Ako pomôcť andulke žiť dlhšie?

#Vtáky
 
V realite to však býva omnoho menej, pretože tieto krehké stvorenia sú vystavované stresu, nevhodnej strave a zlým podmienkam pri chove
Andrej Jakubík | 26. marca 2019 o 19:23
Ako pomôcť andulke žiť dlhšie?

V minulom článku sme sa bližšie pozreli na to, koľko sa dožíva papagájec vlnkovaný, teda klasická andulka. Áno, môže to byť až 15 rokov. V realite to však býva omnoho menej, pretože tieto krehké stvorenia sú vystavované stresu, nevhodnej strave a zlým podmienkam pri chove.

Zastavte znášky!

Ak máte doma samičku andulky, alebo pár, tak sa vám možno niekedy stalo, že samička zniesla vajíčka. Je to prirodzený proces hniezdenia, ktorý vo voľnej prírode prebieha pravidelne. Vo voľnej prírode sa ale andulky dožívajú veku do 4 až 6 rokov, čo určite nechcete. Každé hniezdenie je pre vtáka vyčerpávajúce a vyberá si svoju daň na organizme. Ak nájdete samičku sedieť na znáške, tak jej vajíčka odoberte, aby sa zbytočne netrápila s často krát neplodnou znáškou. Pozor, znášať môžu pokojne aj dve samičky bez prítomnosti samčeka. Do klietky nedávajte hniezdnu búdku a materiál, ktorý by andulka vedela použiť na stavbu hniezda. Všetky tieto podnety iba podporujú hniezdenie. Navyše si musíte uvedomiť, že ak ste si domov priniesli párik anduliek z obchodu, tak sa pokojne môže jednať o súrodencov a príbuzenská plemenitba nemusí skončiť práve šťastne.

Strata peria = problém!

Stráca vaša andulka pierka častejšie ako je normálne (2 max 3 krát do roka)? Je to príznak vážneho problému za ktorým stojí pravdepodobne stres. Nie je žiadne tajomstvo, že papagáje, ktoré prežívajú stresové obdobie, strácajú svoje operenie. Toto "preperovanie" má za následok aj značné opotrebovanie pokožky a pre zviera je to veľmi vyčerpávajúce obdobie. Ako náhle zistíte, že sa na dne klietky nachádza väčšie množstvo pierok, tak doplňte výživu o doplnky stravy, vitamíny, kvalitné minerály a pestrú paletu ovocia a zeleniny.

Ako sme už spomenuli dávnejšie, tak tie hlavné dôvody predčasného úmrtia andulky sú často nevhodná strava, klietka, kontakt s jedmi (cigaretový dym, kuchynské výpary a pod.). Zamedzenie týchto vplyvov je základom dlhého a spokojného života andulky.

A samozrejme si treba ešte uvedomiť, že pôvodné zelené mutácie anduliek žijú v priemere dlhšie ako iné farebné mutácie, ktoré prešli selekciou a krížením.

Komentáre k článkuPridaj komentár: