Ako prežiť so psom oslavy Nového roka? Tu je 7 krátkych tipov!

#Psy
 
Oslavy príchodu Nového roka sa ako inak aj tento rok budú samozrejme niesť v duchu pyrotechnických orgií, ktoré predovšetkým vo väčších mestách po sebe zanechajú mnoho zranení na strane ľudí, aj zvierat.
Andrej Jakubík | 30. decembra 2017 o 09:00
Ako prežiť so psom oslavy Nového roka? Tu je 7 krátkych tipov!

Pre dlhoročných majiteľov psov je to už rutina a pre tých, ktorých to tento rok čaká po prvýkrát to bude vskutku novinka a prvý vážnejší test toho, ako sa dokážu vcítiť do kože svojho miláčika a pomôcť mu prežiť tých niekoľko hodín tejto primitívnej zábavy.

Oslavy príchodu nového roka sa ako inak aj tento rok budú samozrejme niesť v duchu pyrotechnických orgií, ktoré predovšetkým vo väčších mestách po sebe zanechajú mnoho zranení na strane ľudí, ale aj zvierat. Zranení na tele aj duši, ktoré si práve zviera často nesie doživotne ako traumu. Pes totiž neberie ohňostroj ako dôvod na radosť a zábavu. V jeho očiach je to veľmi vážny dôvod na stres, paniku, úzkosť a doživotnú traumu. V prípade psa dokonca nie sú zriedkavé ani prípady náhlej mozgovej príhody.

1- Ak môžete, tak sa hlučným oslavám vyhnite. Toto je prvé pravidlo, ktoré by sme mali skúmať v prvom rade. Ak teda máte tú možnosť, tak by ste mali so svojim psom opustiť miesto pravdepodobných hlučných osláv a odísť napríklad na chatu, na menšiu dedinu, prípadne niekam do viac civilizovanej krajiny, kde sa príchod nového roka oslavuje inak ako rámusom, ktorý zabíja ako domáce, tak aj divoko žijúce zvieratá.

2- Ak máte psa, musíte venovať po celu noc. To znamená, že pes nesmie prepadnúť pocitu, že je sám a nemá pri sebe svoju oporu, teda vás! Pes je vždy tak trocha odrazom svojho pána a ak na tvári, hlase a správaní bude badať, že ste v pokoji, tak si buďte istý, že mu tým budete veľkou oporou.

3- Všetky vonkajšie aktivity sa snažte vybaviť v priebehu dňa a večer už so psom von nechoďte. Možno by nebolo na škodu posledný deň v roku psa aj cielene unaviť, aby sme dosiahli jeho unavenie a rýchlejší nástup spánku.

4- Pokiaľ nemusíte, tak rozhodne nechoďte so psom von v čase keď už počuť prvé explózie. Čo je niekedy veľmi ťažké, lebo tie prvé sa začínajú ozývať už na Štedrý deň a trvajú niekedy až do sviatku Troch kráľov.

5- Dbajte na správne označenie svojho psa ako známkou, tak aj čipom. Ak sa pes v stratí počas silvestrovských osláv, tak ho ako prvý objaví iný psíčkar a ten sa bude orientovať podľa adresy na známke. Ak psa odchytí mestská polícia, tak veterinár okrem iného naskenuje aj čip, ktorý presne identifikuje majiteľa. Bežný človek však pri sebe skener nemá a preto je niekedy známka omnoho cennejšia.

6- Nebojte sa navštíviť veterinára a poradiť sa s ním o tom, ako pretrpieť toto nešťastné obdobie roka. Utlmujúce lieky, či prírodné látky dnes nie sú ničím výnimočným a pomáhajú miliónom psov na celom svete prežiť obdobia pyrotechnických osláv ako je Nový rok, či napríklad v USA Deň nezávislosti. Nikdy nepoužívajte utlmujúce lieky určené pre ľudí, pretože ich vedľajšie účinky na telo psa nevieme nikdy odhadnúť, podobne ako nevieme presne odhadnúť dávkovanie. Pre psov sa dá napríklad veľmi efektívne použiť levanduľový olej, ktorý dokázateľne utišuje stres a znižuje úzkosť.

7- Jednou z možností ako aspoň čiastočne prekryť hluk a rámus, ktorý sa šíri z vonkajších priestorov je použiť rádio, alebo CD prehrávač. Z vlastnej skúsenosti odporúčam klasickú hudbu v podaní napríklad Mozarta. Výber je však samozrejme na vás.

Čo dodať na záver? Snáď len vysloviť do Nového roka želanie, aby ľudstvo čo možno najrýchlejšie dospelo na úroveň, kedy nebude pociťovať potreby odpaľovať rakety a petardy a namiesto toho oslavovalo príchod Nového roka v pokojnej a ohľaduplnej atmosfére voči ostatným tvorom planéty. Milióny domácich a miliardy divoko žijúcich zvierat by túto zmenu celkom určite privítali.

Komentáre k článkuPridaj komentár: