Ako posilniť kostru vášho psa?

#Psy
 
Ako podporiť pevnosť kostí u psa a vyhnúť sa tak mnohým nepríjemným problémom?
Andrej Jakubík | 16. septembra 2017 o 08:00
Ako posilniť kostru vášho psa?

V prípade človeka je recept na zdravú kostru celkom jednoduchý. Vápnik, fosfor, vitamín D a samozrejme okrem iného aj dostatok pohybu. Ako je to však v prípade psov? Základom všetkého je kvalitná strava, ktorá je dnes natoľko dostupná, že sa problémy s pevnosťou kostí u psa podarilo vo vysokej miere vykoreniť. Avšak pri rýchlo rastúcich a všeobecne väčších plemenách psov je tento problém stále aktuálny. V tomto článku si povieme niečo málo o tom, ako podporiť pevnosť kostí u psa a vyhnúť sa tak mnohým nepríjemným problémom.

Krmivo je základ

Kvalitné a vyvážené krmivo, ktoré má ideálny pomer vápnika fosforu a vitamínu D je základom spokojného života psa. Na krmive sa šetriť neoplatí, pretože ak to urobíte, tak ušetrené peniaze miniete u veterinára. Dbajte na kvalitnú potravu svojho psa a vždy si prečítajte etiketu s obsahom jednotlivých zložiek krmiva, prípadne skúste svojmu psovi ponúknuť surové mäso a kosti, čo dnes poznáme pod moderným pomenovaním BARF. Nie je žiadnym tajomstvom, že mnoho zdravotných problémov vrátane tých s kosťami je spôsobených práve nezdravou výživou a nekvalitným krmivom.

Hypervitaminoza vitamínom D

Mnoho majiteľov psov si myslí, že čím viac vitamínov svojmu psovi podajú v potrave, tým bude ich pes odolnejší a zdravší. V prípade vitamínu D je to však tragický omyl, pretože je možné jeho predávkovanie. Ak psovi podáme príliš veľkú dávku vitamínu D, tak sa dostavia problémy neurologického charakteru, problémy s obličkami a dokonca aj náhla smrť. Priestor medzi odporučeným minimom a bezpečnou hranicou je veľmi malý, ale pri správne nastavenej dávke vitamínu sa táto dôležitá zložka metabolizmu psa postará o bezchybný kolobeh vápnika a fosforu v organizme.

Striedme stravovanie

Je vedecky dokázané, že psi, ktorí sa prejedajú a trpia nadváhou, majú aj omnoho častejšie problémy s kvalitou svojej kostnej hmoty, čo je bez pochyby odrazom ich nezdravého životného štýlu. Nedávajte svojmu psovi kŕmnu dávku na minime či maxime, ktoré je odporučené výrobcom. Zlatá stredná cesta je vždy istota a akákoľvek zmena váhy by sa mala brať vážne.

Pohyb je dôležitý

Zanedbať pohyb psa je veľká chyba, pretože je to priamy nástroj k tomu, aby sa pes vyhol problémami so stavbou kostry. Trénovaný pes má omnoho vyšší stupeň pevnosti kostí, ako pes, ktorého pohyb je zanedbaný. Samozrejme, musíme pozerať aj na vek psa a zvoliť adekvátnu záťaž, pretože ak by sme psa zaťažili nadmernou fyzickou záťažou, tak následky si pokojne môže niesť po celý život. Je to podobné ako v prípade detí. Ani od svojho 10 ročného dieťaťa by ste nepožadovali zabehnutie maratónu. Pravidelné prechádzky sú však vynikajúca zbraň v boji so slabou kosťou.

Doplnky výživy?

Ak dáte svojmu psovi dostatok kvalitnej potravy tak je podávanie doplnkou výživy nezmyselný krok. Ako sme už spomenuli, tak podávanie vysokých dávok vitamínu D, dokáže vyrobiť mnoho problémov, rovnako ako v prípade, že je vitamínu nedostatok. Platí teda rovnaké pravidlo ako v prípade človeka. Ak je strava kvalitná a komplexná, tak výživové doplnky patria určite medzi zbytočné investície. Pre zvieratá, ktoré trpia problémami s kostrou, či kĺbmi je omnoho dôležitejšie doplnenie omega 3 mastných kyselín, ktoré sú pre zlepšenie zdravotného stavu omnoho podstatnejšie ako ostatné doplnky stravy. V každom prípade aj tu platí pravidlo o tom, že „menej je niekedy viac“.

Komentáre k článkuPridaj komentár: