Ako sa postarať o mačku v zime? Potrebujú mačky zimné prístrešky?

#Mačky
 
majitelia mačiek si môžu správne klásť otázku, či domáca bytová mačka môže prežiť v zime vo vonkajších podmienkach
Andrej Jakubík | 3. decembra 2018 o 10:04
Ako sa postarať o mačku v zime? Potrebujú mačky zimné prístrešky?

Niektorí majitelia mačiek si môžu správne klásť otázku, či domáca bytová mačka môže prežiť v zime vo vonkajších podmienkach. Je to rozumná otázka, ale odpoveď nie je jednoznačná a závisí od toho, aká je vonku teplota a poveternostné podmienky. Ak sa teplota zníži pod bod mrazu, bytová mačka bude pravdepodobne vonku trpieť. Vonkajšie mačky, ktoré žijú po celý rok vo vonkajších podmienkach majú vrstvy srsti prispôsobené tak, aby odolali teplotám pod nulou. Bohužiaľ, bytové mačky rovnakú pripravenosť nemajú.

Niektoré mačky však môžu byť v zime vonku, ak je teplota na úrovni, kedy je to ešte znesiteľné. Zimné počasie sa ale môže meniť z hodiny na hodinu a teplota tak môže náhle poklesnúť pod bod mrazu v čase keď je mačka vonku, a nemusí sa dostať bezpečne dovnútra. Toto je prípad, kedy môže byť zimný prístrešok pre mačky veľmi užitočný. Môžete ich nájsť v obchodoch s potrebami pre domácich miláčikov, ale internet je zaplavený video návodmi na to, ako si vyrobiť podobný prístrešok svojpomocne.

Zimné prístrešky pre mačky by mali byť jednoduché na obsluhu a čistenie a zároveň izolované, aby dokázali mačkám zaistiť dostatok ochrany pred mrazom. Samozrejme môžeme siahnuť aj po luxusnejších verziách, kde nainštalujeme napríklad vykurovaciu podložku, ktorá síce vyžadovať napájanie elektrickou energiou, ale je možné jej činnosť nastaviť za pomoci časovača.

Tieto zimné prístrešky pre mačky dokážu nielen pomôcť domácej mačke, ktorá žije vonku, ale môžu byť prospešné aj pre divoké a túlavé mačky. V týchto dňoch potrebujú našu pomoc viac ako inokedy. Myslite na to, keď si večer ľahnete do teplej postele.

Komentáre k článkuPridaj komentár: