Ako pes chráni deti pred ekzémom a astmou?

#Psy
 
Pes opäť raz dokazuje, že disponuje mnohými a doposiaľ netušenými vlastnosťami
Andrej Jakubík | 8. júla 2018 o 08:00
Ako pes chráni deti pred ekzémom a astmou?

Pes opäť raz dokazuje, že disponuje mnohými a doposiaľ netušenými vlastnosťami, medzi ktoré patrí aj ochrana zdravia dieťaťa. Podľa najnovších poznatkov, ktoré priniesli dve nezávislé štúdie sa zdá, že prítomnosť psa v domácnosti sa v mnohom podpisuje pod zdravie jej členov. Ako sa zdá, tak pes dokáže u detí vytvoriť imunitu proti detskému ekzému a predchádzať astme.

Ekzém sa u dojčiat vyskytuje pomerne často, takže prítomnosť tohto alergického prejavu nie je nič výnimočné. Už menej sa však vie, že ekzém dokáže v neliečených prípadoch skončiť až astmou. Vedci podrobili pozorovaniu množstvo matiek a detí a prišli k zaujímavému záveru. Deti, ktoré sa narodili do domácnosti so psom mali prekvapivo omnoho vyššiu imunitu voči ekzému ako deti, ktoré sa narodili do rodiny bez psa.

Prítomnosť psa na minimálne jednu až dve hodiny denne v blízkosti tehotnej matky dokáže už nenarodené dieťa vybaviť kvalitnou imunitou, ktorá mu zaručí odolnosť voči ekzému aj astme. A to dokonca aj v prípade, že je dieťa na psa alergické. Tento ochranný účinok sa však stráca vo veku približne 10 rokov dieťaťa a vedci doposiaľ nevedia prečo.

Alergény a baktérie

Vedci sa pri druhom experimente zamerali na to, čo nosí pes na svojom tele. V tom prvom prípade sú to alergény a v tom druhom sú to baktérie. Zatiaľ, čo prítomnosť baktérií pomáha predchádzať astme, tak naopak prítomnosť alergénov ju zhoršuje a v malom percente prípadov aj vyvoláva. Zdá sa to ako neriešiteľný problém. Pes dokáže dieťaťu pomôcť, ale aj uškodiť a preto mnoho rodičov radšej volí domácnosť bez psa, či iného zvieraťa. Ako však ukazuje výskum, tak pre mestské deti sú psie baktérie nenahraditeľné a preto je vždy vhodné pouvažovať nad spolužitím alergika so zvieraťom. Dnešné HEPA filtre a kvalitné pomôcky pre alergikov dokážu reakcie zmierniť, či úplne zmazať. Odmenou za tento pokus je imunita dieťaťa, ktorú si nekúpite žiadnymi liekmi.

Komentáre k článkuPridaj komentár: