Ako obohatiť životné prostredie papagája?

#Vtáky
 
Obohatenie prostredia našich papagájov, ktoré sú chované v zajatí a často tisícky kilometrov od svojho pravého domova, môže výrazne zvýšiť ich blaho
Andrej Jakubík | 23. februára 2019 o 19:23
Ako obohatiť životné prostredie papagája?

Obohatenie prostredia našich papagájov, ktoré sú chované v zajatí a často tisícky kilometrov od svojho pravého domova, môže výrazne zvýšiť ich blaho. Musíte im poskytnúť dostatočne veľkú klietku, kde môžu šplhať, lietať a voľne rozťahovať svoje krídla. Musíte im tiež poskytnúť predmety, s ktorými sa môžu zabávať počas dlhej doby, pokiaľ ste v práci. Ideálne je poskytnúť im spoločníka vo forme ich rovesníka. Papagáje totiž potrebujú spoločensky spolupracovať a komunikovať.

Snažte sa čo možno najviac ulahodiť papagájovi napríklad pri výbere predmetov, ktoré si obľúbi. V prípade vtákov to však často paradoxne nie sú práve komerčne vyrábané hračky, ktoré nájdete v obchode. Mnoho majiteľov papagájov príde k poznaniu, že ich operenec si vyberá niektoré predmety, ktoré sa dajú považovať za každodenné predmety a tie dokonca uprednostňuje pred hračkami. Niekedy postačí obyčajná plastová fľaša, inokedy pero a niekedy dokonca aj majiteľova papuča. Ak ich má papagáj rád, tak mi ich prenechajte, pretože práve tieto predmety pomôžu znížiť stres a zmierniť riziko nežiaduceho správania.

Nesnažte sa im čo najviac prispôsobiť ich divoké prostredie, pretože papagáje už dnes našťastie často nepochádzajú z odchytov v živej prírode. Snažte sa, aby mal papagáj všetko čo potrebuje a sledujte ako sa správa a ako vizuálne vyzerá. Ak je šťastný, má krásne lesklé pierka a zdravý zobák, tak je to vizitka majiteľa, ktorému nie je jeho osud ľahostajný. Stredné a veľké papagáje sa dožívajú desiatok rokov a preto si skutočne dobre rozmyslite, či na to máte.

Komentáre k článkuPridaj komentár: