrubšia srsť sa vďaka hustejšej podsade nezamotá. Chovajú sa v jednofarebnej alebo trojfarebnej variante.

Komentáre k článkuPridaj komentár: