Ako sa starať o svojho hada

#Plazy
 
Vyberáme hada. Ako si vybrať správneho hada a hlavne ako sa o neho starať.
Michaela Brunovská | 3. marca 2014 o 08:30
Ako sa starať o svojho hada

Had síce nepatrí medzi typického domáceho miláčika, svojich obdivovateľov medzi chovateľmi si však našiel.

Výhody hadov

Prečo by ste si mali kúpiť hada? V prvom rade preto, že máte k týmto plazom pozitívny vzťah. Priemerne sa totiž dožívajú až 15 rokov, a nie je možné ich odložiť do útulku, ako napr. nechceného psíka alebo mačičku. V porovnaní s týmito populárnymi maznáčikmi, je had vo výhode. Nemá srsť, takže je vhodný aj do rodiny, v ktorej je nejaký jej člen alergik. Ďalším plusom je, že chov hada je časovo a finančne nenáročný.

Had nemá srsť a je vhodný pre alergikov

Najvhodnejšie hady

Povedzme, že ste sa rozhodli, že had je pre vás tým pravým spoločníkom v domácnosti. Aký druh hada si vybrať a kde ho kúpiť? Existuje veľké množstvo druhov hadov, pre chovateľov začiatočníkov sa však výber zužuje. Medzi najvhodnejších hadov patria Užovky červené (lat. Elaphe Guttata) a Hadiarky či štíhlovka (lat. Lampropeltis, po slovensky sa ľudovo nazýva aj Korálovka). Sú menšie a nenáročnejšie na chov než veľké hady ako Pythón Kráľovský alebo Veľhad Kráľovský. Tie si už vyžadujú veľkú vlhkosť v teráriu a skúsenejších chovateľov.

Užovka červená

červený had
Foto: Mike Wesemann

Elaphe Guttata (Užovka červená)


Užovka červená patrí medzi najrozšírenejšieho hada v domácich teráriách. V prírode sa voľne vyskytuje v oblastiach severného Mexika. Na prvý pohľad zaujme svojím pestrofarebnými variáciami vzorov. Existuje množstvo poddruhov s farebnými vzormi a formami, napr. v tvare kruhov, štvorcov. Z farieb sa vyskytuje napr. sivá, hnedá, modrosivá, fialová, oranžová, červená. Sfarbenia užovky nesú anglické označenie. Obľúbené sú napr. Snow, Amelano, Amber.

Je pomerne malá, dorastá do dĺžky 1,5m. O užovke je známe, že je plachá, no na manipuláciu si dokáže postupne zvyknúť. Má pokojnú povahu, a je nenáročná na chov.

Hadiarka, Štíhlovka či Korálovka

Lampropeltis alterna (Hadiarka či štíhlovka, známa aj ako Korálovka)
Foto: © Patrick JEAN, Muséum d histoire naturelle de Nante

Lampropeltis alterna (Hadiarka či štíhlovka, známa aj ako Korálovka)


Hadiarka dosahuje v dospelosti okolo 90cm. Patrí do príbuzenstva užoviek. V domácnostiach sa chová najmä korálovka sinalojská. Podobne ako Užovka červená, korálovka sa tiež môže pýšiť rôznymi sfarbeniami. Existuje až 30 poddruhov. Živí sa jaštericami, drobnými hlodavcami ako aj hadmi. Je teda mať na pamäti, že pokiaľ sa rozhodnete zaobstarať si ďalšiu korálovku do toho istého terária, môže medzi nimi dôjsť ku kanibalite. Žiaľ, takáto situácia sa stáva aj vtedy, ak je had nasýtený.

Kde si kúpiť prvého hada?

Navštívte predajne so zvieratkami, alebo si zadovážte zviera z chovateľskej stanice či od nejakého skúseného chovateľa. Možno vám pomôžu inzeráty chovateľov na našom webe.

Všímajte si prostredie, v ktorom had žije, ako aj správanie predávajúceho. Predávajúci by vám mal ochotne poradiť a vysvetliť, ako sa o hada starať – od výberu a udržovanie terária, kŕmenie, až po tzv. zazimovanie (príprava na párenie). Taktiež by vás mal upozorniť na čo si dať pozor alebo na čo je potrebné upriamiť pozornosť pri chove hada. Všímajte si ako s hadom manipuluje. Ak sa vám prístup nezdá dostatočne profesionálny, radšej si vyberte iný obchod alebo chovateľa.

Terárium pre hada

S kúpou hada sa samozrejme spája kúpa terária. Veľkosť terária sa odvíja od dĺžky, ktorú had dosahuje. Pokiaľ ste si vybrali spomínanú Užovku červenú, terárium by malo mať rozmery asi 80x40x40 cm. Pre stromové hady zvoľte väčšie rozmery. Aby sa had mohol po stenách pohodlne plaziť, vyberte terárium, ktoré má čiastočne plastické steny. Je potrebné zabezpečiť substrát, nádobu na vodu, osvetlenie, odvetrávanie, a nejaký zdroj tepla. Vhodný je tiež teplomer s vlhkomerom na kontrolu teploty v teráriu. Ako substrát si môžete zvoliť akvaristický piesok, rašelinu, naštiepené drevené kúsky či noviny. Nič nepokazíte ak zmiešate rašelinu s drevom v rovnakom pomere.

Nezabudnite vytvoriť hadovi miesta, kde sa môže skrývať. Osvetlenie vyberte podľa veľkosti terária. Tepelné zdroje umiestnite tak, aby v teráriu vznikali tzv. tepelné mosty, ktoré umožňujú hadovi presun aj do chladnejších miest. Využiť sa dajú tiež tepelné kamene, ktoré slúžia k lokálnemu ohrievaniu. Had by mal mať vždy prísun čerstvého vzduchu, preto je nutné zabezpečiť odvetrávanie priamoúmerné veľkosti terária. Teda nie príliš veľké, pretože by mohlo dôjsť k úniku tepla, a ani príliš malé, aby mal had dostatok vzduchu. Nemalo by však dochádzať k prudkému prúdeniu vzduchu. Vetracie otvory bývajú umiestnené vpredu, prípadne na iných stranách. Vetranie môže byť aj dvojité či krížové. Nechajte si poradiť od odborníka, aký typ je pre vaše terárium najvhodnejšie.

Chovanie hada - každodenná starostlivosť

Denne by ste mali kontrolovať: hladinu pitnej vody v nádobe, čistotu substrátu, teplotu v teráriu a funkčnosť elektrických zariadení.

Samozrejmosťou je prezretie hada, či nemá problémy so zvlečením kože, pozostatky z kože na očiach a chvoste alebo či nie sú na ňom nejaké parazity. Dbajte o to, aby bolo terárium dobre zatvorené a zabezpečené proti otvoreniu.

Ak používaš staré noviny ako substrát, vymeň ich raz za týždeň.

Raz za týždeň vydezinfikujte nádobu na vodu, a vyčistite predmety v teráriu ako sú konáre a úkryty. Pokiaľ používate ako substrát noviny, raz za týždeň ich vymeňte. Iný substrát stačí meniť raz mesačne.

Vtedy vyčistite aj steny a dno terária. 


Ako a čím kŕmiť hada?

Doba kŕmenia sa líši v závislosti od veku hada. Mláďatá kŕmte raz týždenne, dospelých jedincov raz za štrnásť dní jednou myškou alebo holátkom (jednodňová myš). Raz za štyri kŕmenia mu môžete dať naraz dve myši. Väčšina mláďat bez problémov strávi svoju prvú potravu.

Nastrihávanie potravy znamená, že potravu (myšku) nastrihneme v oblasti bruška a hornej strany hlavy. To vyburcuje hadov čuchový zmysel, a teda aj apetít. Vôňa čriev a mozočku potravy hada dráždi a mal by ju skôr zjesť.

Niekedy ju však môže odmietať. Stáva sa to napr. pri Korálovkách, ale aj pri iných druhoch. Vtedy pomáha nastrihávanie potravy, ktoré väčšinou problém vyrieši. Nechajte potravu hadovi celú noc na jednom mieste, a ak do rána zmizne, je to v poriadku. Ak had odmieta potravu aj druhý-tretí krát a nepomáha ani nastrihávanie zvieratiek. Treba hada opatrne nakŕmiť ručne vsúvaním myši do jeho úst. K tejto možnosti sa však uchýľte iba v prípade, že nezaberú predošlé spôsoby.

Ako by ste sa mali správať k hadovi?

Z terária ho vyberajte maximálne dvakrát týždenne. Hady sú samotárske zvieratá a vyžadujú pokoj. Ten mu doprajte najmä 3-4 dni po kŕmení. Po otvorení dvierok hada rýchlo schmatnite a vytiahnite. Nepribližujte k nemu ruku pomaly, pretože by sa mohol začať pripravovať na útok alebo vás chcieť odohnať. Po tom, čo ho vytiahnete ho držte oboma rukami, aby sa had cítil stabilne. Nechajte si ho obmotať okolo ruky, pliec, krku. Nebojte sa, ak sa začne okolo ruky trochu sťahovať. Je to tým, že sa chce dobre uchytiť, aby nespadol, nie preto, že by vás chcel uškrtiť.

Aj hady vás svojou pokojnou rozvážnou povahou môžu presvedčiť, že sú vhodnými domácimi miláčikmi.

Komentáre k článku


 • Peterhad, 29. januára 2017 o 14:15
  Prosim vas moja mama chce hada ale chcem ho aj ja problem je moj tato ten je tak trochu proti a ja som do hadov uplne zažrati a hada chceme uz velmi dlho s mamou


 • Alexisstrongbell, 12. januára 2018 o 18:45
  Mam otazku(je trochu nelogicka, asi ale...) :chcela by som uzovku cervenu, problem je ten ze nwm cim ju mam krmit(viem, zivia sa hlodavcami) ale co ked chcem hada ale aj chcem aby ten hlodavec zil.... Nechcem mu ho moc dat


 • Zvieratka, 16. januára 2018 o 08:28
  Užovka červená je mäsožravec a pre svoj správny vývin a rast potrebuje živočíšne bielkoviny. Ideálna potrava sú hlodavce, ktoré sa dnes dajú zadovážiť aj v zmrazenom stave. Je však možné, že had bude už mŕtvu potravu odmietať a preto neostáva nič iné ako podať im potravu živú. Hady sú všeobecne pri výbere potravy veľmi konzervatívni. Každopádne "had vegetarián" neexistuje.
  Je možný aj chov iného druhu užovky a to napríklad hady rodu Thamnophis. Tie sú rybožravé a ako potrava sa im môžu podávať okrem živých rýb aj rozmrazené kúsky svaloviny ryby a pod.
  Okrem toho sú aj hmyzožravé druhy hadov, ale tie rozhodne nie sú vhodné pre začiatočníka.Pridaj komentár: