Ako sa postarať o podvyživeného psa?

#Psy
 
Vedieť sa správne postarať o podobne zanedbaného psa by mala byť pre každého psičkára samozrejmosť
Andrej Jakubík | 26. augusta 2018 o 08:28
Ako sa postarať o podvyživeného psa?

Čo je to podvýživa? Presná definícia je rozšírený nedostatok živín, ktorý je dlhodobý a zasahuje do fungovania životne nevyhnutných orgánov. Príčiny sú rôzne, ale najvyššie percento podvyživených psov nájdeme medzi tými, ktorí nemali šťastie na osud a boli opustení, týraní, alebo inak majiteľom zanedbaní.

Vedieť sa správne postarať o podobne zanedbaného psa by mala byť pre každého psičkára samozrejmosť. Nikdy totiž neviete, kedy sa bude niekto musieť postarať o toho vášho. Ak ste teda objavili psa o ktorom si myslíte, že je zanedbaný a podvyživený, tak čítajte ďalej a dozviete sa opäť niečo viac.

Pozrite si video tých najkrajších premien týraných psíkov za rok 2017

Zdroj: You tube

Symptómy podvyživeného psa

Poznáme niekoľko príznakov, ktoré nám hovoria o tom, že pes nemá potrebnú výživu. Medzi tie najbežnejšie patria problémy so srsťou, ktorá nie je lesklá, ale naopak pôsobí zanedbane a dokonca sa na tele objavujú aj miesta bez srsti. Pri bližšom pohľade zistíte, že pes na tele nemá žiadny tuk, či dokonca svalstvo a jeho kostrové štruktúry vystupujú nad úroveň kože. Hlavným príznakom je však extrémna slabosť organizmu psa, hnačky a zvracania, ktoré sú spôsobené nefungujúcim trávením.

Prvá cesta k veterinárovi

Nech je stav podvyživeného psa akýkoľvek, tak prvá cesta by mala smerovať k veterinárnemu lekárovi, ktorý skontroluje životné funkcie a určí ochorenia, ktorými pes trpí. Nepodceňujte návštevu veterinára, pretože zatúlaný pes môže mať v tele čip, ktorý dokáže odhaliť jeho majiteľa v priebehu niekoľkých sekúnd. Niekedy sú prípady natoľko vážne, že je potrebná rehydratácia, teda zavodnenie organizmu, či dokonca intravenózna výživa, nakoľko pes nie je schopný sám prijímať tuhú potravu.

Nikdy nepodávajte podvyživenému psovi vyššie množstvo potravy, pretože týmto spôsobom mu paradoxne viac ublížite ako pomôžete. Jeho tráviace ústrojenstvo nie je zvyknuté na vyššie množstvo potravy a práve jej náhly prebytok spôsobí ochorenie zvané Refeeding syndrom (RFS), ktorý je súborom rôznych odpovedí organizmu na zvýšený príjem potravy po dlhom období hladovania. Veľmi nebezpečná je hlavne glukóza, ktorej náhly prísun dokáže vyvolávať až život ohrozujúce stavy, ktoré sú sprevádzané srdcovou arytmiou a zlyhaním srdca.

Menej je niekedy viac

Mnohé útulky a záchranné, či karanténne stanice odporúčajú, aby sa s kŕmením začalo viac krát za deň a v menších dávkach. Ideálne je použitie kvalitného suchého krmiva pre šteniatka a to aj v prípade, že sa jedná o dospelého psa. Tieto druhy krmív totiž majú vysoký obsah živín, prospešných tukov a bielkovín. Je to v podstate logický krok, pretože psa je obrazne povedané potrebné znovu vybudovať. Spočiatku je v poriadku, ak psovi suchú stravu namáčame do vody, čím zvyšujeme hydratáciu organizmu a zároveň podporujeme ľahšiu stráviteľnosť.

Veľmi vhodné sú aj doplnky stravy ako napríklad omega 3 mastné kyseliny, či rôzne komerčne vyrábané pochutiny pre psov. Spočiatku budete možno zápasiť s nechuťou prijímať potravu. Ak pes bude odmietať potravu viac ako 2 dni, tak je vhodné opätovne navštíviť veterinárneho lekára. Niekedy sa nevyhneme ani nútenému kŕmeniu.

Nech je však situácia akákoľvek, pes musí mať vždy k dispozícií aj čerstvú a čistú vodu. Voda je v tomto prípade možno ešte viac dôležitá ako jedlo samotné.

Možno si aj kladiete otázku, prečo by som mal toto všetko podstupovať? Verte tomu či nie, ale vedecky potvrdený fakt hovorí o tom, že pes, ktorý si raz siahol na dno svojich síl dokáže svojho majiteľa milovať omnoho viac ako ten, ktorý nikdy nemal prázdnu misku. A preto zachraňujte, adoptujte a milujte...

Komentáre k článkuPridaj komentár: