Ako odhaliť cukrovku u mačky?

#Mačky
 
Cukrovka vo svojom počiatku nebolí a preto ostane toto ochorenie často utajené až do chvíle, kedy je už neskoro
Andrej Jakubík | 1. apríla 2017 o 10:00

Mačka je jedno z najsilnejších domácich zvierat, ktoré na sebe nenechá nič spozorovať a to vrátane ochorenia, prípadne bolesti. Cukrovka u mačiek je ochorenie, ktorého rast sa medziročne vyjadruje dvojciferným číslom, čo rozhodne nie je lichotivé zistenie. Každý správny majiteľ mačky pozná jej stravovacie a pitné návyky a tak vie v nich odpozorovať prípadné zmeny. Odborníci často radia, aby si ľudia všímali čokoľvek odlišné, čo ich zviera robí. Často je to neškodná odchýlka od bežného spôsobu života, ale čas od času tak zachytíte jeden z prvých príznakov ochorenia.

Aké sú teda príznaky začínajúcej cukrovky u mačky? Ako prvé si môžete všimnúť zvýšeného smädu a močenia, čomu však mnohí majitelia mačiek nevenujú dostatok pozornosti a obzvlášť nie, ak sa to prejavuje v letných mesiacoch, čo pripisujú vyšším teplotám a potrebe väčšieho príjmu tekutín. Frekvenciu močenia ustriehneme iba v prípade, že sme s mačkou po celý deň, čo však väčšinou nie je pravidlom a pri vonkajších mačkách je to doslova nemožné. Potom nastupuje ďalší príznak, ktorým je celková slabosť mačičky. Následne sa často prejavuje aj strata hmotnosti a to aj napriek tomu, že mačička prijíma rovnaké, či dokonca aj vyššie množstvo potravy. Uvedené príznaky však nemusia byť priamo príznakom diabetes, ale aj napríklad vnútornej infekcie, ktorá zostala neliečená a v prípade straty hmotnosti je potrebné zvážiť aj možné napadnutie parazitmi.

Ako sa prejavuje cukrovka v pokročilom štádiu? Tu sú už príznaky jednoznačné a ťažko si ich pomýlime s inou chorobou. Už k existujúcim si musíme prirátať ešte totálne zoslabnutie, problémy s chôdzou (predovšetkým zadné nohy bývajú ohnuté) a častý je aj výskyt šedého zákalu. Ale najväčšie nebezpečenstvo číha v podobe diabetickej ketoacidózy, ktorá je častým príznakom práve ochorenia diabetes mellitus. Prejavuje sa napríklad ako silná až extrémna dehydratácia, nechutenstvo, strata hmotnosti, zvracanie, hnačka a dokonca aj v podobe dýchacích problémov.

Toto bolo iba niekoľko základných a charakteristických príznakov cukrovky u mačiek. Samozrejme konečnú diagnózu potvrdí až veterinárny lekár na základe vyšetrenia moču a krvi, ktoré diabetes potvrdia, alebo vyvrátia.

Komentáre k článkuPridaj komentár: