Ako sa zbavíte zelených rias v akváriu!

#Ryby
 
Udusené rastliny, uviaznuté ryby a celkovo veľmi škaredý vzhľad akvária. Nikto po niečom podobnom netúži. A každý iba premýšľa, ako sa toho zeleného pekla zbaviť!
Andrej Jakubík | 1. októbra 2018 o 07:56
Ako sa zbavíte zelených rias v akváriu!

Začína sa to celkom nevinne. V akváriu nájdete jedno, či dve vlákna, potom chumáč a nakoniec zistíte, že celé akvárium je jedna veľká zelená riasa.

Strach z rias je akvaristom známy už dlhé desaťročia. Obavy z tohto votrelca, ktorý dokáže prevziať kontrolu nad celou nádržou v priebehu niekoľkých dní si mnoho akvaristov nepripúšťa, ale táto hrozba je reálna. Udusené rastliny, uviaznuté ryby a celkovo veľmi škaredý vzhľad akvária. Nikto po niečom podobnom netúži. A každý iba premýšľa, ako sa toho zeleného pekla zbaviť!

Prečítajte si nasledujúci článok, kde sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o odstránení zelených vláknitých rias z vášho akvária. A okrem iného si niečo povieme aj o prevencií, ktorá ušetrí peniaze aj nervy.

Žabí vlas

Riasy v akváriu sú vždy nepríjemná záležitosť a ak sa jedná o zelené vláknité riasy, tak je určite dôvod na obavy. Ako škodia? Tak napríklad zabraňujú svetlu, aby sa dostalo k rastlinám a tie už po niekoľkých dňoch začnú hynúť. Ďalej samozrejme odčerpávajú z vody a substrátu živiny, ktoré potrebujú pre svoj rast vyššie rastliny, ktoré tak trpia na podvýživu. Nebezpečenstvo je aj pre ryby, ktoré v hustej a silnej spleti zelených vlákien dokážu uviaznuť.

Položte si niekoľko základných otázok o tomto type rias, ktoré toho mnoho vysvetlia.

 Čo zožiera zelené vláknité riasy? Existuje veľa rýb a bezstavovcov, ktoré majú riasy vo svojom jedálnom lístku, ale nemyslite si, že oni dokážu vyriešiť váš problém.

 Fungujú na riasy chemické prípravky? Nie tak celkom. Aj keď by algacidné prípravky mohli krátkodobo fungovať, tak v skutočnosti neriešia váš problém s riasami. Iba ho maskujú a navyše môžu zabíjať vyššie rastliny, alebo brzdiť ich rast.

 Iba drhnúť, drhnúť? Predtým, ako začnete prácne odstraňovať riasy z akvária, nezabudnite si uvedomiť, že je to len dočasné riešenie. Aj keď je to bezpečnejšia alternatíva ako použitie chemických prípravkov, problém to nevyrieši a riasy sa vrátia do niekoľkých dní.

 Prečo nedosiahnem trvalé potlačenie rastu rias biologickou, chemickou ani mechanickou cestou?

Pretože zelené vláknité riasy sú spôsobené nerovnováhou, ktorá v akváriu panuje. Pokiaľ nevyriešite tento základný problém, tak sa príznaky tejto nerovnováhy vo forme rias vždy vrátia.

Nerovnováha Co2

Nie dusičnany, alebo fosfát, ale doplniť treba oxid uhličitý. Dnes už existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako tento plyn jednoducho dostať do akvária v potrebnom množstvo.

Začnite preto pracovať na pridávaní Co2 do akvária. Ak už pridávate CO2 a riasy aj napriek tomu rastú, tak pridajte viac Co2, pretože množstvo nemusí byť dostačujúce pre váš objem akvária.

 Zmiernite osvetlenie v akváriu. Rastliny používajú Co2, iba v prípade že svieti svetlo v akváriu. Čím dlhšie svietite, tým viac CO2 budú vaše rastliny potrebovať. Ak znížite množstvo svetla, budú rastliny logicky potrebovať menej Co2 a ďalších živín. Týmto docielite viac voľného CO2 pre každú jednu rastlinu počas jej vegetačného obdobia a riasy tak nedostanú toľko živín, aby prevzali nad akváriom moc. 8 hodín svetla je ideálna maximálna intenzita osvetlenia. Ak je situácia v akváriu kritická, skúste znížiť osvetľovací cyklus na polovicu. Veľmi dobrým pomocníkom je v tomto prípade časovač, za pomoci ktorého presne stanovíte intenzitu osvetlenia aj v prípade, že budete mimo domova.

 Začnite pracovať na pridávaní Co2 do akvária. Ak už pridávate CO2 a riasy aj napriek tomu rastú, tak pridajte viac Co2, pretože množstvo nemusí byť dostačujúce pre váš objem akvária.

 Tekutý uhlík. Jedná sa o veľmi populárneho "pomocníka" v boji proti zeleným vláknitým riasam. Nemusí byť rovnako efektívny, ako podávanie samotného Co2, ale svoju úlohu splní. Ešte dôležitejší je však fakt, že zelené vláknité riasy tento prípravok nenávidia. Dávkujte tekutý uhlík denne podľa dávkovania uvedeného na obale, alebo ho dokonca aplikujte priamo na miesta, ktoré sú riasou postihnuté najviac.

 Problémom môže byť aj kolobeh vody. Hlavne vo väčších nádržiach so slabším prietokom filtra sa vytvárajú „mŕtve miesta“, kde sa prúd čerstvej vody z filtra nedostane. Práve tieto miesta sú zdrojom problémov, pretože sa do nich nedostane čerstvá voda, živiny a ani CO2. Ideálny filter by mal za hodinu prefiltrovať dva krát objem nádrže. To znamená, že akvárium o objeme 100 litrov potrebuje hlavicu filtra, ktorá má prietok minimálne 200 litrov za hodinu.

Zelené vláknité riasy sú spôsobené nerovnováhou Co2. Napravte nerovnováhu Co2 a vhodne ju skombinujte s bežným čistením a odstraňovaním rias. Výsledok sa dostaví do niekoľkých týždňov a možno aj skôr. Všetko záleží na zvolenom postupe a na vašom prístupe.

Dôležité upozornenie: Ak ste nikdy predtým nepracovali s tlakovou nádobou na Co2, dôkladne si preštudujte návod od výrobcu, prípadne sa poraďte s odborníkom skôr, ako ju začnete používať. Predávkovanie plynom CO2 môže byť smrteľné pre vaše ryby a krevety v akváriu. Opatrnosť zvýšte aj pri používaní tekutého Co2, pretože niektoré rastliny a bezstavovce môžu na tento zásah zle reagovať.

Komentáre k článkuPridaj komentár: