Ako pripraviť zviera na zimu?

#Mačky
 
Viete, ako pripraviť zviera na mínusové teploty, sneh, mráz a chlad?
Andrej Jakubík | 18. decembra 2017 o 14:35
Ako pripraviť zviera na zimu?

S príchodom zimy sa človek vo väčšine prípadov dokáže bez problémov vyrovnať a prispôsobiť sa. Prečkať, či dokonca so zimou bojovať. Ale ako sú na tom zvieratá? Samozrejme pomoc často potrebujú aj tie divoko žijúce, ale v tomto príspevku sa zameriame na tie, ktoré žijú v opatere ľudských rúk. Viete, ako pripraviť zviera na mínusové teploty, sneh, mráz a chlad? Čítajte ďalej a nájdete odpovede na svoje otázky.

- Ak je zviera vo vašej opatere zasiahnuté ochorením ako napríklad artritídou, kožným ochorením, či zápalom, tak nie je na škodu ešte pred prepuknutím drsných mrazivých podmienok navštíviť veterinárneho lekára, ktorý zviera skontroluje a posúdi jeho pripravenosť na zimu. Zviera totiž počas ochorenia potrebuje našu zvýšenú opateru a toto je jeden z preventívnych úkonov.

- V čo najvyššej miere zabraňujte kontaktu labiek svojho psa, či mačky s produktmi určenými na posýpanie chodníkov a ciest. Často sa jedná o silné soli v koncentrovanej podobe, ktoré pri kontakte s chodidlom psa vyvolávajú rýchle a vážne reakcie. Ak je to možné a zviera to toleruje, tak používajte obuv, či ochranné ponožky na labky. Ak tieto pomôcky pes či mačka odmieta, tak používajte bezpečné krémy, ktoré vytvoria na povrchu labky vrstvu, ktorá do vysokej miery zabráni kontaktu. Použiť môžete napríklad vazelínu.

- Používať oblečenie pre psov? Poviete si, že pes je predsa pes a dokáže sa vyrovnať s vonkajšími podmienkami, ale nie vždy je to tak. Je rozdiel ak ste majiteľom plemena, ktoré bolo stvorené do chladných podmienok a na druhej strane tu máme plemená vyslovene teplomilné, ktoré chladné počasie neberú práve s humorom. Ak to je nutné, tak používajte ochranný odev. Nie je na škodu použiť priamo odev, ktorý je spojený s reflexnými prvkami, pretože tma prichádza v zimných mesiacoch skôr a malé plemená psov sú často, napríklad pre motoristov, neviditeľné. Odev použite aj v prípade, že pes má zdravotné problémy, ktorý si vyžadujú krátkodobú ochranu pred chladom.

- Nevystavujte zviera šokovej terapií a vždy ho na chladnejšie podmienky privykajte postupne. Teplotné šoky nenesie dobre žiadne zviera, dokonca ani človek.

- Neprestávajte s prevenciou proti vonkajším parazitom ako sú napríklad blchy. Riziko ich prenosu na zviera je tu aj v čase zimy, keďže blcha dokáže „spať“ aj niekoľko týždňov. A to pokiaľ jej vonkajšie podmienky opäť dovolia hľadať hostiteľa.

A na záver je tu samozrejme správna výživa a dostatok tekutín, ktoré zabezpečia zvieraťu pohodlné prežitie zimných mesiacov. A myslite aj na plemená, ktoré sa do zimy zrodili a práve tie sa na toto obdobie tešia po celý rok, takže dostatočné prechádzky by mali byť na dennom poriadku. Ak to dovoľuje počasie. A ako vy pripravujete na zimu svojho psa, či mačku?

Komentáre k článkuPridaj komentár: