Ako porozumieť mačacím zvukom

Mačka je veľmi komunikatívne stvorenie. Viete si ale správne vyložiť jej reč?

Andrej Jakubík | 27. januára 2017 o 10:42

Mačička komunikuje najčastejšie iba na základe zvukov, svojím postavením tela a samozrejme aj značkovaním územia. Ich majiteľ často ani len netuší, čo im chce mačka naznačiť, pretože jednotlivé zvuky sú často podané tak, že im porozumie iba druhá mačka, alebo skúsený majiteľ. Schválne, viete ako si mačka dokáže vypýtať jesť, alebo naznačiť že sa cíti bezpečne, prípadne práve naopak, že sa cíti byť ohrozená? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Jedna z najväčších záhad modernej zoológie je mačacie pradenie. Verte tomu, alebo nie, ale vedecká elita dodnes netuší, prečo to mačky robia a aký majú z tohto zvuku úžitok. Niekto by si myslel, že mačka tak robí v prípade, že sa cíti bezpečne a spokojne, ale vedci zistili, že mačky pradú aj v prípade, že sú v nebezpečenstve, prípadne dokonca aj keď prekonávajú ochorenie. Je možné, že mačičky používajú pradenie na samoliečbu? Vedci totiž okrem iného prišli aj na to, že mačky, ktoré prekonávajú zlomeninu a pritom pravidelne pradú, tak si podstatne skracujú dobu liečby, na rozdiel od mačiek, ktoré nepriadli. Pradenie teda podľa všetkého napomáha aj liečbe kostí.

Mňaukanie je klasickým zvukovým prejavom každej mačky. Zvyčajne to znamená, že mačka niečo chce. Ak mačka použije tento zvuk, tak skontrolujte, či má dostatok potravy, pitnej vody, alebo či niekto nesedí na jej obľúbenom mieste na gauči. Ak mačka použije dlhší tón mňaukania, tak väčšinou niečo veľmi chce, prípadne to naznačuje starosti, ktoré si mačka robí. Mačička však vo vyššom veku môže trpieť na stratu sluchu a preto staršie mačky mňaukajú hlasnejšie. Jednoducho sami seba slabo počujú.

Mačací výkrik je veľmi intenzívny zvuk, ktorý značí napríklad moment prekvapenia, ale vyskytuje sa aj v prípade, že sa mačka rozhodla pre boj s druhou mačkou. Ale rovnako tak môže ísť aj o hájenie si teritória pred ostatnými mačkami, či inými zvieratami. Môže to však znamenať aj bolesť, takže rozhodne tento výkrik nepodceňujte.

Mačacie pípanie a cvrlikanie sa nevyskytuje pri všetkých mačkách, ale jedná sa skôr o náhodné zvuky a mačka ich robí najčastejšie v prípade, že pozerá z okna na voľne poletujúce vtáctvo. Vedci majú za to, že sa jedná o trik, ktorý mačky používajú pri love potravy. Skrátka chcú znieť ako vtáky. Rovnako tak to, ale môže byť aj zvuk signalizujúci nadšenie.

Syčanie je veľmi špecifický zvuk, ktorý jednoznačne hovorí o tom, že by sme mali ustúpiť. Mačka nám naznačuje, že je pripravená hájiť svoje záujmy a týmto zvukom nám dáva varovanie. K tomuto sa pripája aj sklopenie uší ku hlave a vyklenutie chrbta. Ak druhá strana neustúpi, tak by mala očakávať útok. Ak je syčanie intenzívnejšie, tak sa už jedná o slabé vrčanie a vtedy je dobré skontrolovať mačičku, či nemá na tele poranenie, alebo či pri dotyku nenaznačí iným zvukom bolesť.

A posledný zvuk, ktorý patrí medzi tie najčastejšie je kňučanie, prípadne doslova plakanie. Majitelia mačiek hovoria o tom, že plakanie sa objaví iba v prípade, že je mačka naozaj v núdzi a potrebuje našu pomoc. Mačka je však veľmi vynaliezavá a preto sa mnohé z nich naučili tento zvuk využívať na pútanie pozornosti. Mačka totiž prišla na to, že ak zo seba dostane zvuk, ktorý je blízky detskému plaču, tak to na človeka veľmi dobre funguje a ten jej venuje pozornosť.

Mačka je stále tajomné stvorenie, ktoré ešte určite nevydalo všetky svoje tajomstvá. Ale o tých, ktoré sú potvrdené vám prinesieme správy už čoskoro. Sledujte nás a dozviete sa vždy niečo viac.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaMačky - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Ako vybrať prepravku pre mačku?
Správna prepravka chráni, poskytuje pocit bezpečia a samozrejme zabraňuje mačke v úteku

3 Najčastejšie kožné problémy mačiek
Problémy s pokožkou sú u mačky veľmi časté a je to jedna z najčastejších príčin návštevy veterinára

Vegetariánska strava pre mačky?
Často sa jedná o majiteľov, ktorí sú presvedčení vegetariáni a svoj postoj sa snažia vštepiť aj svojím domácim miláčikom. Čo sa teda stane ak mačka prejde na vegetariánsku stravu?

Toto ste o mačacích ušiach určite netušili!
Uši sú pre mačku veľmi dôležitý zmyslový orgán, ktorého absencia dokáže vyradiť mačku z bežného života.

Mýty o starších mačkách (1. časť)
O starších mačkách koluje množstvo mýtov, ktoré ich posúvajú na druhú koľaj, aj napriek tomu, že na nich nie je ani smietka pravdy

Najčastejšie genetické poruchy u mačiek (2. časť)
Genetické problémy sa nemusia nikdy prejaviť, ale niekedy postačuje iba malý náznak nepohodlia a genetická výbava mačičky sa začne naplno ozývať

Najčastejšie genetické poruchy u mačiek (1. časť)
Genetické ochorenia, ktoré sa vyskytujú u mačiek sa v poslednom období neustále rozširujú a zasahujú do života ako čistokrvných mačiek, tak aj tým bez papierom

Mýty o starších mačkách (2. časť)
Pokračujeme ďalšou porciou mýtov, ktoré sa tradujú o mačkách skôr narodených.

Top zaujímavosti o novonarodených mačiatkach (2. časť)
Pokračujeme druhou porciou faktov zo života mačiatok.

7 faktov o mačacej droge menom Kocúrnik obyčajný
Celosvetovo známa rastlina, ktorá zlomí takmer každú mačku

Top zaujímavosti o novonarodených mačiatkach (1. časť)
Od prvej chvíle, kedy prišli na svet, sú v podstate fascinujúce a dokážu na seba strhnúť pozornosť celého okolia.

Mačacie súboje a prečo si zachovať chladnú hlavu
Dôvodov súboja môže byť hneď niekoľko a mačka v tom môže byť dokonca celkom nevinne

10 faktov o besnote, ktoré by ste mali vedieť
Svetová zdravotnícka organizácia považuje besnotu za veľmi vážny problém a odhaduje sa, že na jej následky ročne zomiera približne 55 tisíc ľudí.

Ako správne kúpať mačiatko
Často je kúpeľ takmer jedinou možnosťou, ako udržať mačiatko v čistote a vyhnúť sa nepríjemným kožným ochoreniam

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (4. časť)
Aj navonok obyčajná kaluž vody znamená pre psa potenciálne nebezpečenstvo, ktoré musí jeho majiteľ predvídať

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (3. časť)
Jarné nebezpečenstvá by mal ovládať každý majiteľ psa, či mačky. Verte, či nie, ale dokáže to zachraňovať nevinné zvieracie životy

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (2. časť)
A sme tu opäť s ďalšou porciou problémov, ktoré majú spoločného menovateľa v podobe jarných mesiacov.

Paradentóza u mačiek
Ako paradentózu odhaliť a ako spozorovať prvé malé príznaky v čase, keď je možné ochorenie chrupu mačky vyliečiť bez trvalých následkov?

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (1. časť)
O mnohých ste vedeli, alebo aspoň tušili, ale niektoré budú pre Vás novinkou

Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?
Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?


«1 2 ...5 »

Naše mačky a kocúri...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: