Ako sa zmieriť so smrťou vášho domáceho zvieraťa?

#Psy
 
Bolesť, smútok a beznádej sú súčasťou tohto procesu, ktorý nám pripomína, ako krehké sú živé bytosti okolo nás
Andrej Jakubík | 31. októbra 2018 o 08:00
Ako sa zmieriť so smrťou vášho domáceho zvieraťa?

Mať psa, mačku, alebo akékoľvek iné zviera a starať sa o jeho zdravie počas celého života, nám skutočne ukazuje koľko lásky dokážeme zvieratám poskytnúť. Tí, ktorí majú, alebo niekedy mali domáceho miláčika ako člena svojej rodiny, to poznajú veľmi dobre.

Bolesť, smútok a beznádej sú však tiež súčasťou tohto procesu, ktorý nám pripomína, ako krehké sú živé bytosti okolo nás. Vieme, že spolužitie so psom, mačkou, alebo dokonca aj s morčaťom vo vyššom veku, je často krát ťažké, pretože sa musíte prizerať tomu, ako zvieraťu postupne dochádzajú sily a všetko sa blíži ku svojmu koncu. Tento článok bude obsahovať smutnú tému. Ako sa zmieriť so smrťou vášho domáceho maznáčika. Nebojte sa, čas uzdravuje všetky rany.

Proces prekonania smrti vášho domáceho maznáčika môže byť odlišný v závislosti od individuálnych okolností každého zvieraťa a rodiny. Prirodzená smrť nikdy nie je rovnaká ako smrť následkom nehody, či otravy. Smrť mladého zvieraťa, nie je to isté ako smrť starého zvieraťa. Smrť mladého mačiatka je bolestivá pretože ste nemohli byť s ňou počas jej života, ale smrť starého psíka je rovnako bolestivá, pretože ste stratili najlepšieho kamaráta, ktorý bol po vašom boku po mnoho rokov.

Byť prítomný priamo pri tom keď vaše zviera zomrie je niekedy tiež rozhodujúce a doáže to zmeniť váš pohľad. V každom prípade vám prinášame niekoľko tipov na to, ako prekonať tento ťažko životný moment.

Keď zomrie vaše zviera, často máte pocit, že by ste nemali plakať a smútiť rovnako, ako v prípade smrti človeka. tento názor zastávajú hlavne ľudia, ktorí nikdy žiadne zviera nemali. Väzba, ktorú máte spolu so zvieraťom, môže byť veľmi hlboká a dokonca rovnako hlboká ako v prípade väzby s človekom. Preto je celkom prirodzené, že si prejdete rovnakým trápením.

• Najlepším spôsobom, ako prežiť toto obdobie je vyjadriť všetko čo cítite. Nebojte sa plakať ak to tak cítite. Alebo naopak nepovedzte ani slovo. Konajte presne tak ako sa cítite. Je veľmi dôležité ponechať svojim emóciám voľnú uzdu.

• Ukážte ľuďom lásku, ktorú ste mali so svojim domácim miláčikom. Povedzte svojmu okoliu, rodine a známym, čo vás naučilo vaše zviera a čo ste naopak naučili vy jeho. Spomínajte na okamihy, kedy boli spolu a bez starostí. Cieľom je vyjadrenie svojich emócií.

• Keď už ste pripravení a máte za sebou prvotný smútok, mali by ste pochopiť, že už nepotrebujete predmety pre svoje zviera. Môžete ich darovať iným zvieratám v núdzi, napríklad do útulku. Aj keď to tak necítite, tak je veľmi dôležité, aby ste to urobili. Musíte pochopiť novú situáciu a prispôsobiť sa jej.

• Dobrá pomôcka sú fotografie, ktoré máte po svojom domácom miláčikovi. Pozerajte si ich toľkokrát, koľkokrát chcete, pretože práve to vám pomôže vyjadriť presne to, ako sa cítite.

Deti sú v týchto okamihoch mimoriadne citlivé. Ak zomiera ich domáce zviera, často je to jedna z ich prvých skúsenosti so smrťou a kolobehom života. A preto by ste sa mali snažiť o to, aby aj deti slobodne vyjadrovali svoje pocity. Mali by mať pocit, že majú právo povedať všetko, čo cítia a presne tak, ako to cítia. Ak sa však postoj dieťaťa v priebehu času nevráti do normálu, môže to znamenať, že dieťa potrebuje terapiu u detského psychológa.

Čas smútku zo smrti zvieraťa by nemal presiahnuť jeden mesiac, pretože potom by sa už jednalo o patologický smútok. Ale rozhodne sa nemusíte striktne držať tohto časového obdobia, pretože každá situácia je rozdielna a niekedy si vec proste iba vyžaduje trocha času navyše.

• Ak váš maznáčik zomrie, tak si po čase uvedomíte, že možno trpíte úzkosťou, nespavosťou alebo apatiou voči okoliu a veciam, ktoré by vás za normálnych okolností nenechali chladnými. Je to normálne, ale rozhodne by ste nemali siahať po liekoch ako po nástroji, ktorý tieto problémy zaženie.

Snažte sa byť pozitívne naladený a nezabudnite na tie najšťastnejšie chvíle, ktoré ste prežili so svojím zvieraťom. Udržujte si pamäť v dobrej kondícií a pokúste sa usmievať kedykoľvek si spomeniete na svojho psa, mačku, mora, papagája, rybičku, fretku, koňa ...

• A na záver jedna rada, ktorá sa v prvom momente nemusí zdať dobrá, ale po čase sa k nej vráti každý jeden človek, ktorý niekedy stratil zviera. Ste pripravený mať druhé zviera? Skutočne totiž dokážete zmierniť svoju bolesť tým, že poskytnete domov pre zviera, ktoré domov nemá. Navštívte útulok. Nikdy totiž neviete, kde nájdete ten pravý poklad.

Komentáre k článkuPridaj komentár: