Ako rozmnožiť skalára?

Krásny a majestátny skalár si vyžaduje špecifický prístup. Ale jeho rozmnoženie nebýva problémom

Andrej Jakubík | 12. septembra 2016 o 07:00

Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že rozmnoženie akéhokoľvek druhu ryby až na malé výnimky, nie je problém. Oveľa viac úsilia a potrebných znalostí je nutných na dochovanie plôdika z vyliahnutých ikier.

Ako rozoznať pohlavie skalára?

Vedieť správne rozoznať pohlavie skalára je prvým krokom k jeho rozmnoženiu. Samec býva spravidla väčší, má dlhšie plutvy (chvostová) a predĺžené koncové lúče na chvostovej plutve. Naopak samička býva menšia (nie je to pravidlo!), má kratšie plutvy a v oblasti brucha býva zavalitejšia, pretože v sebe nosí ikry.

Pri samčekoch sa okrem iného často objavuje aj agresivita, pretože sa predsa len jedná o cichlidu, ktorá má sklony k teritoriálnemu správaniu.

Ako vytvoriť pár?

Ideálna cesta je ponechať ryby spolu v jednej nádrži v skupine, aby sa páry vybrali spontánne a prirodzene. V akváriu by sme teda mali mať skupinku a v prípade, že chceme selektovať pár, tak zvýšime teplotu z 25 - 26 stupňov (ideálna teplota pre skalára, aby sme sa vyhli plesňovým ochoreniam) na 28 až 29 stupňov. Táto zmena celkom určite vyprovokuje prípravu na neres a ryby sa oddelia do párov.

Ak dáte dohromady pár "nasilu", tak je tu vždy riziko, že sa nezhodnú, dôjde k potýčkam a dokonca môže jeden z rodičov zjesť nakladené ikry.

Výterové akvárium

Pre rozmnoženie skalára je vhodné umiestniť dospelý pár do samostatnej nádrže, ktorá slúži na výter, inkubáciu ikier, rozplávanie plôdika a jeho prípadný dorast do veku niekoľkých týždňov. Máme dve možnosti. Prvá je, že použijeme akvárium o objeme približne 150 litrov ako výterové akvárium, alebo sa nám rodičia vytrú v spoločnom akváriu a list (aj iný predmet) s ikrami premiestnime do "inkubačného" akvária, kde prídu skaláre na svet a strávia tam prvé dni až týždne života.

Takto vyzerá samotný výter:

Zdroj: Youtube

Samotný výter prebieha bez problémov a pokiaľ ponecháme teplotu na úrovni 28 až 30 stupňov Celzia, tak sa neres začne o niekoľko hodín. Najčastejším a najlepším miestom na nakladenie ikir je list rastliny, prípadne plochý kameň. Ideálny pre tento účel je druh rastliny zvaný echinodorus a kameň samozrejme bridlica.

Ak sa ryby vytrú v spoločnom akváriu, tak musíme kameň, alebo list rastliny premiestniť do samostatného akvária, ktorého voda bude mať rovnaké parametre ako vo výterovovom akvárium. A tieto parametre by sme mali dodržať.

Ak plánujete inkubáciu ikier bez rodičov, tak je potrebné zaistiť cirkuláciu vody a to napríklad umiestnením vzduchovacieho kameňa v blízkosti ikier. V prítomnosti rodičov sa dospelý skalár stará o ikry ovievaním prsnými plutvami.

Vyvarujte sa používaniu chemických prípravkov. Aj keď mnohá literatúra odporúča použitie niektorých prípravkov proti plesniam a parazitom, tak pomyslite na to, akému riziku vystavujete ikry aj čerstvo vyliahnutý plôdik. Ak sa dobre postaráte o čistotu vody a hlavne o teplotu a dostatok kyslíka, tak by nemali nastať žiadne vážnejšie problémy. Ak uvidíte medzi ikrami, jednu, ktorá má bielu farbu (už niekoľko desiatok minút po výtere), tak ju odstráňte. Je to neoplodnená ikra a začínajúca pleseň. Na tento účel použite napríklad pinzetu, alebo jemnú pipetu.

Ak dodržíte všetky podmienky, tak sa o niekoľko dní tešte na nové prírastky v podobe plôdika skalára. Jeho ranné štádium je rovnako chúlostivé a preto sú jeho prvé dni veľmi dôležité. O tom si povieme niečo viac v niektorom z nasledujúcich článkov.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaRyby - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Koľko narastie ryba v akváriu?
Zabudnite na to, že sa vám ryba bude prispôsobovať. Vy sa musíte prispôsobiť rybe

3 otázky o KOI kaproch
Cena za vzácnu farebnú mutáciu KOI kapra sa môže vyšplhať na niekoľko miliónov dolárov

4 prekvapivé fakty o akvaristike
Akvaristika je jedno z najstarších hobby na planéte a aj napriek tomu existuje množstvo faktov, ktoré pozná iba máloktorý majiteľ sklenenej nádrže

Prevárate vodu do akvária? Je to nezmysel!
Preváranie vody do akvária je skutočne činnosť, bez ktorej sa akvárium nielen zaobíde, ale vám aj poďakuje ak na ňu zabudnete

Viete čo je to kryptokorýnová choroba v akváriu?
Kryptokorýnová choroba je sprievodný jav zanedbaného akvária s ktorým sa najhoršie vyrovnávajú práve rastliny rodu Cryptocoryna.

Cichlidy
Rodina, ktorá má viac ako 1600 druhov. A každý z nich je unikát.

GloFish. Geneticky Modifikovaný domáci maznáčik
Geneticky upravený domáci miláčik je dnes už realitou

Aulonocara. Klenot z jazera Malawi
Prekrásne sfarbené modré, červené až žlté ryby si právom vyslúžili pomenovanie pávie cichlidy

Čo s akváriom počas dovolenky?
Kŕmenie, čistenie filtra, kontrola techniky a podobné veci každodennej rutiny sa predsa musia vykonávať každý deň. Alebo nie?

Môže ísť do akvária vodovodná voda?
Výmena vody v akváriu je potrebná vec, bez ktorej sa nezaobíde žiadne správne akvárium

Syndróm nového akvária
Syndróm nového akvária je vec, ktorá sa radí medzi tie najčastejšie chyby v modernej akvaristike

Pravda ničí mýty: Je potrebné kompletné čistenie akvária?
Dobre zabehnuté akvárium si generálne čistenie nevyžaduje nikdy

Tieto chyby robia akvaristi začiatočníci najčastejšie
Ak sa pritrafí začiatočnícka chyba, tak stabilné akvárium, ktoré sa budovalo roky, skolabuje v priebehu niekoľkých hodín

Dánio
Pod týmto pomenovaním nájdeme celú skupinu veľmi aktívnych a pomerne nenáročných druhov sladkovodných rýb, ktoré vždy prinesú do akvária život a pohyb

Nádherná Koliza krpatá je ozdobou každého akvária
Akváriová ryba z Ázie, ktorá nepotrebuje veľký priestor, ale skúsenú ruku akvaristu

Rozozná zviera tvár svojho majiteľa?
Pre majiteľov psov, mačiek, koní, či papagájov je to samozrejmá vec, ale zamysleli ste sa niekedy, či dokáže vašu tvár rozoznať napríklad akváriová rybka, škrečok, prípadne iné drobné zviera?

Tetra čierna je ideálna ryba na začiatok
Čierna tetra patrí k základným rybám, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníka. Akvárium však nesmie patriť k tým najmenším a na kvalitu vody sa rovnako neoplatí zabúdať

Motýlkovec. Bizarná ryba z Afriky
Je iba málo rýb, ako motýlkovec. Potrebuje špecifickú potravu, prispôsobené akvárium a vybranú spoločnosť

Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Zvieratko ako vianočný darček
Zvieratko sa môže stať krásnym vianočným darčekom, ktoré získa v domácnosti svoje miesto a bude sa z neho tešiť celá rodina. Môže sa však stať aj príťažou, ktorej sa budú chcieť rodinní príslušníci čím skôr zbaviť. Na čo všetko treba myslieť?


«1 2 ...5 »

Naše rybky a akvárka...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: