Ako sa postarať o mačku v zime? Správna teplota v domácnosti

#Mačky
 
Náhle zmeny teploty prostredia sa radia medzi nepriaznivé podmienky a môžu spôsobiť stres, či dokonca zvýšiť pravdepodobnosť vzniku určitých chorôb
Andrej Jakubík | 4. decembra 2018 o 10:08
Ako sa postarať o mačku v zime? Správna teplota v domácnosti

Jedným zo základných aspektov starostlivosti o mačku v zimných mesiacoch je vyhýbanie sa teplotným šokom. Náhle zmeny teploty prostredia sa radia medzi nepriaznivé podmienky a môžu spôsobiť stres, či dokonca zvýšiť pravdepodobnosť vzniku určitých chorôb. Vyhriaty domov bude v zime tým najlepším miestom, kde budete svoju mačku chrániť pred nástrahami zimy. Samozrejme hovoríme o primeranom vyhrievaní, takže to znamená, že ani mačky nemajú radi príliš suchý a prehriaty vzduch.

Vlhkosť je tiež aspekt, ktorý musíte zvážiť. Nadmerne suchý vzduch môže byť škodlivý pre dýchacie ústrojenstvo mačky, pretože sa môžu vysušovať sliznice, čo môže napomáhať k dehydratácií organizmu mačky. Mali by sa veľmi pozorne sledovať všetky príznaky dehydratácie, alebo kašľa, aby sa chránilo zdravie mačky. Jedným zo spôsobom ako bojovať proti suchému vzduchu je sprej s trochou vody a jeho rozprašovanie každé 4 hodiny. Zvlhčovače vzduchu sú tiež výborná aj keď drahšia cesta.

Aj napriek tomu že je vonku zima, budeme musieť počas dňa vetrať otvorené okná. Je to preto, že prirodzené slnečné svetlo pomôže kočovnému cirkadiánnemu rytmu. Tiež mačky milujú kúpať sa v slnečných lúčoch a dokonca aj v zime, svetlo môže poskytnúť nejaké teplo. Buďte opatrní pri bezsrstých mačkách, pretože aj v zime môže rakovina kože byť faktorom.

Ak je vaša mačka zvyknutá vonku, zima môže byť veľmi stresujúca . Je to preto, lebo sú frustrovaní tým, že počas zvyšku roka nemajú slobodu, ktorú majú. Ak je veľmi chladno, môžu pochopiť rozpoznaním teploty. Možno ich však budete chcieť vyhnúť na výlety pod dohľadom. Urobte to v najteplejšom čase dňa a uistite sa, že sa môžu v prípade potreby vrátiť dovnútra. Ak nie je žiadna možnosť, aby mačka mohla ísť von, potom budete musieť zabezpečiť dostatočnú duševnú a fyzickú stimuláciu tým, že sa s nimi budete hrať vo vnútri.

Ak vaša mačka ísť von, zaistite, aby ste ich skontrolovali, keď sa vrátia dovnútra. Ak je mačka mokrá, budú mať väčšie riziko hypotermie [2] . Zabalte ich do uteráka a nechajte ich zahriať. Nevkladajte na vykurovaciu podložku, pretože nie je múdre umiestňovať mokré mačky do blízkosti elektrického zariadenia.

Zatiaľ čo by ste to mali robiť počas celého roka, dbajte na to, aby vaša mačka bola dobre v zime. Ak zistíte akékoľvek nezvyčajné príznaky, vezmite ich na veterinára na prehliadku. Existuje jedna výhoda z tvrdej zime. Vaša mačka môže byť ešte pravdepodobnejšie, že príde do postele, aby sa mohla zdieľať teplo . Existuje oveľa horšie spôsoby, ako stráviť studený zimný večer.

Komentáre k článkuPridaj komentár: