Ako porozumieť reči zajaca

#Hlodavce
 
Budete sa čudovať, ale králik má vskutku veľkú slovnú zásobu
Andrej Jakubík | 13. júna 2016 o 08:00
Ako porozumieť reči zajaca

Zajac, rovnako ako každý živý tvor má svoju osobnosť. Má svoje zvyky, názory na bývanie a stravu a samozrejme charakter. Kto nemal vo svojej opatere zajačika, tak iba ťažko môže uveriť týmto riadkom. Ale vedzte, že zajac vie prejavovať radosť, spokojnosť, smútok aj strach.

Kopanie a behanie po izbe

Kopanie je prirodzený prejav správania sa zajaca. Tento spôsob prejavu emócií má zakrslý králik zdedenú po svojich predkoch, ktorý žijú divoko vo voľnej prírode. V divočine je totiž kopanie nohami bežné až potrebné napríklad pri hĺbení nory. Nerobte si nič z toho ak Vás zajac kopne. Určite to nemyslí v zlom. Ak držíte zajaca na rukách a ten začne kopať, tak ho opatrne položíme na zem, aby si pri silnom kopaní neublížil. Zajace totiž kopaním často dávajú najavo svoju nespokojnosť.

Niekedy sa stane, že sa zajac akoby zblázni a začne bezhlavo behať po izbe. Toto správanie naznačuje radosť. Všetko živé na planéte prejavuje radosť svojím spôsobom. A zajac jednoducho behá. Samozrejme si to netreba zamieňať so strachom a útekom do bezpečia.

Zajačie zvuky

Ten, kto nikdy nebol vlastníkom zajaca, tak možno ani netuší, koľko rôznorodých zvukov dokáže tento chlpatý zázrak vyprodukovať. Medzi tieto zvuky patrí napríklad aj zvuk podobný kriku. Ten budete počuť iba v prípade, že sa zajo naozaj niečoho bojí. Je to teda prejav strachu. Naproti tomu jemné bzučanie je zvukom ktorý signalizuje nadšenie a spokojnosť. Medzi ďalšie zvuky patrí napríklad aj škrípanie zubami, čo môže byť rovnako signálom spokojnosti alebo aj bolesti. V prípade, že zajac škrípe zubami, tak vždy skontrolujte jeho zdravotný stav, aby sme sa uistili, že nie je zranený a chorý. Zajac môže aj vrčať a to hneď z niekoľkých dôvodov. Najčastejšie je to preto, že vstupujete do jeho teritória a zajac vám dáva najavo, že je pripravený ho brániť. Vrčanie sa niekedy dostavuje aj v prípade, že sa stretnú dva zajace, ktoré nie sú na seba zvyknuté. V takomto prípade vždy pre istotu oboch oddelíme, aby nedošlo k súboju.

Zajac dokáže aj pohrýzť!

Medzi komunikačné nástroje hlodavcov patrí aj hryzenie, ktorým nám chce zajac tlmočiť svoju nespokojnosť s našim konaním. Ak Vás zajac pohryzie, tak je to signál na okamžitý ústup. Zrejme sa mu nepáči, že ste v jeho teritóriu, alebo rovnako sa mu nemusí páčiť spôsob akým ho držíte na rukách, čo mu môže spôsobovať bolesť, alebo nepríjemné stavy. Rovnako je to aj signál toho, že má zajac strach.

Okrem komunikačných nástrojov, ktoré sme spomenuli je tu ešte napríklad dupanie zadnou labkou, čím chce zajac upozorniť na nebezpečenstvo ostatných členov svojej skupiny. Navzdory mnohým predstavám je zajac rozhodne veľmi "ukecané" zvieratko.

Komentáre k článkuPridaj komentár: