Ako rozoznať pohlavie u papagája?

Vedieť určiť správne pohlavie papagája je často nevyhnutnosť k ich spokojnému životu

Andrej Jakubík | 25. júna 2017 o 10:00

Vedieť určiť správne pohlavie papagája je často nevyhnutnosť k ich spokojnému životu. Niekedy totiž nesmieme k sebe pridať dvoch samčekov, aby medzi nimi nevznikala rivalita, prípadne preto, aby sme dokázali správne vyviesť potomstvo. Často sa však stane, že až po rokoch zistíme, že máme doma dva papagáje rovnakého pohlavia aj napriek tomu, že nám v obchode tvrdili, že sa jedná o pár.

Vonkajšie znaky

U niektorých papagájov a papagájca vlnkovaného sa dá pohlavie bez problémov rozoznať na základe ich vonkajších znakov. Najčastejšie je to za pomoci rozdielneho sfarbenia samčeka a samičky. Napríklad pri spomínanom papagájcovi (andulka) je to odlišné sfarbenie ozobia, čo je vonkajšia časť tela umiestnená priamo nad zobákom. Samček ho má modrý a samička hnedý. Ak sú však papagájce ešte mladé, tak je táto možnosť vylúčená, pretože obe pohlavia sa v rannom veku rozoznať nedajú. Často zlyhajú aj osvedčené tvrdenia chovateľov, ktorí určia pohlavie iba na základe pohľadu, pretože majú „skúsenosti“. Táto metóda je nanajvýš nepresná a už mnohokrát bolo dokázané u mnohých papagájov, že ich pohlavné znaky chýbajú.

Test DNA

Čoraz častejšie sa začínajú pri papagájoch vyskytovať doklady, ktoré poukazujú na testy DNA, kde je možné bez problémov určiť aj pohlavie papagája. Pri menších druhoch sú testy akýmsi druhom benefitu pre kupujúceho a pri tých väčších je to už takmer nevyhnutnosť. Je ideálne spojiť tieto testy spolu s testami na nákazlivé ochorenia ako je PBFD. Existujú špecializované laboratóriá, kde je možné tieto testy vykonať a niekedy ich nemusíte ani navštíviť a postačí doručenie vytrhnutých pierok klasickou poštou a iba si zavolať pre výsledky. Samozrejme nesmiete zabudnúť uviesť aj presný názov druhu vo vedeckom jazyku, teda v latinčine. Okrem toho je dobré vedieť, že pohlavie sa dá určiť aj na základe analýzy vaječnej škrupiny z ktorej sa papagáj vyliahol. Je dobré vedieť, že v prípade tohto testovania sa jedná o neinvazívny zákrok, ktorý nijakým spôsobom papagája nestresuje.

Správanie mnoho prezradí

Ak sledujete papagájov v klietke, tak ich správanie toho dosť naznačuje aj o ich pohlaví. Ak je spolu skupinka papagájov rovnakého druhu, tak si iste všimneme, že niektoré jedince medzi sebou vytvárajú priateľské vzťahy a dokonca aj niečo ako zväzky. Následne sa stráni ostatných papagájov a držia sa bokom. Človek by si myslel, že sa jedná o pár, ale nemusí to platiť, pretože týmto spôsobom sa dokážu správať a separovať aj dva jedince rovnakého pohlavia. Ale ak v klietke objavíte papagája, ktorý pod sebou ohrieva nakladené vajíčka, tak si môžete byť istý, že sa jedná o samičku. Ak však máte v klietke viac ako jedného papagája a nájdete na dne klietky nakladené vajíčko ku ktorému sa nikto nehlási, tak môžete iba tipovať.

Najmenej rozšírená metóda je za pomoci endoskopie, ktorú si však mnoho majiteľov nezvolí, pretože s jedná o istú formu chirurgického zákroku, kde je vždy prítomné riziko. Aj pri tej najväčšej snahe sa niekedy nepodarí určiť správne pohlavne to napríklad pre zlé vyhodnotenie testov, či zle odobratie vzorky, či pre kontamináciu a pomiešanie vzoriek. Spôsobov ako sa zmýliť je teda skutočne mnoho a často je veterinárne vyšetrenie jediná možnosť zistenia pohlavia.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaVtáky - ďalšie články

«1 2 ...6 »

Zopár faktov o Agapornisoch
Tieto druhy papagájov by sa rozhodne nemali chovať osamotene a mala by im byť dopriata spoločnosť vo forme papagája – kamaráta

Korela, ktorá miluje seriál "Hra o tróny"
Popularita najsťahovanejšieho seriálu posledných rokov dorazila aj do ríše zvierat

5 najhlučnejších druhov papagájov
Papagáj je stvorenie veľmi spoločenské a jeho sociálne cítenie sa prejavuje okrem iného aj vokálne

Akého veku sa dožívajú papagáje?
Aj toto je častá otázka, ktorú si položia mnohí budúci majitelia papagája

Čo hrozí papagájom v letných mesiacoch?
Papagájovi v letných mesiacoch často prekážajú rovnaké veci ako človeku

Vtáčia chrípka sa celkom určite vráti
Viete ako uchrániť exotické vtáctvo chované v zajatí?

Granuly pre papagáje. Ako vybrať tie správne?
Tento druh krmiva je síce mierne neštandardný, ale aj napriek tomu poskytuje operencovi všetko čo potrebuje k spokojnému a zdravému životu

Pristrihnuté letky poznačia papagája na celý život
Rituál, pri ktorom človek znemožní papagájovi lietať sa bežne praktizuje aj v dnešnej "modernej" spoločnosti

Top letné potraviny, ktoré papagáje milujú
Papagáje nikdy nepohrdnú čerstvým ovocím a ak si na túto stravu zvyknú, tak jej dávajú prednosť pred ostatnými druhmi krmiva

Smutný príbeh papagája Jakubka
Nie všetky príbehy zvieratiek sa končia šťastne

Ako vám papagáj dokáže zmeniť život
Prijať do rodiny papagája je veľká zodpovednosť a verte mi, že už to v rodine nikdy nebude také ako predtým

10 nástrah, ktoré čakajú na papagáje v byte (2. časť)
Každá jedna položka na tomto zozname je pre operenca nebezpečná až natoľko, že je často ohrozený jeho život

Papagáj a voda na kúpanie
Kúpanie a všeobecne kontakt s vodou je pre papagája veľmi podstatná vec

Máte rozmaznaného papagája? Toto sú 4 príznaky!
Vychovať si doma papagája, ktorý je tak povediac rozmaznaný dnes nie je žiadny problém.

10 nástrah, ktoré čakajú na papagáje v byte (1. časť)
Pripravili sme pre vás zoznam nástrah, ktoré čakajú na papagája pri voľnom pobyte mimo klietku

Rozozná zviera tvár svojho majiteľa?
Pre majiteľov psov, mačiek, koní, či papagájov je to samozrejmá vec, ale zamysleli ste sa niekedy, či dokáže vašu tvár rozoznať napríklad akváriová rybka, škrečok, prípadne iné drobné zviera?

(Video) Varíme pre papagája: Banánové smoothie
Banán je pre telo papagája veľmi dôležitá zložka potravy.

Spolužitie viacerých papagájov
Chov papagája má svoje úskalia, ale chov viacerých papagájov pohromade, je niekedy výzva z kategórie takmer nemožných

Nezvyčajné zvieratá amerických prezidentov
Tipovali by ste amerického prezidenta na psíčkara? Vedzte, že v bielom dome už pobývali papagáje, stádo oviec, aligátor a dokonca slon

Sezóna nechcených darčekov sa začína
Obdobie okolo vianočných sviatkov je pre človeka obdobím šťastia a pokoja. Pre mnohé zvieratá je to však obdobie, ktoré by sa dalo nazvať ako sezóna nechcených darčekov.


«1 2 ...6 »

Naše vtáky andulky, papagáje...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: